0

Niewarszawa o … Warszawie

Lena Piękniewska-Bem zaprasza
Lena Piękniewska-Bem – zaprasza
fot. dominikakucner.com

Spektakl Niewarszawa łączy lekką formę z poważną treścią. Roman Soroczyński zachwycony głosem Leny Piękniewskiej-Bem.

Spektakl muzyczny Niewarszawa, zaprezentowany po raz pierwszy 20 sierpnia 2018 roku w Teatrze WARSawy, jest znakomitym przykładem, jak można połączyć lekką [czasem] formę z poważną treścią.

Niewarszawa -plakat

Niby żartobliwe teksty (wśród autorów znalazł się Antoni Słonimski) opowiadają – przez ukazanie różnych osób – o historii Warszawy. Muzyczny seans spirytystyczny ma dwie przewodniczki. Jedną z nich jest Krystyna Krahelska – poetka, która pozowała do rzeźby warszawskiej Syrenki i, niestety, zginęła 1 sierpnia 1944 roku w Powstaniu Warszawskim. Drugą przewodniczką jest wykonująca piosenki „wybitna artystka scenek i obscenek warszawskich”, Lena Piękniewska-Bem. Dlaczego wziąłem opis w cudzysłów? Ano, dlatego, że zacytowałem z programu, gdzie zastosowano żart. Uważam bowiem, że Pani Lena jest rzeczywiście znakomitą Artystką, a tytułowa, przepięknie zaśpiewana, Niewarszawa chyba każdego słuchacza skłoni do refleksji.

Autorzy wspominają kilka wybitnych postaci kobiecych: Świętą Faustynę, Marię Curie Skłodowską, Ninę Andrycz czy Michalinę Wisłocką. Ważną postacią jest Krystyna Skarbek – polska agentka tajnej służby brytyjskiej, która stała się pierwowzorem Dziewczyny Bonda w pierwszej powieści Iana Fleminga, Casino Royal. Pojawiają się również mężczyźni: Michał Waszyński – reżyser i producent filmowy, Stefan Bibrowski – człowiek o lwiej twarzy, a wreszcie August Agbola O’Brown – czarnoskóry muzyk, który uczestniczył w powstaniu.

W tle Stefan Bibrowski
W tlle – Stefan Bibrowski
fot. dominikakucner.com

Ważną rolę odgrywają miejsca, których … już nie ma lub które zmieniły swoje przeznaczenie: cyrk Staniewskich, lunapark w Parku Praskim, teatr Femina czy Elizeum – rotunda zbudowana w XVIII wieku. Widzowie mają okazję zobaczyć te miejsca dzięki przewijającym się w tle wizualizacjom.

Pożar w Burdelu konsekwentnie realizuje program „100 wskrzeszeń na stulecie Polski”. Autorzy zapowiadają musicale, „nad którymi pracuje sztab wybitnych twórców”. Już nie mogę doczekać się. Równie chętnie czekam na płytę z piosenkami ze spektaklu. Chociaż słyszałem głosy, że najlepiej słuchać ich na żywo. Poniekąd muszę zgodzić się z tym twierdzeniem. Na płytach nie zauważymy, jak Pani Lena wyrwała kabel od mikrofonu, ale doskonale poradziła sobie i ze śpiewem, i z techniką. Nie zobaczymy szybkiej wymiany rekwizytów i drobnych, nieartystycznych potknięć, które absolutnie nie wpływają na piękno głosu Leny Piękniewskiej-Bem, a tylko urozmaicają widowisko.

Lena Piękniewska-Bem na scenie
Lena Piękniewska-Bem – na scenie
fot. dominikakucner.com

Niewarszawa – premiera: 20 sierpnia 2018 r., Teatr WARSawy

Scenariusz i reżyseria: Michał Walczak

Muzyka i aranżacja: Jacek Kita

Scenografia i wizualizacja: Karolina Fender Noińska jajkofilm.com

Śpiewa: Lena Piękniewska-Bem.

Producenci: Pożar w Burdelu, Teatr WARSawy i JAJKOFILM.

22 sierpnia 2018 09:26
[fbcomments]