0

Nowa Sztuka

Wilhelm Sasnal – 2005 r.

We wtorek 12 kwietnia, odbędzie się oprowadzanie po wystawie poprzedzającej Aukcję Nowej Sztuki w DESA Unicum. Przewodnikiem będzie Stach Szabłowski, historyk i krytyk sztuki.

Artyści, których twórczość pojawi się na Aukcji Nowej Sztuki w DESA Unicum i poprzedzającej ją wystawie zaistnieli już w świecie sztuki licznymi wystawami i nagrodami, a ich prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych, muzealnych i galeryjnych.

Stach Szabłowski: „Podczas oprowadzania skupimy się na pracach artystów, którzy przedefiniowali polską sztukę po roku 2000 – na pokoleniu, które wzięło na siebie odpowiedzialność za zobrazowanie doświadczenia epoki politycznej, ekonomicznej i kulturowej transformacji. To także artyści, którzy jak Wilhelm Sasnal czy Rafał Bujnowski, choć jeszcze młodzi, współtworzą nową polską klasykę. Tę perspektywę uzupełnimy o rzut okiem na praktyki twórców, którzy – jak Norman Leto, Zbiok, Peter Fuss, czy Twożywo – do głównego nurtu sztuki doszli nieoczywistymi drogami, wychodząc od praktyk nieinstytucjonalnych, street-artu czy kontrkultury.”

Wśród wystawianych prac znajduje się m.in. dzieło Rafała Bujnowskiego – jeden z dwóch unikatowych egzemplarzy cyklu „Niebo”, na których artysta domalował fragmenty budynków. Nie zabraknie również Wilhelma Sasnala, dla którego dzieł inspiracją są sytuacje z codziennego życia. Jak sam mówi: „Mój umysł nie jest w stanie wyprodukować fikcji. Zawsze staram się bazować na czymś, co istnieje.” W swoich przedstawieniach Sasnal upraszcza obiekt do graficznego znaku, a jego prace przypominają zatrzymane kadry filmowe.

Każdemu, kto pamięta wczesne lata 2000, z pewnością bliska będzie praca Laury Paweli. Artystka wykorzystuje popularne w tym czasie medium – promowane i sprzedawane wszędzie tapety na telefony komórkowe, wtedy jeszcze w formie odpowiednio ułożonych pikseli i przenosi je na swoje płótna. Jak sama przyznaje, była to jedna z jej form sztuki zaangażowanej społecznie w tamtym czasie, obok wysyłania SMS-ów przypadkowym odbiorcom oraz spamowania skrzynek mailowych wiadomościami „Uśmiechnij się”.

Oprowadzanie: 12 kwietnia godz. 18, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa

Aukcja: 14 kwietnia, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa

Wystawa obiektów: 1-14 kwietnia, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa, wstęp wolny

11 kwietnia 2016 11:49
[fbcomments]