0

Performing Europe

Performing Europe
Nabór do laboratorium – Performing Europe
fot. Mat. prasowe

Fundacja Ciało/Umysł i Peter Stamer w ramach projektu Performing Europe ogłaszają nabór na laboratorium poświęcone tworzeniu wyobrażonej przestrzeni dla tańca.

Tworzymy centrum tańca.
Laboratorium wyobraźni

Zamknij oczy. Wyobraź sobie przed sobą drzwi. Połóż dłoń na klamce i otwórz je. Zrób dosłownie jeden krok w przestrzeń, która otwiera się przed tobą. Nie wymuszaj obrazu, nie kontroluj swojej wyobraźni, w końcu tworzysz wymarzoną przestrzeń.

W dobie silnej potrzeby i oczekiwania środowiska dla powstania Centrum Tańca, istnieje prawdziwa potrzeba fantazjowania. Zapraszamy artystów szeroko rozumianych sztuk performatywnych, reżyserów, artystów wizualnych, architektów, urbanistów, kuratorów, a także studentów kierunków humanistycznych i artystycznych – do wzięcia udziału w pięciodniowym laboratorium „Tworzymy Centrum Tańca. Laboratorium Wyobraźni”, którego punktem wyjścia będzie idea tworzenie przestrzeni dla tańca. Zamiast używać przedmiotów i oczywistych materiałów wykorzystamy metody wizualizacji i dokładniej przyjrzymy się temu, czym jest „wspólna wyobraźnia”.

Projekt badawczy ma na celu rozwinięcie alternatywnych strategii estetycznych, które „tworzą światy” za pomocą słów, ciała, ruchu. Metodologia pracy opiera się na grach, pracy z narzuconą koncepcją planowania architektonicznego, tworzeniu przestrzeni za pomocą choreografii, narracji.

Laboratorium poprowadzi Peter Stamer, międzynarodowy twórca teatralny działający w kontekście contemporary performing arts. W swojej twórczości bada warunki dla dyskursywnego i fizycznego umocnienia w aspektach performatywnym, społecznym i narracyjnym.

Laboratorium zakończy się pokazem otwartym, a powstałe w wyniku pracy materiały wizualne, będą stanowić ilustrację publikacji „New/Dance/House”, której premiera odbędzie się podczas jesiennego Festiwalu Ciało/Umysł.

Projekt jest kolejnym wydarzeniem Ciało/Umysł, wpisującym się w jeden z celów statutowych fundacji, mówiącym o wspieraniu tworzeniu miejsca dla tańca w Warszawie. Po 10 latach od rozpoczęcia przez C/U publicznej debaty na ten temat w ramach międzynarodowej konferencji exchange/change w Centrum Kultury „Koneser”,  poświęconej strukturze instytucji i finansowaniu tańca w Europie, temat przestrzeni dla tańca w stolicy wydaje się dużo bardziej abstrakcyjny niż w 2008r.

Laboratorium realizowane jest w ramach projektu PERFORMING EUROPE 2020 dofinansowanego przez program Unii Europejskiej „Kreatywna Europa” – apap (advancing performing arts project), oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 • Udział w laboratorium jest nieodpłatny. Liczba miejsc ograniczona.
 • Termin: 16-20 lipca 2018 w godz. 10:00-16:00
 • Laboratorium zakończy się pokazem otwartym, a powstałe w wyniku pracy materiały wizualne, będą stanowić ilustrację publikacji „New/Dance/House”, której premiera odbędzie się podczas jesiennego festiwalu Ciało/Umysł. Pokaz pracy 21 lipca o godz. 19:00
 • Miejsce: Warsaw Dance Department, Pałac Kultury i Nauki, Pl. Defilad 1, Warszawa
  (wejście od ul. Emilii Plater)
 • Termin nadsyłania zgłoszeń: 20 czerwca 2018
 • Wyniki naboru: 25 czerwca 2018

Decyzję o wyborze konkretnych kandydatów zostanie podjęta na podstawie oceny ich zgłoszeń. Ze względu na specyfikę pracy uczestnicy muszą posługiwać się językiem angielskim na tyle sprawnie, aby funkcjonować niezależnie i swobodnie komunikować się z prowadzącym oraz z pozostałymi uczestnikami.

 • Jak aplikować? Należy wypełnić w języku angielskim formularz elektroniczny dostępny na stronie: www.cialoumysl.typeform.com/to/aB9h9v.
 • Osoby spoza Warszawy mogą ubiegać się o stypendium na zwrot kosztów podróży.
 • Regulamin dostępny pod adresem: www.2017.cialoumysl.pl/pl/download/REGULAMIN_Laboratorium

PETER STAMER

Reżyser, performer, pedagog i kurator działający na polu teatru współczesnego i performansu. Obok takich projektów jak On Truth and Lie in an Extra-Moral Sense [O prawdzie i kłamstwie w sensie pozamoralnym] czy adaptacji Kolonii karnej Franza Kafki (premiera 2019 rok), tworzy projekty teatralne i performatywne bazujące na opowiadaniu historii i improwizowanym dialogu. Są wśród nich m.in. For Your Eyes Only [Tylko dla twoich oczu], prezentowany m.in. w Wiedniu, Berlinie i Sztokholmie, czy A Piece You Remember to Tell [Spektakl, który zapamiętałeś] – projekt opary na relacjonowaniu wspomnień z obejrzanych spektakli tańca współczesnego.

Artysta tworzy także instalacje, site-specific m.in. w centrum Tanzquartier Wien, a także projekty przestrzenne m.in A Future Archeology [Archeologia przyszłości] – międzynarodowy projekt zrealizowany w przestrzeni budynków Berlina, Wiednia i Kairu. Regularnie współpracuje z wiedeńską grupą teatralną toxic dreams, z którą zrealizował m.in. serię przedstawień teatralnych poświęconych zabójstwu prezydenta Kennedy’ego, a także wraz z grupą wyruszył na poszukiwanie austriackiego wieloryba – w ramach inspirowanego powieścią Melville’a projektu Moby Dick – A Travelling Extravaganza, którego zwieńczeniem będzie premiera pracy The Whale that Swallowed Austria [Wieloryb, który połknął Austrię] we wrześniu 2018 roku.

Jako kurator Peter Stamer był odpowiedzialny za organizację dwóch edycji festiwalu Tanznacht Berlin (2008 i 2010) oraz festiwalu NU Performance w Tallinie, Europejskiej Stolicy Kultury 2011 (wraz z Silke Bake). Był pedagogiem kilku programów edukacyjnych, w tym AMCh Amsterdam, ZHDK Zurich, HZT Berlin, czy APASS Brussels. W 2019 roku wraz z Silke Bake będzie odpowiedzialny za stronę artystyczną pięciomiesięcznego programu stypendialnego The Critical Practices [Praktyki krytyczne] w ramach nowo powstałego programu rezydencyjnego Fundacji Onassis w Atenach.

Jest także twórcą filmów wideo, dokumentów, reportaży oraz współredaktorem i współautorem książek Incubator (Passagen 2006) i How to Collaborate? (Passagen 2016). Opublikował kilka artykułów na temat współczesnego teatru, tańca i performansu.

Performing Europe
Peter Stamer – Performing Europe
fot. Mat. prasowe

FUNDACJA CIAŁO/UMYSŁ

Fundacja Ciało/Umysł to organizacja dedykowana szeroko pojętej sztuce contemporary dance. Poprzez swoje działania dąży do powstania w Warszawie profesjonalnego miejsca dla prezentacji, produkcji, edukacji i promocji tańca.

Fundacja została powołana w 2007 r. w trosce o jego rozwój i promocję. Jej misją jest tworzenie profesjonalnych warunków do manifestowania, rozwoju i promocji tańca, tworzenie miejsca dialogu między artystą a widzem. Mając świadomość, jak szerokim i wymykającym się definicjom pojęciem jest contemporary dance, C/U inspiruje i promuje działalność artystyczną wykorzystującą w procesie twórczym środki właściwe różnym dziedzinom sztuki – od nowej choreografii i teatru tańca, przez performance i video art, po sztuki interaktywne. Fundacja sprzyja artystom odważnym i poszukującym, dla których ciało i umysł stanowią punkt wyjścia do twórczych działań na scenie.

Fundacja należy do międzynarodowej sieci APAP oraz jest członkiem Komisji ds. Tańca przy Biurze Kultury m.st. Warszawy.

PERFORMING EUROPE

Performing Europe 2020 to europejski projekt stworzony przez 11 partnerów networku apap (advancing performing arts project; http://apapnet.eu), który od 16 lat działa w obszarze sztuki współczesnej. Fundacja C/U dołączyła do sieci w 2012 r i przez ostatnie lata zorganizowała 7 produkcji i rezydencji, zaprezentowała 12 spektakli goszcząc w Warszawie 62 artystów.

Obecny projekt, realizowany w latach 2016-2020 w 11 krajach Europy i Libanie wspiera 40 artystów, produkcję w dziedzinie tańca i sztuk performatywnych, międzynarodową współpracę i prezentacje prac. Program Performing Europe jest otwarty na różnorodne środki wyrazu, tematykę bliską rzeczywistości społeczno-politycznej i nietypowe miejsca prezentacji. Jego celem jest zwiększenie dostępu do tańca i sztuk performatywnych ze szczególnym uwzględnieniem nowych odbiorców.

„Performing Europe 2020” to z jednej strony potrzeba spojrzenia na Warszawę jako stolicę europejskiego kraju, w której współistnieją różne tożsamości kulturowe, społeczne i przekonania. Z drugiej, to zaproszenie do otwartego dialogu ze zróżnicowaną, nową, widownią, poprzez taniec. Z jednej strony bada potrzeby twórców tańca, z drugiej inspiruje i znajduje najlepsze warunki do realizacji, wykorzystując potencjał tak samych artystów jak i istniejące w mieście instytucje kultury. Wypracowywanie nowych modeli współpracy i wspólne przygotowywanie projektów daje możliwość rozwijania nowych pomysłów i tworzenie nowych form artystycznych wypowiedzi.

WARSAW DANCE DEPARTMENT

Warsaw Dance Department to miejsce oparte na współpracy, które stało się platformą wymiany w zakresie edukacji, kultury i sztuki. Osią zainteresowania WDD jest ciało, jego relacja z przestrzenią, czasem, społeczeństwem i kulturą. Inspiracją jest ruch, taniec, teatr, psychologia zorientowana na ciało oraz nauki medyczne i społeczne.
Warsaw Dacne Deparment współpracuje z licznymi artystami, organizacjami i instytucjami kultury. Poza ofertą warsztatów i zajęć, organizuje wykłady, spotkania, dyskusje, spektakle oraz otwarte wydarzenia dla szerokiej publiczności.

13 czerwca 2018 17:00

Komentarze