0

Piranie nad Wisłą

Ceremonia otwarcia 13 Festiwalu Dwa Brzegi – 27 lipca 2019
fot. Andrzej Łucjan

Uroczystym pokazem włoskiego dramatu mafijnego „Piranie” rozpoczął się 13 Festiwal filmowy Dwa Brzegi w Kazimierzu nad Wisłą.

Galę poprowadziła Grażyna Torbicka od wielu lat związana z lipcowo-sierpniową impreza filmową. Podczas wypowiedzi prominentnych gości nie brakowało obietnic poprawy infrastruktury – widzowie po raz kolejny oglądają filmy w zaimprowizowanym namiocie.

Fotorelacja z gali otwarcia:

Festiwal utrzymuje wysoki poziom artystyczny, pokazując filmy ambitne, poruszające trudne tematy współczesne. Takim był włoski obraz „Piranie” o rzeczywistości mafijnej w Neapolu inaugurujący tegoroczny festiwal.

Recenzja filmu:

Mafijna rzeczywistość to wdzięczny temat filmowy, począwszy od pozycji kultowych do ostatnich sukcesów serialowych. Najnowszy film Claudio Giovannesi potrafi jednak odnaleźć swoje miejsce. Wyróżnia się przede wszystkim autentycznością. Losy bohaterów są wiarygodne, przekonujące i przejmujące. Pomimo drogi, którą wybierają pozostają oni bohaterami do których czuć sentyment, chociaż szybki pieniądz dodatkowo deprawuje, powodując także wewnętrzne konflikty.

Giovannesi potrafi nawet dołożyć do tego brutalnego świata odrobinę groteski, w końcu widok nastolatków z kałasznikowem może być niezłym żartem. Udaje się również wprowadzić wątki współczesnego obrazu społeczeństwa z wszechobecnymi rozwiązaniami internetowymi i mediami społecznościowymi. Prościej przejąć władzę, gdy obsługi karabinu można nauczyć się z filmiku na youtubie. Czasy może się zmieniają, ale wybór drogi przestępczej niesie za sobą te same zagrożenia. Wcześniej czy później także bohaterów filmu dotknie osobista kariera, której zgromadzone pieniądze nie zapobiegną.

29 lipca 2019 23:54