0

Poniedziałek pełen idei

Festiwal Pięć Smaków
Festiwal Pięć Smaków
fot. mat. prasowe

Nowa Malezja, kino narodowe, romantyczne rozmowy: poniedziałek pełen idei na warszawskim festiwalu kina azjatyckiego Pięć Smaków.

Po intensywnym weekendzie, początek tygodnia przynosi świeżość spojrzenia, dużo energii i nowych idei w zestawie poniedziałkowych seansów, uzupełnionych sporą dawką wiedzy o historii i współczesności Azji.

  • O 17:00 w kinie Muranów seans trzymającego w napięciu tytułu z sekcji konkursowej “Raz, dwa, trzy, kryjesz ty” w reżyserii Nam Rona. Tuż po seansie filmu o 18:30 odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z udziałem trzech czołowych twórców malezyjskiego kina, którzy są w tym roku gośćmi Pięciu Smaków. Podczas Bliskiego spotkania Nowa Malezja: Dain Said („Dukun„), Nam Ron („Raz, dwa, trzy, kryjesz ty„) i Bront Palarae („Raz, dwa, trzy, kryjesz ty”, „Dukun„, „Folklor: Toyol„) będą rozmawiać m.in. o ostatnich przemianach politycznych w Malezji i nowym perspektywom na rozwój lokalnej sztuki filmowej.
  • O 17:00 w Kinotece „Brzeg rzekiIsao Yukisady — wrażliwe spojrzenie na problemy dorastania w Japonii lat 90. kryzys międzypokoleniowych relacji, spowolnienie gospodarcze i brak poczucia bezpieczeństwa wśród młodych ludzi.
  • O 19:30 w Kinotece pięciosmakowa widownia znów będzie podróżować w czasie, tym razem do Sajgonu lat 80. Wietnamski tytuł konkursowy „Song Lang” to opowieść o przypadkowym spotkaniu dwóch bratnich dusz i splatania się życia ze sztuką. Po seansie reżyser filmu Leon Le spotka się z publicznością, by odpowiedzieć na wszelkie pytania i przybliżyć tradycję dawnego teatru wietnamskiego cai luong oraz współczesne narracje LGBTQ w Wietnamie.
  • W ramach sekcji Nowe Kino Azji w Muranowie o 20:15 będzie można również zobaczyć „Umrzesz jutroNawapola Thamrongrattanarita, laureata Grand Prix 7. edycji festiwalu. Tajlandzki reżyser znów opowiada językiem nowych mediów, bez zbędnego sentymentalizmu i tabu snując refleksje na temat śmierci.
  • O 19:30 w Kinotece „Operacja Morze CzerwoneDante Lama — przełomowy wojenny film akcji, którego dochód z box office’u sprawił, że chiński rynek filmowy stał się na kilka tygodni największym na świecie, prześcigając Stany Zjednoczone.
  • O 22:00 w Muranowie kolejna dawka emocji — „Śmiertelny paradoksWilsona Yipa to wielki powrót hongkońskiego kina akcji we współczesnym kontekście, imponująca choreografia scen walki i kreacja aktorska Louisa Koo sprawi, że to będzie niezapomniany seans i dobre zakończenie festiwalowego poniedziałku.
19 listopada 2018 13:16
[fbcomments]