0

Poniedziałek w Dwa Brzegi

Dwa Brzegi – Kazimierz Dolny
fot. Małgorzata Moryc

Po pełnym wydarzeń weekendzie organizatorzy 13 Festiwalu Dwa Brzegi nie zwalniają tempa.

Na poniedziałek przygotowano rarytasy dla tych, którzy nie musieli wracać do pracy.

Po dzisiejszym dniu na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi nie znajdzie się osoba, która „nie lubi poniedziałków”. Początek tygodnia to nowa porcja znakomitych filmów, wśród których są oczywiście premiery. O mieście, zmieniającym się na naszych oczach, procesie przeobrażenia całych dzielnic i wpływie tych zmian na mieszkańców Stambułu opowiada „Saf”, który pokażemy po raz pierwszy w Polsce. Spotkanie z twórcą filmu, reżyserem i aktywistą społecznym, Alim Vatanseverem, po projekcji.

Również premierowo pokaz utrzymanego w stylistyce neo noir filmu „Kelner” Steva Krikrisa. Egzystencjalna, zawikłana historia oparta na wydarzeniach z Nowego Jorku z końca lat 80., które zostały przeniesione do współczesnych Aten. W sekcji „Muzyka – moja miłość” kolejna premiera – „Piazzola: rekin tanga”. Bohaterem filmu jest znany na całym świecie argentyński kompozytor, który przeniósł tango z ciasnych uliczek i restauracji do sal koncertowych – Astor Piazzola. Trwają pokazy Międzynarodowego Konkursu Filmu Krótkometrażowego. Dziś między innymi komedia „Behave Kids”, w której zawarto rozwiązania jak z najlepszego thrillera, budujące klimat i napięcie w domu pastora.

Kontynuujemy poranne spotkania z kinem okresu międzywojennego – dziś film Juliusza Gardana „Czy Lucyna to dziewczyna?”, poprzedzony wstępem Michała Pieńkowskiego z FINY. Tytułowa Lucyna to młoda, wykształcona i wyemancypowana dziewczyna, której aspiracje wykraczają poza role tradycyjnie przypisane płci pięknej. Komedia pomyłek ze świetnymi kreacjami Jadwigi Smosarskiej i Eugeniusza Bodo. O 12:00 uwadze widzów polecamy spotkanie z Michałem Pieńkowskim, głównym specjalistą ds. przedwojennego zbioru filmowego z FINY, który zdradzi tajniki cyfrowej rekonstrukcji oraz przybliży widzom kulisy produkcji z lat 30. Na spotkanie zapraszamy do Salony Black Red White.

29 lipca 2019 01:46