0

Poświatowska – konkurs

Poświata w Ciemności – 9 maja 2018
fot. Nowy Świat Muzyki

Do wygrania dwuosobowe zaproszenie na koncert „Poświata w ciemności”.

Performance oparty o teksty Haliny Poświatowskiej, którym towarzyszyć będzie muzyka Małgorzaty Bańki odbędzie się w 83 rocznicę urodzin poetki w środę 9 maja 2018 roku o godz. 20.00 w Nowy Świat Muzyki (Nowy Świat 63).

Pytania

Odpowiedz prawidłowo na trzy pytania:

 1. Z jakim miastem związana była Halina Poświatowska?
 2. Pod jakim tytułem wydano jej pierwszy zbiór poezji?
 3. Jakie były główne motywy poezji Haliny Poświatowskiej?

Zasady

Nie zapomnijcie się podpisać imieniem i nazwiskiem pod odpowiedziami (tak jak to powinno być w liście) i piszcie z adresu e-mail, który często odbieracie.

Odpowiedzi

 • należy przesyłać do wtorku, 8 maja 2018, do godziny 23:00
 • na adres: konkurs@prowarszawa.pl
 • w temacie listu proszę napisać „Konkurs POŚWIATOWSKA”

Zapraszamy do zabawy.

Prawidłowe odpowiedzi

 1. Częstochowa
 2. Hymn bałwochwalczy
 3. Miłość i śmierć

O poetce

Przedwcześnie zmarła poetka zostawiła po sobie głównie wiersze, ale też zbiór opowiadań oraz pisaną z werwą, bardzo plastyczną prozę; zachowały się także jej listy. Ze wszystkich słów Poświatowskiej wyłania się obraz młodej i głodnej życia kobiety, która boleśnie doświadcza kruchości świata, tęskni do beztroski i przede wszystkim: CZUJE.

Małgorzata Bańka

Kompozytorka, pianistka i wokalistka. Jej przewodnikiem jest fortepian, za nim podąża jej głos – dźwięczny, klarowny, jednocześnie subtelny i wyrazisty. Czasem idą razem, czasem się rozłączają, gubią, by za chwilę znaleźć się znów i wreszcie stopić w jedno. Raz przystają w zadumie, kiedy indziej zrywają do biegu. Niesie ich radość odnalezienia albo niezgoda na niedoczekanie. Małgorzata stworzyła spektakl muzyczny poświęcony Halinie Poświatowskiej, który został zarejestrowany na płycie ‚’Właśnie kocham. Poświatowska”, którego premiera odbyła się gościnnie w Teatrze Polonia w 2015 roku w Warszawie. Obecnie artystka pracuje nad kolejną płytą, poświęconą poetce, której producentem artystycznym jest Leszek Możdżer.

 • reżyser i wykonawca : Małgorzata Bańka
 • film: Nunka Stawieray
 • zdjęcie: Jadzia Garsa – Zimna
7 maja 2018 14:08

Komentarze