0

Pożegnanie z Gardenią

Gardenia
fot. Teatr Dramatyczny

Na scenie Przodownik Teatru Dramatycznego pożegnalne przedstawienie „Gardenii” w reżyserii Aldony Figury.

Spektakl na podstawie tekstu Elżbiety Chowaniec to historia czterech pokoleń kobiet, od okresu okupacji aż do czasów na współczesnych. Zmienia się rzeczywistość, otoczenie, zwyczaje, ale przed bohaterkami zawsze to samo zadanie: wychować córkę.

Atutem teksu Chowaniec jest umiejętność ukazania wszelkich wad, a nawet patologii, w sposób który nie zniechęca odbiorcy do postaci. Widz utożsamia się z kobietami, bo dostrzega autentyczność historii, a często nawet znajduje analogie z własnych doświadczeń.

Spektakl „Gardenia” to wyzwanie dla aktorek, których historia na przestrzeni przedstawianych lat zmienia się od małych dziewczynek, po matki, a nawet babcie/prababcie. Szczególnie autentyczna jest Agnieszka Warchulska równie przekonująco grająca małą dziewczynkę pierwszy raz jadącą nad morze, jak i umęczoną w wychowaniu chorej córki matkę.

Spektakl trochę niesprawiedliwie był spłaszczany w ocenach do zagadnienia alkoholizmu kobiet. Może faktycznie ten temat jest zbyt przemilczany, nawet współcześnie, ale „Gardenia” to jednak kompleksowa opowieść o trudach życia kobiet: dzieciństwa, macierzyństwa, kariery, małżeństwa, choroby.

„Gardenia” na warszawskiej scenie obecna była od 2007 roku, a i tak wydaje się że po dziesięciu latach pożegnanie z tym tytułem jest zbyt wczesne.

Reżyseria – Aldona Figura
Scenografia – Katarzyna Paciorek
Muzyka – Bartłomiej Woźniak
Asystent reżysera – Marcin Grabowski / Mateusz Karoń
Kierownik produkcji – Magdalena Romańska

OBSADA :
Kobieta I – Dorota Landowska
Kobieta II – Agnieszka Warchulska/Anna Gajewska
Kobieta III – Paula Kinaszewska
Kobieta IV – Martyna Peszko/Julia Wyszyńska

21 lipca 2016 11:04
[fbcomments]