0

Przegląd SPOT

Przegląd Teatrów Amatorskich SPOT
Przegląd Teatrów Amatorskich SPOT
fot. Mat. prasowe

Po kilkuletniej przerwie powraca tradycja młodzieżowych spotkań teatralnych w Domu Kultury „Zacisze”.

Jury i publiczność obejrzy 10 spektakli grup teatralnych z całej Polski, które walczyć będą o Grand Prix Przeglądu, Nagrodę dla najlepszego reżysera i Nagrodę dla najlepszego aktora. Dodatkowo przyznane zostaną nagrody pieniężne i wyróżnienia. Do przeglądu zakwalifikowano grupy teatralne o charakterze amatorskim, skupiające młodzież w wieku 15-25 lat. Każda z nich może wystawić tylko jedno przedstawienia jednoosobowe i wieloosobowe. Czas trwania spektaklu nie może przekraczać 50 minut.

Jury SPOTU:

 • EWA DOMAŃSKA, aktorka Teatru Polskiego w Warszawie
 • ANETA PŁUSZKA, aktorka warszawskiego Teatru Baj, reżyser teatralny, autorka wierszy, bajek i piosenek dla dzieci
 • PRZEMYSŁAW WYSZYŃSKI, aktor teatralny, filmowy i głosowy, reżyser, choreograf, doktor sztuki i wykładowca AT

Aneta i Robert Płuszka o historii SPOTu:

Kiedy w 1996r. rozpoczynaliśmy naszą przygodę z DK Zacisze, byliśmy świeżo upieczonymi absolwentami szkół teatralnych. Głowy mieliśmy pełne pomysłów, serca wypełnione artystyczną pychą i opiekę pewnej muzy imieniem Melpomena.
Pierwszy zespół, który stworzyliśmy na Zaciszu był jak dynamit: młodzi, zdolni, pełni rozsadzającej ich ekspresji. Ich umiejętności sceniczne i doświadczenie teatralne było…żadne. Grupa chcąc nie chcąc, otrzymała wiele mówiącą nazwę TnT. I nie było tu nawiązania do znanej firmy przewozowej, lecz do związku chemicznego o nazwie trinitrotoluen. Jej pierwsza pełnowymiarowa premiera odniosła wielki sukces. Spektakl pt. „Twister 3” miał swoich wiernych fanów, którzy przychodzili na każdy pokaz. To był przełom. Także w naszym myśleniu o teatrze, reżyserii i sztuce aktorskiej. To dzięki tym młodym ludziom (w większości z Targówka) uwierzyliśmy, że potrafimy: tworzyć, wzruszać, inspirować i zaskakiwać. Mówiliśmy ich językiem: przecież byliśmy niewiele starsi od naszych wychowanków. Tworzyliśmy wielką, artystyczną rodzinę. Przeżywaliśmy ich porażki i cieszyliśmy się z ich sukcesów. Pomagaliśmy, przekładaliśmy przez kolano, wysłuchiwaliśmy ględzenia rodziców, tłukliśmy do głów, zdawaliśmy kilkanaście matur. Po nocnych próbach odwoziliśmy ich do domów – nasze małe autko okazywało się bardzo pojemne … DK Zacisze było naszym miejscem, a dobrym (choć surowym i wymagającym) duchem pani Bożenna Dydek. Po „Twisterze” przyszły: „Portrety”, „Sen nocy (nie)letniej”, „Sindbad”, „Alchemik”, „Piotruś Pan”…To wtedy poczuliśmy, że trzeba stworzyć festiwal teatralny, na którym „nasze dzieciaki” mogłyby się zmierzyć z innymi zespołami. Tęskno nam było do warsztatów, rozmów do białego rana i spotkań z takimi jak my pasjonatami teatru. Chcieliśmy też pokazać, że teatr to wielka rodzina, którą łączy miłość do nieograniczonego tworzenia. Razem z grupą aktorów TnT wymyśliliśmy festiwal teatralny SPOT. Dlaczego SPOT? Światło spotu jest szczególne. Oświetla dokładnie to, co ma być oświetlone. Ten jeden punkt i ani centymetra więcej. Twórcą pierwszego plakatu festiwalowego był jeden z naszych aktorów – Michał Rudnicki. Dziś uznany w Polsce i na świecie autor wielkich kampanii reklamowych. Zespół zapewniał oprawę artystyczną, opiekował się gośćmi, był łącznikiem między „górą” a „dołem” czyli sceną. Do jury udało nam się zaprosić znakomitych aktorów: Jana Machulskiego, Jerzego Zelnika, Ewę Gawryluk, Piotra Szwedesa… „To były magiczne lata”…usłyszeliśmy niedawno od jednej z naszych wychowanek. Rzeczywiście… Korytarze DK Zacisze wypełnione po brzegi rozgadaną młodzieżą, siedzącą na oknach, stołach i podłogach. Między nimi ich mentorzy: nieodżałowany Tomasz Służewski, Ryszard Jakubisiak, i wielu innych…

Dziś nie ma już TnT, ale z wieloma osobami mamy stały kontakt. Dziś odgrywają zupełnie inne role. Mamy w naszej grupie kontrolera lotów, redaktora telewizyjnego,  grafików, lekarza, menagerów, kilku psychologów, pedagogów…Rozsiani są po całym świecie. Ile dzieci mają „nasze dzieci” nie jesteśmy w stanie policzyć. I chociaż SPOT nie jest już „naszym” festiwalem, to sentyment miejsca, pasji i sztuki w czystej postaci nadal pozostał. Tym bardziej miło mi jest, że po raz kolejny zostałam zaproszona do jury festiwalu, który powstał dla młodych pasjonatów teatru. Jestem przekonana, że będzie to spotkanie maniaków sztuki, indywidualności i artystycznej  swobody.
SPOT: SPOT-kajmy się w teatrze.

 • ORGANIZATOR
  Dom Kultury „Zacisze”
  w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy
  ul. Blokowa 1 , 03-641 Warszawa
  www.zacisze.waw.pl
 • CELE PRZEGLĄDU:
  Jednoczenie ludzi o wspólnych zainteresowaniach.
  Konfrontacja dorobku amatorskich zespołów teatralnych.
  Konsultacje z jurorami.
 • Dojazd: ZTM 190, 140, 340, 738 przystanek Tużycka, 512 przystanek Kościeliska, 527 przystanek Młodzieńcza.
11 kwietnia 2018 11:18

Komentarze