0

Rejwach

Rejwach – Teatr Żydowski
fot. Andrzej Wolf

W Teatrze Żydowskim w sobotę 27 października premiera spektaklu powstałego na podstawie książki Mikołaja Grynberga „Rejwach”, nominowanej do tegorocznej nagrody Nike.

O lęku, o bólu, nietolerancji, ksenofobii, antysemityzmie. Spektakl pełen pytań o odpowiedzialność za krzywdę drugiego człowieka, o szeroko pojętą moralność, o imponderabilia. Czy istnieją racje, które legitymizują przemoc? Czy są takie kategorie, które upoważniają do użycia siły, stosowania prawa pięści, terroru?

Bohaterowie dzielą się swoimi przeżyciami, nie dając prostych odpowiedzi. Mówią, by móc dalej żyć lub spokojnie odejść. Ich doświadczenia będą żyły w kolejnych pokoleniach.

Reżyser Andrzej Krakowski:

Nominowana do Nagrody Nike książka Mikołaja GrynbergaRejwach” zmusza do refleksji, dotyka niezagojonych ran i nie pozwala zasnąć. Podmiotem opowieści w moim spektaklu zrobiłem samego autora, Mikołaja Grynberga, to przez niego przemawiać będą bohaterowie: Żydzi różnych generacji.

Muzykę specjalnie do spektaklu stworzył zespół KROKE.

Początkowo kojarzony jedynie z muzyką klezmerską, w swojej obecnej twórczości sięga po inspiracje do muzyki etnicznej i autorskie improwizacje. W ten sposób tworzy własny, unoszący się ponad granicami, formami i czasem styl, który został nie tylko zauważony przez publiczność, lecz także doceniony przez artystów całego świata. Zachwycony koncertem KROKE Steven Spielberg zaprosił zespół do Jerozolimy na występ podczas uroczystości Survivors Reunion. Dzięki Peterowi Gabrielowi grupa trafiła do Wielkiej Brytanii na Festiwal WOMAD. Utwór The Secrets of The Life Tree w wykonaniu KROKE znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu Davida Lyncha Inland Empire. Spotkanie KROKE z Nigelem Kennedym zwieńczyło wspólne dzieło – płyta East Meets East. W ostatnich latach zespół współpracował także z Anną Marią Jopek, Tomaszem Stańko, Edytą Geppert, Mają Sikorowską, Krzyszofem Herdzinem, norweskim zespołem Tindra, hiszpańskim skrzypkiem Diego Galazem, mongolską wokalistką Urną Chahar Tugchi, orkiestrą Sinfonietta Cracovia. Pojawiał się na najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych na całym świecie.

Autorem video i świateł to znany polski operator filmowy, Andrzej Wolf, autor filmu „Historia Ireny Sendlerowej„.

  • Adaptacja tekstu: Andrzej Krakowski na podstawie książki Mikołaja Grynberga
  • Reżyseria: Andrzej Krakowski
  • Muzyka: KROKE
  • Światło i video: Andrzej Wolf
  • Scenografia i kostiumy: Marta Grudzinska
  • Choreografia: Mikołaj Mikołajczyk
26 października 2018 13:28
[fbcomments]