0

Rozmaite głosy ENIGMY

ENIGMA Voices na scenie
ENIGMA Voices – na scenie
fot. Roman Soroczyński

Zespół oryginalnych głosów ENIGMY pokazał, jaką wartość mają koncerty na żywo. Wrażenia opisuje Roman Soroczyński.

Podczas swego pierwszego tourne po Polsce zespół składający się z oryginalnych głosów ENIGMY wystąpił między innymi w Teatrze Roma. Koncert jednoznacznie pokazał, że podczas występów na żywo można zauważyć to, czego nie słyszymy czy nie widzimy na nagranych płytach.

Angel X i Fox Lima na scenie
Angel X i Fox Lima – na scenie
fot. Roman Soroczyński

Do tej pory wiedziałem, że ENIGMA wspaniale łączy muzykę pop i dance z chorałami gregoriańskimi. Ale jak to robią? Skąd taka różnorodność głosów? Jak międzynarodowy skład wpływa na funkcjonowanie grupy?

Andru Donalds przedstawia Angela X
Andru Donalds – przedstawia Angela X
fot. Roman Soroczyński

Okazuje się, że w dzisiejszych czasach artyści z różnych stron świata stosunkowo łatwo mogą spotykać się, prowadzić próby, a później wspaniale śpiewać razem. „Sprawcą” wysokich głosów jest Niemiec Angel X, czyli Andreas Harde, który śpiewa głosem zwanym falsetem, a ściślej rzecz biorąc – kontratenorem. Z kolei Jamajczyk Andru Donalds jest posiadaczem niższej barwy głosu. Mam wrażenie, że podczas warszawskiego występu pełnił on rolę lidera zespołu. Zapowiadał kolejne części występu, śpiewał utwory na styku z reggae fusion, hip-hopem i pop-rockiem. Przy tym wszystkim doskonale bawił się z publicznością: zachęcał do bicia braw i wspólnego śpiewania. Z kolei Łotyszka Fox Lima – oprócz śpiewu – pokazała swoje umiejętności taneczne.

Fox Lima na scenie
Fox Lima – na scenie
fot. Roman Soroczyński

Troje artystów – w towarzystwie Polskiej Orkiestry Muzyki Filmowej oraz swoich instrumentalistów – wykonało największe hity grupy. Widzowie usłyszeli między innymi: Return to Innocence – utwór wykorzystany w reklamie Igrzysk Olimpijskich w 1996 roku, Gravity of Love, Mea Culpa, Sadeness, Principles of Lust, 7 Lives, Many Faces, The Rivers of Belief, The Fall of Live of a Rebel Angel.

Skrzypaczki Polskiej Orkiestry Muzyki Filmowej
Skrzypaczki – Polskiej Orkiestry Muzyki Filmowej
fot. Roman Soroczyński

Ciekawostką było zastosowanie przez zespół dużego ekranu, na którym – za plecami artystów – ukazywały się filmy ilustrujące treść utworów. Oprócz pięknych pokazów przyrody widzowie zobaczyli także, niestety, skutki biedy i wojny.

Był to pierwszy występ grupy w Polsce. Mam nadzieję, że Organizator trasy koncertowej – firma High Note Events, działająca pod marką MAKROCONCERT – zechce jeszcze ściągnąć zespół do Polski.

ENIGMA Voices - finał koncertu
ENIGMA Voices – finał koncertu
fot. Roman Soroczyński
11 kwietnia 2019 05:04

Komentarze