0

Szable za filmy

szable dla laureatów
Gala Otwarcia 7 MFFHiW – szable dla laureatów
fot. Andrzej

W Auli Ordynariatu Polowego WP odbyła się Gala Otwarcia 7 Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych.

Wejście przez wystawę

Wejście do Auli prowadzi przez ekspozycje muzealną poświęconą 1050 letniej historii polskiego duszpasterstwa wojskowego. Goście gali mogli więc w asyście umundurowanych żołnierzy podziwiać zbiory zgromadzone na wystawie, idealnie wprowadzając się w nastrój uroczystości.

Wspomnienie

Gala rozpoczęła się od wspomnienia Andrzeja Wajdy, który w 2014 roku został uhonorowany nagrodą specjalną Festiwalu. Z wielkim wzruszeniem odebrał szablę, która dla niego była wspomnieniem żołnierskiej doli ojca zamordowanego na terenach ZSRR w trakcie II Wojny Światowej.

Laureat Nagrody Specjalnej Festiwalu
Andrzej Wajda – Laureat Nagrody Specjalnej Festiwalu
fot. Andrzej

Otwarcie

Uroczystego otwarcia siódmej edycji Festiwalu dokonał Dyrektor Jacek Macyszyn, kierownik Muzeum Ordynariatu Polowego.

Przemysław Bednarczyk

Nagrodę specjalną – Puchar Marszałka Województwa Mazowieckiego otrzymał Przemysław Bednarczyk za film „Zapomniany Legion„. Powstał on w związku ze 100 letnią rocznicą wybuchu I Wojny Światowej. Opowiada o dziejach Legionu Puławskiego, jednostki sformowanej w latach 1914-1915 przez działaczy obozu narodowego, która walczyła na froncie wschodnim u boku armii rosyjskiej w trakcie wojny. Wśród żołnierzy znajdowali się ochotnicy z terenu zaboru rosyjskiego i oficerowie polscy w służbie carskiej. Wielu wsławiło się w walce o niepodległość, a potem także w służbie Drugiej Rzeczpospolitej. Był wśród nich np. znany reżyser Richard Bolesławski.

Film „Zapomniany Legion” zostanie zaprezentowany w środę o godz. 16.20. Po projekcji spotkanie z Przemysławem Bednarczykiem.

Przemysław Bednarczyk
Gala Otwarcia 7 MFFHiW – Przemysław Bednarczyk

Agnieszka Piwar

Nagrodę Specjalną – Ikonę Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego otrzymała Agnieszka Piwar za film „Rajd Katyński” stanowiący rodzaj kroniki XV edycji tej imprezy. Motocykliści podążali trasą z Warszawy do Tobolska na Syberii odwiedzając wiele miejsc pamięci z Katyniem w roli głównej. Mogli liczyć na wsparcie zarówno kościołów katolickich, jak i cerkwi prawosławnych, co wskazuje na przyjazne stosunki ludności polskiej, rosyjskiej i ukraińskiej.

Film Pani Agnieszki był prezentowany kilka godzin wcześniej w pierwszym dniu Festiwalu.

Rajd Katyński
Gala Otwarcia 7 MFFHiW – Agnieszka Piwar

Mirosław Bork

Nagrodę Specjalną Ewangelickiego Biskupa Polowego – Srebrną Szablę otrzymał Mirosław Bork za film „List biskupów” o pamiętnej inicjatywie z 1966 roku – związanej z rocznicą 1000 lecia Chrztu Polskiego i mającą na celu zamknięcie fali nienawiści i wrogości po tragicznych losach narodu polskiego w trakcie II Wojny Światowej. Mirosław Bork zawarł w dokumencie liczne, mało znane do tej pory materiały i potrafił je umiejętnie wkomponować w opowieść o tym wydarzeniu. Film zostanie zaprezentowany w czwartek o godz. 16.15.

List Biskupów
Gala Otwarcia 7 MFFHiW – Mirosław Bork
fot. Andrzej

Krzysztof Tadej

Nagrodę Specjalną Biskupa Polowego Wojska Polskiego – Srebrną szablę otrzymał Krzysztof Tadej za film „Życia nie można zmarnować” stanowiącego rekonstrukcję zdarzeń prowadzących do męczeńskiej śmierci dwóch polskich misjonarzy w Peru. Pan Krzysztof w swoim przemówieniu podkreślał sukces misyjnej działalności, która sprowadziła do kościoła tłumy nowych wiernych. Wysiłek stworzenia tego dokumentu był tym większy, iż większość zdjęć powstała w Andach Peruwiańskich.

Film Pana Krzysztofa zostanie zaprezentowany w ostatni dzień festiwalu, w piątek o godz. 10.00.

Życia nie można zmarnować
Gala Otwarcia 7 MFFHiW – Krzysztof Tadej

Zdzisław Cozac

Nagrodą Specjalną za najlepszy film poświęcony rocznicy 1050 lecia Chrztu Polski, Złotą Szablą został uhonorowany Zdzisław Cozac za film „Krzyż i Korona” prezentujący najnowszy stan wiedzy o chrzcie Mieszka I i chrystianizacji państwa pierwszych Piastów. Film konfrontuje stereotypowe wyobrażenia z wynikami najnowszych badań historycznych. Wzbogacony jest inscenizacjami i efektami komputerowymi tworzącymi scenerię sprzed ponad tysiąca lat.

Film zostanie zaprezentowany w środę o godz. 10.00.

Krzyż i Korona
Gala Otwarcia 7 MFFHiW – Zdzisław Cozac
fot. Andrzej

Hanna Zofia Etemadi

Platynową Szablę za całokształt twórczości artystycznej w dziedzinie filmu historycznego otrzymała Hanan Zofia Etemadi. Jej film „KOBIETA WALCZĄCA. SENATOR HANNA JAROSZEWICZ” został zaprezentowany na zakończenie Gali.


Hanna Zofia Etemadi – Gala Otwarcia 7 Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych

Janusz Majewski

Platynową Szablę otrzymał również Janusz Majewski, który żartował wspominając Andrzeja Wajdę, że aby otrzymać nagrodę trzeba przyjść o lasce: „niestety ludzkie kości nie nadążają za starością” ironizował laureat.

Janusz Majewski
Gala Otwarcia 7 MFFHiW – Janusz Majewski

Film laureata „EXCENTRYCY, CZYLI PO SŁONECZNEJ STRONIE ULICY” uświetni piątkową galę zamknięcia Festiwalu w warszawskim kinie Luna o godzinie 12.00.

Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego

Galę w wojskowo patriotyczny nastroju opieczętował występ chóru z pieśniami znakomicie wszystkim znanymi, dzięki czemu wielu zgromadzonych również sobie podśpiewywało.

Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego Gala Otwarcia 7 Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych

25 października 2016 01:22
[fbcomments]