0

Sztafeta

6-8 kwietnia 2018
Sztafeta – Festiwal Filmów Sportowych
fot. Mat. prasowe

Już po raz trzeci w warszawskim kina Praha w dniach 6-8 kwietnia 2018 roku Festiwal Filmów Sportowych Sztafeta.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu prawdziwe historie ludzi oddanych sportowej pasji, opowiedziane przez filmowców z całego świata. To wyjątkowa propozycja dla tych, którzy chcieliby zmienić styl życia, a szukają inspiracji. Zawodowy i amatorski sport kreuje Mistrzów, a Ci inspirują innych do aktywności fizycznej. Sztafeta to filmowe opowieści o przekraczaniu własnych granic. Sport dla każdego!

W filmie „Fantastyczni przegrani: inny świat” (Wonderful Losers: A Different World) w podróż zabiorą nas zawodowi kolarze, poznamy bohaterów drugiego planu zawodowych grup kolarskich, którzy swoją energię poświęcają dla liderów, i którzy w kolarskim wyścigu biorą udział po to, by ktoś inny mógł go wygrać. Skąd czerpią motywację, skoro z góry skazani są na porażkę? Czy radość ze zwycięstwa grupy, jej lidera, jest wystarczająca? A może chodzi po prostu o wielkie pieniądze, które napędzają kolarskie koła?

„Wyścig” (The Ride) opowiada natomiast fantastyczną historię z legendarnego Tour de France z początku XX wieku! To wielka gratka dla miłośników kolarstwa.

Filmy o niezwykłych-zwykłych bohaterach, którzy przekraczają granice swoich możliwości. Bohaterką „Płyń Kim” (Kim Swims) jest kobieta, która jako pierwsza pokonała u wybrzeży San Francisco 30 mil wpław, w otwartych, zimnych wodach zamieszkałych przez rekiny. W Jordanii młode kobiety uprawiają piłkę nożną, dyscyplinę wydawałoby się zarezerwowaną dla mężczyzn. Z jakimi wyzwaniami muszą się mierzyć? O przygotowaniach juniorek z Jordanii do Mundialu 2016 opowiada film 17. Z kolei Martha&Niki wkraczają z impetem w świat hip-hopu, biorą udział w prestiżowym Juste Debout w Paryżu. Co zmienia się w ich życiu? O sile przyjaźni, męskiej inicjacji i wspólnocie opowiada nowozelandzki film Zdobyte pole (The Grond We Won). Farmerzy, rugbiści, ojcowie, synowie – przez rok towarzyszą im filmowcy, subtelnie i z sympatią przyglądając się swoim bohaterom. W niezwykłą podróż na Kilimandżaro zabierze Maciej Jabłoński i bohaterowie jego filmu Kilithon, którzy jako pierwsi pokonali najwyżej położony maraton na świecie!

Sport to także wspólnota, np. sportowiec i kibic. Unikalna jedność. Nie istnieją bez siebie. Kochają się, choć czasami bywa bardzo ciężko. Bez kibiców nie byłoby sportu jaki znamy – globalnej maszyny generującej emocje i gigantyczne zyski. O tym opowiada Michał Bielawski w serialu „Kibice”. Na Sztafecie dwa odcinki, o kibicach siatkówki i żużla – obie grupy bardzo charakterystyczne, oddane swoim drużynom i sportowi.

Piątek, 6 kwietnia

 • 17.30 Płyń Kim (Kim Swims) reż. Kate Webber, USA  2017
 • 19.00 Kibice reż. Michał Bielawski, dwa odcinki serialu Canal+, (darmowe wejściówki na ten seans będą do odebrania w kasie kina)
  Po projekcji spotkanie z reżyserem, dziennikarzem: Michałem Bielawskim i Markiem Magierą, dziennikarzem sportowym

Sobota, 7 kwietnia

 • 15.00 17, reż.Widad Shafakoj, Jordania 2017
  Po filmie dyskusja „Kobiety i futbol”, którą poprowadzi Alternatywny Klub Sportowy ZŁY. Gościem specjalnym spotkania będzie Jared Brzyński autor książki „Kobiety i futbol”.
 • 17.15  Wyścig  (Le Ride), reż. Phil Keoghan, USA, Francja, Nowa Zelandia 2016
 • 19.15  Fantastyczni przegrani: inny świat (Wonderful Losers: A Different World) reż. Arunas Matelis, Litwa, Włochy, Szwajcaria, Belgia, Łotwa, UK, Irlandia,Hiszpania 2017
  Gośćmi specjalnymi projekcji będą: Cezary Zamana, kolarski Mistrz Polski, uczestnich wielkich Tourów, zwycięzca Tour de Pologne. Dziś Dyrektor Sportowy Road Tour, największego cyklu wyścigów szosowych dla amatorów w Polsce. Dariusz Baranowski polski kolarz szosowy, zwycięzca Tour de Pologne, olimpijczyk. Uczestnik wielkich Tourów. Ściagał się w Tour de France i Giro d’Italia. Dziś komentator telewizji Eurosport. Adam Probosz, komentator Eurosportu, dziennikarz sportowy.

Niedziela, 8 kwietnia

 • 14.00 Martha&Niki, reż.Tora Mårtens, Szwecja 2016,
  Po projekcji pokaz tańca nowoczesnego w wykonaniu Grupy 41. Wystąpią Martyna Chęciel, Julka Falkowska, Marek Bartosiewicz, Janek Czajkowski i Kamil Weroński.
 • 16.00 Zdobyte pole ( The Ground We Won) reż. Christopher Pryor, ) Nowa Zelandia 2015
 • 17.30 Rodzina FIFA: historia miłosna ( A FIFA Family: A love story) reż. Niels Borchert Holm, Dania, Szwecja 2017
 • 19.00 Kilithon, reż. Maciej Jabłoński, Polska 2018
  Po projekcji spotkanie z reżyserem Maciejem Jabłońskim oraz bohaterami filmu, uczestnikami Kilimanjaro Extreme Marathon najwyżej startującego maratonu na Ziemi
6 kwietnia 2018 10:21

Komentarze