0

Teczki Ósmego Dnia

Festiwal Garderoba
Teczki – Teatr Ósmego Dnia
fot. Małgorzata Moryc

Legenda polskiego teatru niezależnego zakończyła pokazy XVIII Festiwalu Garderoba.

Teatr Ósmego Dnia bardzo aktywny w kontestowaniu sytuacji polityczno-społecznej lat 70-tych był pod lupą służb kontrolujących każdą aktywność wrogą systemowi socjalistycznemu. Artyści po latach dostali dostęp do informacji zbieranych na ich temat, donosów, inwigilacji. Efektem jest spektakl „Teczki”, który z założenia miał odnieść się do procesu lustracji (lub jej braku) w Polsce.

W czasach PRL-u Teatr podejmował działania opozycyjne (sygnował list przeciw zmianom w Konstytucji, wspierał Komitet Obrony Robotników). Z tego powodu był na cenzurowanym, miał zakaz występów i zagranicznych wyjazdów, aktorów zatrzymywano na 48 godzin.

Dzisiaj Teatr Ósmego Dnia pokazuje, co na niego miała esbecja. Spektakl wykorzystuje dokumenty policji politycznej, opowiada o wolnych ludziach żyjących w niewolnym kraju. Z fragmentów raportów, prywatnych listów, cytatów z książek powstał kolaż prowadzący widzów przez dzieje legendarnego niezależnego teatru.

Ewa Wójciak w trakcie pracy nad Teczkami deklarowała: „Naszym zamiarem jest zrealizowanie pewnego eksperymentu teatralno-dokumentalnego zainspirowanego odkryciem naszych własnych, indywidualnych, prywatnych dossier w zasobach akt byłej Służby Bezpieczeństwa”.

Po spektaklu odbyło się bardzo ciekawe spotkanie z twórcami, do którego wiele wnieśli również widzowie.

Historia Teatru

Teatr Ósmego Dnia powstał w 1964 roku. Od 1979 działa jako alternatywny teatr zawodowy. Proponowano widzom spragnionym wolności bardzo odważne treści w kontekście ówczesnej sytuacji politycznej w Polsce: ironiczne komentarze, nawiązania do konkretnych postaw i decydentów. Teatr był symbolem protestów społecznych, które nasiliły się w 1980 roku. Okres Stanu wojennego był trudny dla artystów, którzy mogli występować jedynie na nieformalnych spotkaniach. W 1985 roku zespół został rozwiązany, a część jego członków wyemigrowała z kraju. Działalność wznowiono w 1989 roku po przemianach politycznych.

29 marca 2017 10:32
[fbcomments]