0

Ten wąsik

Mateusz Deskiewicz w utworze "Ten wąsik"
Mateusz Deskiewicz – w utworze "Ten wąsik"
fot. MPawlik

Mateusz Deskiewicz w utworze „Wąsik, ach ten wąsik”, do słów Władysława Hemara, doceniony na Targówku.

Czy wiesz, że…
79 lat temu, 31 maja 1939 troku, odbyła się premiera polskiej wersji piosenki Je cherche après Titine do muzyki Léo Daniderffa ze słowami Mariana Hemara?

Ten wąsik (również w wersji Ten wąsik, ach, ten wąsik) wykonywana była przez Ludwika Sempolińskiego w rewii kabaretu Ali Baba Orzeł czy Rzeszka. Piosenka była satyrą kpiącą z wodza III RzeszyAdolfa Hitlera i grającą na fakcie, że identyczny wąs nosiła gwiazda kina Charlie Chaplin. Była to jedna z najpopularniejszych piosenek Mariana Hemara o tematyce politycznej.

Piosenka – śpiewana przez Sempolińskiego – znalazła się także w programie rewii Pakty i fakty, ostatniego programu kabaretowego przedwojennej Warszawy (różne źródła podają datę premiery jako 31 sierpnia 1939, 2 lub też 12 września). W trakcie obrony Warszawy piosenkę spopularyzował wśród żołnierzy sam Sempoliński, dający dla nich improwizowane koncerty.

Fragment:

Ten wąsik, ach, ten wąsik,
Ten wzrok, ten lok, ten pląsik,
I wdzięk, i lęk, i mina,
I śmiech — tak jest, to ja.
Ach panie, ach panowie,
Tak trzeba, śmiech to zdrowie,
Titina, ach, Titina,
to jedyna piosnka ma.

W czasie II wojny światowej Sempoliński był poszukiwany przez niemieckie władze okupacyjne, prawdopodobnie właśnie ze względu na parodiowanie Hitlera; przez całą wojnę ukrywał się pod fałszywym nazwiskiem.

Na Targówku

Po 79 latach utwór ten wykonał Mateusz Deskiewicz w Turnieju Wypowiedzi Satyrycznej o Laur Wiecha w Parku Wiecha.

Jurty konkursu w składzie: Cezary Domagała (przewodniczący) i Krzysztof Jaślar, Paweł Michalec, Katarzyna Pakosińska przyznały za to wykonanie 3. nagrodę w kategorii Dorosłych Lwów Estrady Kabaretu w konkurencji śmieszna piosenka, w wysokości 500 zł.

Mateusz Deskiewicz

Urodził sie w 1981 roku w Wolsztynie, a po 20 latach, 5 maja 2001 r. zadebiutował teatralnie w roli ucznia w musicalu Ania z Zielonego Wzgórza  Lucy Maud Montgomery w reż. Macieja Korwina na scenie Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.
W 2004 ukończył Policealne Studium Wokalno-Aktorskie im. Danuty Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni, a następnie w 2011 roku Akademię Muzyczna w Gdańsku. Od 2004 roku związany jest z Teatrem Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Występował także w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, Operze Bałtyckiej w Gdańsku, Operze na Zamku w Szczecinie, Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze Syrena w Warszawie i Teatrze 6 Piętro w Warszawie.

Video

1 czerwca 2018 08:35

Komentarze