0

Toksyczne macierzyństwo

Antymatki – promocja książki Grzegorza Łęcickiego
fot. Andrzej

Na rynku wydawniczym pojawiła się pozycja traktująca o problemie niezwykle trudnym, ale niestety powszechnym.

Antymatki

Książka Grzegorza Łęcickiego jest próbą systematyzacji zagadnienia negatywnego wpływu matek na życie rodzinne swoich dzieci. Na podstawie relacji wielu osób przedstawiono zagrożenia płynące z narastających konfliktów spowodowanych przez ingerencje w dorosłe życie. Niektóre przypadki są wręcz drastyczne, z morderstwem jako tragicznym finałem włącznie. Książka powstała z inspiracji wielu osób, których dotknął ten problem, lub byli bezpośrednimi jego świadkami, a także ze wsparciem osób duchownych, z którego to środowiska wywodzi się autor.

Geneza

Problem ingerencji matczynej najwyraźniej narasta. Na spotkaniu promującym książkę zastanawiano się nad przyczynami takiego stanu rzeczy. Zapewne jednym jest feminizacja życia publicznego w ostatnich dekadach. Szkoła, która przed wojną była zdominowana przez nauczycieli, obecnie jest sfeminizowana. Już na tym etapie brakuje więc autorytetu i silnej ręki. Powoduje to zwiększoną podatność również na posłuszeństwo wobec matki. Do pewnego momentu jest to jak najbardziej zasadne, ale przychodzi moment konieczności przecięcia przysłowiowej pępowiny.

Komunikacja

Niewątpliwie czynnikiem powodującym narastanie problemu jest ułatwiona komunikacja i możliwości przemieszczania. Dziś nawet wyjazd do pracy za granicę nie chroni przed kontrolą telefoniczną, czy internetową. Autor podawał przykłady, że nawet w seminariach duchownych, czy klasztorach dochodzi do absurdalnych sytuacji, gdy każda decyzja jest konsultowana z rodzicielką.

Projekt: dziecko

Problem wynika również z nienależytego podejścia współcześnie do wychowywania dziecka. Wyolbrzymiane, szczególnie w przekazach medialnych, zagrożenia powodują, że nadopiekuńczość we wczesnym okresie rozwoju dziecka jest zbyt duża. A później trudność z odcięciem się od rodziców jest dużo większy. Odnalezienie tego „złotego środka” w wychowaniu dziecka okazuje się problemem powszechnym.

Przykłady

Grzegorz Łęcicki nie ogranicza się li tylko wyłącznie do konkretnych przykładów z życia. Bardzo szeroko traktuje ukazanie przedmiotowego problemu w filmach, poczynając od „Piotrusia Pana„, na polskich filmach ostatnich lat, takich jak „Dzień Świra„, „Zbliżenia„, „Plac Zbawiciela” kończąc.

Dystrybucja

Książka weszła już do szerokiej dystrybucji. Może jako prezent dla osoby dotkniętej omawianym problemem nie jest najlepszym pomysłem. Ale już dla kogoś, kto zauważa ewentualne zagrożenia – jak najbardziej.

O autorze

Grzegorz Łęcicki jest teologiem, twórcą książek o Matce Teresie z Kalkuty i nauczaniu Jana Pawła II. Problemy rodzinne poruszał w dwóch wcześniejszych pozycjach: „Wyjątkowy poradnik szczęścia małżeńskiego” i „Małżeństwo i rodzina w nauczaniu oraz doświadczeniu Kościoła„.

20 stycznia 2017 13:27
[fbcomments]