0

W Wilanowie dla Skolimowa

Skolimów – Młodość dla doświadczenia
fot. R. Dajbor

W niedzielę, 22 listopada w samo południe, w Oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie odbyła się trzecia już edycja charytatywnej akcji „Młodość i Twórczość dla Doświadczenia”, której adresatami byli aktorzy – mieszkańcy Domu Aktora Weterana w Skolimowie.

Organizatorami przedsięwzięcia byli Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Stowarzyszenie Akademia Wilanowska, Fundacja im. Królowej Marii Kazimiery, Fundacja Artystów Weteranów Scen Polskich, Związek Artystów Scen Polskich, duet Jeziorska&Łęczycka, oraz „Debiutantki”. Pomysłodawczyniami projektu były Agnieszka Michalczyk (twórczyni programu „Debiutantki), prezes Fundacji im. Królowej Marii Kazimiery oraz Bogusława Skwarna, artystka-malarka, prawnuczka aktora Antoniego Bednarczyka (1872-1941), założyciela Domu Aktora Weterana, zwanego z powodu jego zabiegów o powołanie tej placówki do życia „Wielkim Jałmużnikiem”.

Kilka słów poświęcić warto „Debiutantkom”. Jest to program skierowany do młodych kobiet w wieku 18-24 lat. Uczestniczki spotykają się raz w miesiącu aby zgłębiać wiedzę niezbędną w życiu każdej kulturalnej kobiety. „Jesteśmy młodymi dziewczynami z całej Polski. W jeden z weekendów w miesiącu spotykamy się po to, by uczyć się różnych ciekawych umiejętności. Najczęściej spotykamy się w Pałacu w Wilanowie. Mamy spotkania z aktorami, którzy uczą nas kultury słowa oraz właściwych manier. Miałyśmy także na przykład zajęcia z robienia czekolady. No i akcje charytatywne – takie jak ta” – mówi dwudziestojednoletnia Aleksandra, uczestniczka programu.

Choć główna część przedsięwzięcia odbyła się w niedzielę, w Wilanowie, to już dzień wcześniej, w Domu Aktora Weterana w Skolimowie miała miejsce „próba generalna” – jak to określił prowadzący spotkanie Ryszard Rembiszewski – a mianowicie pokaz wspaniałych kostiumów autorstwa duetu Urszula Łęczycka i Martyna Jeziorska, zatytułowany „Blichtr & Glamour 1890-1939 – pokaz mody końca Belle Epoque i Dwudziestolecia Międzywojennego” dla pensjonariuszy DAW. Oglądający pokaz weterani polskiej sceny i ekranu (a zwłaszcza weteranki, bo to właśnie panie najliczniej zasiadły na widowni) nie szczędzili oklasków. Czuło się atmosferę wspólnego święta. Sobotnie spotkanie zatytułowane było „Młodość dla Doświadczenia”.

Warto dodać, że pokazy mody z różnych epok w wykonaniu Debiutantek, już na stałe wpisały się w program m.in. Ogólnopolskiej Nocy Muzeów organizowanej w Muzeum Pałacu w Wilanowie. Zwieńczeniem programu „Debiutantki” jest wydawany corocznie w styczniu  Bal Debiutantek, który symbolicznie wprowadza młode kobiety w świat dorosłych.

W niedzielę w Oranżerii odbyła się aukcja ponad trzydziestu obrazów ofiarowanych specjalnie na ten cel przez artystów-plastyków z całego kraju. Dodatkowym smaczkiem była licytacja dwóch dzieł znanego malarza Andrzeja Skarżyńskiego, które w momencie rozpoczęcia imprezy jeszcze nie istniały – mistrz tworzył je podczas aukcji, na oczach widzów. Dodatkowo wystawiono na sprzedaż piękne albumy przekazane przez Narodowy Bank Polski, wspaniałą porcelanę oraz budzącą zachwyt lampę. Ani jeden przedmiot nie pozostał „bezdomny”, wszystkie doczekały się zainteresowania i wszystkie zostały sprzedane. Ten dzień odbył się pod tytułem „Młodość i Twórczość dla Doświadczenia”.

Zwieńczeniem licytacji był ten sam pokaz mody, którzy dzień wcześniej oglądali pensjonariusze Skolimowa. Dziewczęta – w sobotę stremowane i nieśmiałe – tym razem o niebo odważniej przechadzały się po Oranżerii. Prowadzący licytację i pokaz Natalia Klimas i Ryszard Rembiszewski podkreślali, że występujące młode damy nie są ani zawodowymi modelkami, ani zawodowymi aktorkami i prosili, by przyjmować je gorącymi owacjami. Jednak zachęta do braw, choć bardzo miła, nie była jak się okazało potrzebna. Uczestniczki doskonale poradziły sobie z występem, a zachwytom nie było końca.

przed pokazem
w Skolimowie – przed pokazem
fot. R. Dajbor
pokaz
podczas aukcji
oranżeria – podczas aukcji
fot. R. Dajbor

 

24 listopada 2015 19:32
[fbcomments]