0

Wyspa Węży

Teatr Powszechny
Wyspa węży – Teatr Powszechny
fot. Mat. prasowe

W warszawskim Teatrze Powszechnym o powieści „Wyspa Węży” z udziałem autorki Małgorzaty Szejnert, prof. Tomasza Nałęcza i Magdaleny Grzebałkowskiej.

„Wyspa Węży”

Przełamująca schematy opowieść o wojnie, która częściej niż walką bywa wyczekiwaniem. Skrupulatnie odtwarzając wydarzenia sprzed ponad siedemdziesięciu lat, Małgorzata Szejnert opowiada o ludzkiej sile i bezsilności, o honorze i skazach na nim. A także o pamięci i niepamięci: osobistej, rodzinnej, zbiorowej. Kreśli poruszająco aktualny, niepokojący portret własny Polaków. Spotkanie, które odbędzie się 12 marca o godz. 19.00 poprowadzi Michał Nogaś.

Porządkując stare listy, Małgorzata Szejnert trafiła na rodzinną zagadkę. W maju 1943 roku jej wuj Ignacy Raczkowski został pochowany na cmentarzu w Rothesay na wyspie Bute. Dlaczego w domu o tym nie mówiono? Czy jego obecność na wyspie mogła być czymś wstydliwym? Szukając odpowiedzi, reporterka rusza w podróż śladami wuja – do londyńskich archiwów i do Szkocji. Stopniowo odkrywa kłopotliwy epizod II wojny światowej: obóz odosobnienia dla polskich oficerów prowadzony przez polskie władze wojskowe. Oficerowie mogli grać w brydża, chodzić na potańcówki i uczyć się angielskiego. Bomby nie spadały na Bute. Niekiedy widmowe wraki storpedowanych okrętów wpływające do zatoki przypominały, że nie tak daleko świat płonie. Ale przymusowy pobyt na wyspie Polacy przeżywali jako okrutną karę.

Małgorzata Szejnert

Dziennikarka, współzałożycielka „Gazety Wyborczej” i przez prawie piętnaście lat szefowa działu reportażu w tym dzienniku. Opiekunka i mentorka najwybitniejszych polskich reporterów – Mariusza Szczygła, Wojciecha Tochmana, Jacka Hugo-Badera. Jest autorką m.in. książek „Szczecin: Grudzień-Sierpień-Grudzień” (z Tomaszem Zalewskim) i „Sława i infamia” (rozmowa z prof. Bohdanem Korzeniewskim).

  • 12 marca, godz. 19:00
  • Teatr Powszechny, Warszawa, ul. Zamoyskiego 20
12 marca 2018 11:07

Komentarze