0

Wystawa NAPOLEON BONAPARTE i konkurs

Napoleon na koniu
Napoleon – na koniu
fot. mat. prasowy

Roman Soroczyński odwiedził wystawę NAPOLEON BONAPARTE i proponuje konkurs P.T. Czytelnikom.

Wystawa NAPOLEON BONAPARTE została otwarta 20 kwietnia 2018 roku, ale dopiero teraz dotarłem do Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, gdzie jest ona prezentowana.

Napoleon na koniu

Co ciekawego zobaczyłem?

Przede wszystkim zauważyłem, że eksponaty – przypadkiem czy nie? – znajdują się w Sali im. Marii Skłodowskiej-Curie. Wszak znakomita Uczona jest istotnym elementem polsko-francuskiej historii.

Wszyscy wiemy, że Napoleon Bonaparte prowadził rozliczne wojny. Niewiele osób chyba jednak wie, że interesował się badaniami naukowymi. Przykładem może być wyprawa do Egiptu w maju 1798 roku, która miała na celu odcięcie Anglii od jej kolonii w Afryce i Azji. W Egipcie Bonaparte chciał także przeprowadzić poważną ekspedycję naukową. Aż 167 uczonych (astronomów, fizyków, matematyków, chemików, botaników, inżynierów, projektantów, astronomów, ekonomistów, orientalistów) mogło uczestniczyć w tej, jednej z najbardziej ujmujących przygód tamtych czasów.

Napoleon i Sfinks
Napoleon – i Sfinks
fot. Materiał prasowy

O ile wiem, w tamtych czasach higiena jamy ustnej nie była priorytetem. I tu znowu Napoleon był wyjątkiem. Podobno jego zęby były mocne i białe. Dzisiaj, kiedy widzimy reklamy wielu środków higieny, warto zobaczyć, jakie wówczas były możliwości i … chęci.

Jestem wzrokowcem i z wielką przyjemnością obejrzałem filmy obrazujące różne sytuacje z życia Napoleona Bonaparte.

To tylko niektóre przykłady z tej wyjątkowej ekspozycji. Jest ona największą kolekcją autentycznych przedmiotów należących do Napoleona, jakie kiedykolwiek były prezentowane w Polsce. Eksponaty zostały użyczone z obszernych zbiorów Fondation Napoléon oraz Musée de l’Armée Invalides z Paryża. Całość wzbogacona jest o multimedia, co pozwoli zwiedzającym na dokładne poznanie historii kryjącej się za każdym eksponatem. Tą historyczną wystawę miało już szansę zobaczyć kilka milionów osób w różnym wieku na 5 kontynentach. Bezcenna kolekcja podkreśla wielki geniusz i dokonania militarne Wielkiego Przywódcy, jak i szczegóły jego życia prywatnego.

Wystawa będzie prezentowana do 30 czerwca 2018 roku. Przypomnijmy, że portal www.warszawa.pl na bieżąco informował o przygotowaniach do wystawy. Artykuły, zapowiadające wystawę, można odnaleźć pod linkami:

Konkurs

Z przyjemnością pragnę poinformować, że od Organizatora wystawy – firmy High Note Events, działającej pod marką MAKROCONCERT – otrzymaliśmy cztery dwuosobowe zaproszenia. By otrzymać zaproszenie wystarczy znać odpowiedź na pytanie:

W którym roku, pod auspicjami Napoleona Bonaparte, stworzono Księstwo Warszawskie?

i wysłać ją (z podaniem imienia i nazwiska) pod adres konkurs@prowarszawa.pl.

Kto pierwszy przyśle prawidłowa odpowiedź, ten otrzyma zaproszenie.

15 maja 2018 05:29

Komentarze