0

Zaproszenia na weekend

Pałac pod Blachą
Pałac pod Blachą – w Warszawie
fot. MPawlik

Propozycje na spędzanie czasu by odpędzić od siebie tęsknotę za pracą.

SPORT

MOKOTÓW
W sobotę na Torze Łyżwiarskim „Stegny” odbędzie się XXVI Warszawski Triathlon Zimowy. Tradycyjnie już zawody zaplanowano w trzech konkurencjach: bieg terenowy, jazda na łyżwach i wyścig kolarski. Impreza jest otwarta dla wszystkich chętnych, jedynym warunkiem uczestnictwa jest ukończenie 10. roku życia. Jak co roku rywalizować można indywidualnie i drużynowo. W zawodach drużynowych mogą startować zespoły składające się z dwóch–trzech osób. Szczegóły na stronie: www.triathlonzimowy.pl.

BIELANY
W sobotę w godz. 12–18 w Hali Lekkoatletycznej Akademii Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego (ul. Marymoncka 34) rozegrane zostaną Halowe Mistrzostwa Warszawy Młodzików + Ogólnopolski Mityng Lekkoatletyczny. W zawodach wystartuje około 500 zawodników nie tylko z Warszawy i Mazowsza, ale także z innych regionów Polski. Start w zawodach potwierdził między innymi mistrz świata juniorów i złoty medalista igrzysk olimpijskich młodzieży w pchnięciu kulą Konrad Bukowiecki – zawodnik Gwardii Szczytno będzie podczas stołecznego mityngu atakował kolejne rekordy. Wjazd na teren AWF jest płatny – opłata pobierana jest przy wyjeździe. Wszyscy dziennikarze, którzy zgłoszą się w trakcie imprezy do Biura Zawodów (w pokoju 8 na Hali AWF), otrzymają po okazaniu legitymacji prasowej bezpłatne wyjazdówki.

BIELANY
W niedzielę o godz. 10 rozpocznie się Bieg o Puchar Bielan na dystansie 5 km, natomiast o godz. 11 wystartuje Bieg Chomiczówki na 15 km. Start – ul. Kwitnąca (od strony ul. Pabla Nerudy), meta – przy ul. Pabla Nerudy 1. Podobnie jak w latach poprzednich trasa Biegu Chomiczówki (15 km), jak i Biegu o Puchar Bielan (5 km) przebiegać będzie ulicami: Kwitnącą, Conrada, Bogusławskiego, Głowackiego, Żółwią, Mistrzowską, Brązowniczą, Conrada, Dąbrowskiej, Bajana, Renesansową, Aspekt, Pabla Nerudy.

OCHOTA
W niedzielę w godz. 17–20 w Centrum Sportu i Rekreacji UW odbędzie się Maraton Zumba Fitness. Poprowadzi go Marta Dziewulak ze swoim energetycznym zespołem ZUMBA AZS Team. Wstęp wolny.

WYCIECZKI

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę o godz. 12 pod kolumną Zygmunta rozpocznie się spacer „W czynie społecznym. Odbudowa Starówki i Mariensztatu”. Jest to forma uczczenia bohaterów odbudowy zniszczonej po II wojnie światowej Warszawy, a także zwiedzenia miejsc odbudowanych ze zgliszczy. Spacer poprowadzi licencjonowany przewodnik Piotr Hummel z inicjatywy WAWstep. Przed spacerem planowany jest poczęstunek z gorącą herbatą. Po wycieczce organizatorzy zapraszają na pokaz filmu „Przygoda na Mariensztacie”. Wstęp wolny.

MOKOTÓW
W sobotę o godz. 14 fundacja Hereditas zaprasza na spacer pt. „Lekarze, masoni i inżynierowie”. Spotkanie na rogu ul. Wawelskiej i al. Niepodległości. Prowadzi Jola Głodowska. Opłata za uczestnictwo w spacerze 5 zł.

KONCERTY


ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę o godz. 16.45 i 20 w Pałacu Kultury i Nauki odbędzie się koncert „Muzyka zespołu QUEEN symfonicznie” w wykonaniu Alla Vienna, chóru Vivid Singers i Mariusza Ostrowskiego. Projekt z pogranicza gatunków, łączący symfoniczne pierwiastki muzyki zespołu Queen z rockowym potencjałem orkiestry salonowej i majestatycznego 18-osobowego chóru.

MOKOTÓW
W niedzielę o godz. 13.15 w kościele Jezuitów pw. św. Szczepana przy ul. św. Szczepana odbędzie się doroczny koncert kolęd z różnych stron świata w wykonaniu Chóru Kameralnego „KameLeon” Akademii Leona Koźmińskiego oraz Chóru Kolegium Europejskiego w Natolinie. Wystąpią chórzyści i instrumentaliści z kilkunastu krajów świata. W programie kompozycje wybitnych kompozytorów angielskich – Johna Tavenera i Gustava Horsta – oraz opracowania tradycyjnych kolęd po polsku, ukraińsku, niemiecku, francusku, hiszpańsku i grecku. Nie zabraknie też jazzowych harmonii. Wstęp wolny.

MUZEA I WYSTAWY

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę i niedzielę w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich w Warszawie fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zaprezentuje 50 unikatowych zdjęć pokazujących wybrane momenty z życia fundacji. Składają się na nie nie tylko zimowe finały i letnie Przystanki Woodstock, ale także codzienna praca biura fundacji, lekarzy i personelu medycznego, którzy używają kupionego przez WOŚP sprzętu, i nauczycieli, którzy uczą dzieci pierwszej pomocy. Ogromną część działań WOŚP stanowią też szkolenia Pokojowego Patrolu. Wszystkie zdjęcia osobiście wybrał i opisał dyrygent WOŚP – Jurek Owsiak.

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę i niedzielę w godz. 12‒20 w warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy ul. Pańskiej 3 możemy obejrzeć wystawę „Architektura cienia. Szalety i bazary”. Obiekty tego drugiego typu swego czasu stanowiły istotny element krajobrazu polskich miast – z Warszawą włącznie.

KINA, TEATRY


BEMOWO

W sobotę o godz. 18 w klubie Karuzela (ul. Konarskiego 85) odbędzie się prapremiera spektaklu Paula Bargetto i teatru Trans-Atlantyk pt. „Album Karla Höckera”. „W 2006 r. Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie otrzymało album zawierający 116 zdjęć. Był to osobisty album oficera SS Karla Höckera, adiutanta Richarda Baera, jednego z komendantów obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau. Fotografie przedstawiają wyższych oficerów SS z obozu oraz ich asystentki podczas wypoczynku w ośrodku zwanym Solahuette, położonym około 20 km od Auschwitz, oraz w czasie oficjalnych spotkań w obozie. Na zdjęciach pojawia się wiele ważnych postaci: dr Josef Mengele, Rudolf Hoess, Rochard Baer i Josef Kramer. Nie ma na nich natomiast więźniów ani żadnych obrazów z obozu śmierci” – tłumaczą organizatorzy. Spektakl został oparty na analizie zdjęć i aktorskich improwizacjach z użyciem metod teatru dokumentalnego. Wstęp wolny.

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę i niedzielę o godz. 14 w Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20) odbędą się pokazy filmów dokumentalnych „Powroty. Warszawa 1945”. Będzie można zobaczyć materiały archiwalne i kroniki pokazujące Warszawę po 17 stycznia 1945 r. Na filmach widać zrujnowane miasto, powracających do stolicy warszawiaków i stopniowo odradzające się życie. W programie: „Punkt na mapie” (1985) Grzegorza Lasoty, „Kalendarz Warszawski (1974) Tadeusza Makarczyńskiego, „Ballada f-moll” (1945) w reżyserii Andrzeja Panufnika, „Ulica Brzozowa” (1947) w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa i Stanisława Różewicza oraz kroniki z 1945 r. O godz. 16 odbędzie się debata poświęcona krajobrazowi społecznemu Warszawy w 1945 r.
Wstęp wolny.

SPOTKANIA

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę o godz. 10 w Pracowni Terapii i Rozwoju (ul. Wilcza 31, lok. 7a) odbędzie się Forum Psychologiczne, którego tematem będzie „Seksualność dziecka”. Spotkanie poprowadzi seksuolog Izabela Jąderek. Rodzice będą mogli się dowiedzieć, jaki wiek dziecka jest najlepszy na poruszanie kwestii związanych z seksualnością, jak odpowiadać, kiedy dziecko zadaje trudne pytania, i co to w ogóle jest ta edukacja seksualna. Na spotkanie Forum Psychologicznego można się zapisać, dzwoniąc pod nr. tel. 22 468 00 65 lub 535 880 065 albo e-mailowo: sekretariat@pratir.pl. Wstęp wolny.

PRAGA-POŁUDNIE
W sobotę o godz. 11 na „Zimowym Narodowym” (płyta Stadionu Narodowego) odbędzie się konferencja prasowa inaugurująca program „Zima w mieście”. W trakcie konferencji przedstawicielom miasta przekazany zostanie symboliczny bilet na 0,5 tys. wejść dla warszawskich dzieci biorących udział w programie „Zima w mieście”. W spotkaniu udział wezmą: Janusz Samel, dyrektor Biura Sportu i Rekreacji Urzędu m.st. Warszawy; Mirosław Sielatycki, zastępca dyrektora Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy; Mikołaj Piotrowski, dyrektor ds. komunikacji i promocji PL.2012+ sp. z o.o., oraz Katarzyna Ziemska, CEO Testa Communications sp. z o.o. Wjazd dla mediów na podstawie legitymacji prasowych bramą nr 7 na hasło „konferencja”. Dziennikarze przy wejściu otrzymają niebieskie opaski, które będą uprawniać do bezpłatnej jazdy na łyżwach, jak również ich wypożyczenia.

DLA DZIECI

PRAGA-POŁUDNIE
W sobotę na Zimowym Narodowym rozpocznie się realizowany specjalny, rozszerzony na czas ferii, program atrakcji opracowany pod kątem dzieci i młodzieży. Do 1 lutego codziennie będą odbywały się „Poranki dla dzieci z Kinder Pingui”. Pod okiem instruktorów ze szkółki łyżwiarskiej Ice & Fun maluchy, poprzez zabawę, nauczą się jazdy na łyżwach. Również codziennie najmłodsi mogą bawić się na dziecięcym disco lodowisko, a w każdą niedzielę na wielkim balu karnawałowym – w bajkowych przebraniach, przy muzyce na żywo. Od poniedziałku do soboty dzieci mogą również spróbować swoich sił w szkółce hokejowej pod patronatem Mariusza Czerkawskiego. Zajęcia będą prowadzone przez profesjonalnych instruktorów. Przez cały okres ferii dzieci i młodzież mogą również korzystać ze skateparku Maxi King, który znajduje się na poziomie –4 na parkingu podziemnym Stadionu Narodowego.

BEMOWO
W sobotę w godz. 13‒15 w Bemowskim Centrum Kultury (ul. Górczewska 201) odbędą się warsztaty wokalne dla dzieci w wieku 7‒12 lat z cyklu „Folkowo Bemowo”. „Tym razem zapraszamy do udziału w muzycznych warsztatach afrobeatowych w tanecznych rytmach, których finałem będzie występ na scenie z zespołem Warsaw Afrobeat Orchestra. Dwie doświadczone i sympatyczne wokalistki Ania i Madzia przygotują młodych uczestników do wspólnego śpiewania z Warsaw Afrobeat Orchestra. Będzie śpiewająco, klaszcząco i zabawnie!” ‒ zapowiadają organizatorzy. Dla opiekuna każdego dziecka, które weźmie udział w warsztatach, przekazane zostanie zaproszenie na bezpłatny udział w koncercie Warsaw Afrobeat Orchestra, który odbędzie się 24 stycznia. Wstęp wolny. Zapisy: natalia.fiedorczuk@artbem.pl.

Warszawski Serwis Prasowy

17 stycznia 2015 09:08
[fbcomments]