0

Zemsta Bogów

owacja po spektaklu
Pożar w Burdelu Zemsta Bogów – owacja po spektaklu
fot. Andrzej

W warszawskim Teatrze Polskim, w ramach cyklu „Goście w Polskim”, przedstawienie Pożaru w Burdelu pt. „Zemsta Bogów”.

To już druga wizyta Pożaru w Teatrze im. Szymana. Ubiegłoroczna okazała się wielkim sukcesem. Również najnowsza cieszy się ogromnym zainteresowaniem publiczności, czego najlepszym dowodem wypełniona – nawet w środku tygodnia – widownia.

wypełniony Teatr Polski
Pożar w Burdelu - Zemsta Bogów – wypełniony Teatr Polski
fot. Andrzej

Zemsta Bogów to już 29 odcinek cyklu będącego połączeniem kabaretu, musicalu i teatru. Pożar na bieżąco odnosi się do bieżących wydarzeń w Warszawie i w Polsce. Znakomicie poradził sobie także w nowej sytuacji. Poprzednie odcinki odnosiły się przede wszystkim do Warszawy, najnowszy ma charakter ogólnokrajowy, historyczno-patriotyczny. Nowe wyzwania, jakie stanęły przed twórcami kultury, sugerują podejmowanie tematów tożsamości i dumy narodowej. Pożar wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom, porzucając cyniczne komentowanie współczesności, na rzecz rekonstrukcji tak kluczowego wydarzenia, jakim był Chrzest Polski. Co prawda Pożar już przenosił się do historii, ale najczęściej był to okres okupacji. Tym razem na scenie pojawiają się i Mieszko Pierwszy i czeska księżniczka Dobrawa, a nawet postacie których wpływ na historię był jeszcze większy. Co prawda nie wszyscy są szczęśliwi z tak radykalnych zmian, ale zarzewia buntu są kategorycznie gaszone przez nowego szefa trupy.

nowy prowadzący
Pożar w Burdelu - Zemsta Bogów – nowy prowadzący
fot. Andrzej

Zwolenników Pożaru w bardziej żartobliwej formie uspokajam, że dobra zmiana jaka nastąpiła w tematyce nie zabija entuzjazmu, pomysłowości, celnych spostrzeżeń i dobrej zabawy. Przedstawienie w Teatrze Polskim kończy się owacją i licznymi bisami. Niech będzie to wystarczającą rekomendacją.

Druga wizyta trupy Burdelu w Teatrze Polskim jest znakomitym przedstawieniem, również, a może przede wszystkim, dzięki gospodarzom. Aktorzy sceny przy ul. Karasia, na czele z samym dyrektorem Andrzejem Sewerynem, czynnie wspierają swoim udziałem spektakl. Seweryn kojarzony z bardziej „poważnym” teatrem świetnie się bawi w kabaretowym stylu, a jego strój Świętego Walentego wprost urzeka. Prawdziwym odkryciem 29 odcinka jest natomiast rola Natalii Sikory, znanej do tej pory jako wykonawczyni przedstawień muzycznych w Teatrze Polskim. Okazuje się, że Natalia świetnie odnajduje się także w takim spektaklu jak Pożar w burdelu, a jej zdolności muzyczne uzupełniają i wzbogacają przedstawienie.

Po raz pierwszy w Pożarze wystąpili artyści Warszawskiego Cyrku Magii i Ściemy, momentami przekształcając Zemstę Bogów w przedstawienie cyrkowe. To kolejne urozmaicenie i dowód na rozwój twórczy tego cyklu. Cyklu będącego fenomenem na kulturalnej mapie Warszawy: zaczynającego od małych salek, a mającego już w dorobku wizyty nie tylko w Teatrze Polskim, ale i w Teatrze Studio, Teatrze WARSawy, a nawet w Muzeum Żydów Polskich POLIN.

Zemsta Bogów w Teatrze Polskim będzie wystawiana regularnie w lutym, a także na pojedynczych pokazach w marcu i kwietniu.

REALIZATORZY:
Scenariusz: Maciej Łubieński, Michał Walczak
Reżyseria: Michał Walczak
Muzyka: Wiktor Stokowski, Michał Górczyński
OBSADA:
Aktorzy Teatru Polskiego:
Natalia Sikora, Marcin Jędrzejewski, Paweł Krucz, Maksymilian Rogacki, Andrzej Seweryn
BurdelTrupa: Monika Babula, Karolina Czarnecka, Magdalena Łaska, Lena Piękniewska, Agnieszka Przepiórska, Betty Q, Tomasz Drabek, Andrzej Konopka, Mariusz Laskowski, Wojan Trocki
BurdelBand: Michał Górczyński, Maciej Łubieński, Wiktor Stokowski, Marcin Wippich
Warszawski Cyrk Magii i Ściemy: Magdalena Kisiała, Izabela Zielińska, Krzysztof Kostera, Maciej Najmowicz, Kamil Witkowski

17 lutego 2016 09:47
[fbcomments]