0

19 mln. na miejsca w prywatnych żłobkach

Lalka chłopiec pokazuje język
fot. pexels

Urząd miasta ogłosił konkurs ofert na miejsca w niepublicznych żłobkach dla warszawskich dzieci.

Urzędnicy ogłosili konkurs ofert dla żłobków niepublicznych na wykup 400 miejsc dla najmłodszych warszawiaków. Na ten cel do 2021 roku stołeczni radni przeznaczyli 19 mln zł.

Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy:

To kolejny konkurs dla żłobków niepublicznych. Chcemy, żeby w Warszawie było jak najwięcej miejsc dla najmłodszych warszawiaków. W ciągu jedenastu lat wybudowaliśmy 37 żłobków, w wielu dzielnicach trwa budowa nowych. Teraz zapewniamy blisko 7400 miejsc.

W ostatnich trzech latach, za 9,5 mln zł, urząd miasta wykupił miejsca w 13 niepublicznych żłobkach. Teraz, w ogłoszonym konkursie na 400 miejsc od września 2018 r. do sierpnia 2021 r., przeznaczono na ten cel 19 mln zł.
Oferty można składać do 21 maja. Więcej informacji o konkursie jest na stronach urzędu miasta [LINK].

W stolicy systematycznie przybywa miejsc dla najmłodszych warszawiaków. Dzieje się tak dzięki budowie i modernizacji żłobków, wykupie miejsc w niepublicznych placówkach oraz zatrudnianiu opiekunów dziennych. W 2006 r. w warszawskich żłobkach było 3156 miejsc. Teraz urząd zapewnia opiekę 7400 maluchom.

Trwają również budowy nowych żłobków – na Bemowie, Bielanach, Mokotowie, Ursynowie, Woli, w Ursusie, Wilanowie, Wawrze i Wesołej. Planowane uruchomienie placówek to 2018 i 2019 r. W wyniku tych inwestycji przybędzie kolejnych 1300 miejsc.

Łatwiej założyć żłobek

Zgodnie z ogólnopolską ustawą o opiece nad dziećmi do 3 lat, samorządy mogą pobierać opłaty za obowiązkowy wpis do rejestru żłobków do 1 000 zł. W Warszawie tę kwotę obniżono do 1 zł. Wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych jest obowiązkowy w całej Polsce. Samorządy muszą prowadzić takie rejestry – jest to poświadczenie, że prywatny żłobek, klub dziecięcy lub dzienny opiekun działają zgodnie z prawem i spełniają wszystkie ustawowe warunki opieki nad dziećmi. 

Niższe stawki za wynajem

lokalu na żłobek

Od 2017 r. lokale użytkowe, spełniające odpowiednie wymagania, są brane pod uwagę jako miejsce na niepubliczny żłobek i są wynajmowane za niższe stawki. Maksymalna wysokość opłaty nie może przekroczyć trzykrotności kosztów utrzymania lokalu. Podmioty, chcące prowadzić żłobek, nie muszą rywalizować w konkursach z przedsiębiorcami prowadzącymi inną działalność. Dodatkowym udogodnieniem dla tej grupy jest zmniejszenie kaucji za lokal do wysokości dwumiesięcznego czynszu oraz opłat za dostawę mediów. W innych przypadkach kaucja wynosi równowartość trzymiesięcznych opłat.

Warszawski bon żłobkowy

również dla rodzin o wyższych dochodach

Warszawski bon żłobkowy to 400 złotych miesięcznie wsparcia dla rodzin z małymi dziećmi. W kwietniu, radni stolicy zwiększyli o 50% kryterium dochodowe przy ubieganiu się przez rodziców o warszawski bon żłobkowy. Kryterium dochodowe zwiększyło się z 1922 zł do 2 883 zł netto na jedną osobę w rodzinie. Dzięki temu z bonu skorzysta więcej warszawskich rodzin.

Warszawski bon żłobkowy otrzymują rodzice, którzy pracują, mieszkają i płacą podatki w stolicy i nie są na urlopie wychowawczym. Jest przyznawany na dziecko w wieku od ukończenia pierwszego roku życia do dnia objęcia go wychowaniem przedszkolnym, nie później niż do końca roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 3 rok życia. To finansowe wsparcie można otrzymać, gdy oczekuje się na miejsce w publicznym żłobku i ma się już zawartą umowę na świadczenie usług opiekuńczych z placówką niepubliczną. Na kolejny okres świadczenia, rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski od czerwca. Według nowych zasad bon żłobkowy będzie przyznawany od września. Na warszawski bon żłobkowy ratusz przeznaczył w tym roku 21 mln zł. Łącznie, w latach 2018-2022, miasto na ten cel zabezpieczyło ponad 100 mln zł.

UM Warszawy

30 kwietnia 2018 17:14

Komentarze