0

40 lat Ursynowa

fot. Krzysztofa Niemirka

W najbliższą niedzielę dzielnica Ursynów obchodzi symboliczne czterdzieste urodziny.

Dokładnie 8 stycznia 1977 roku, o godz. 10.00, uroczyście przekazano pierwsze klucze do mieszkania przy ul. Puszczyka 5. Szczęśliwym lokatorem był Wacław Oświt, pracownik KBM Południe.

To symboliczne wydarzenie zapoczątkowało trwającą cztery dekady historię dynamicznego rozwoju.

Z okazji 40-lecia, w najbliższą niedzielę o godzinie 18.00 (jeżeli pozwolą na to warunki pogodowe), na zewnętrznej elewacji budynku Urzędu Dzielnicy Ursynów zostanie uruchomiona instalacja świetlna informująca o jubileuszu.

Uruchomienie instalacji rozpoczyna cykl wydarzeń związanych z obchodami rocznicy Dzielnicy Ursynów. Obchody obejmą 2017 rok, w tym wiele imprez edukacyjnych kulturalnych i sportowych.

Robert Kempa, burmistrz Ursynowa informuje :

Na naszych oczach nastąpił skok cywilizacyjny, a Ursynów zmienił się nie do poznania – dziś jest miejscem życia ambitnych, twórczych i nowoczesnych Polaków. To dla nich staramy się stworzyć najatrakcyjniejsze i wygodne miejsce życia oraz zapewnić ofertę odpowiadającą ich wymaganiom.

O Ursynowie

Dzielnica Ursynów położona jest na południu Warszawy.
Zajmuje powierzchnię ok. 44 km2, Obszar dzisiejszej dzielnicy Ursynów włączono do stolicy w 1951 roku. Nazwa dzielnicy pochodzi od drugiego imienia Juliana Ursyna Niemcewicza, który w tych okolicach posiadał swoje dobra. Przed 27 października 2002, kiedy wprowadzono nowy podział administracyjny stolicy, była to gmina Warszawa-Ursynów; wcześniej, do 1994, tereny dzisiejszego Ursynowa były częścią dzielnicy Mokotów.

W 1975 roku zaczęły na Ursynowie powstawać osiedla mieszkaniowe i bloki z tzw. wielkiej płyty. Dokładnie 8 stycznia 1977 roku, o godz. 10.00 uroczyście przekazano pierwsze klucze do mieszkania przy ul. Puszczyka 5. Szczęśliwym lokatorem był Wacław Oświt, pracownik KBM Południe.

Przez kolejne 10 lat zbudowano ogromne spółdzielcze osiedla, w 1982 roku mieszkało tu już 78 tys. osób – głównie młode małżeństwa z dziećmi. W 1994 powstała Gmina Warszawa-Ursynów, na 8 lat jej istnienia przypada okres dynamicznego rozwoju. Na południu powstają nowoczesne osiedla, rusza metro, budowana jest Al. KEN, szkoły, obiekty sportowe – Ursynów staje się miejscem modnym, lubianym przez mieszkańców.

W 2002 roku po raz kolejny zmienił się ustrój stolicy.
Warszawa staje się jedną gminą mającą status miasta na prawach powiatu, a Ursynów z gminy zmienia się w dzielnicę. Ursynów jest dzielnicą atrakcyjną – związane jest to z komfortem życia.  Jej zalety to m.in.: metro i wygodna komunikacja z centrum, tereny zielone, czyste powietrze, duży wybór szkół na wysokim poziomie, różnorodne możliwości czynnego wypoczynku i rekreacji.

Z jednej strony Ursynów ma bardzo nowoczesny charakter, a jednocześnie jest to dzielnica, która ma ciekawą historię i może się pochwalić zabytkami kultury i pomnikami przyrody – właśnie na Ursynowie znajduje się najstarsza w Warszawie parafia rzymskokatolicka – kościół św. Katarzyny, a także ponad 700-letni dąb Mieszko I. Jedną z najciekawszych atrakcji Ursynowa jest zabytkowy, pochodzący z 1938 roku, kompleks Torów Wyścigów Konnych, gdzie każdego roku odbywa się kilkaset gonitw oraz inne imprezy: koncerty, festyny, targi.

Logotyp 40-lecia.

logotyp "40-lecie Ursynowa"

Powyższy logotyp to projekt zgłoszony w konkursie na opracowanie znaku graficznego „40-lecia Ursynowa”. Spośród zgłoszonych propozycji najlepsze z nich zostały poddane pod głosowanie mieszkańców.

Krzysztof Niemirka zgłosił ten projekt, i w wyniku elektronicznego głosowania zwyciężył zdobywając 72,04% głosów.

UD Ursynów

4 stycznia 2017 16:33
[fbcomments]