0

61 mln zł dla budżetu partycypacyjnego

Po raz czwarty warszawiacy zdecydują o podziale pieniędzy z miejskiego budżetu.

Pierwszego grudnia rusza zgłaszanie projektów do budżetu partycypacyjnego w stolicy.

Prezydent Warszawy zachęca do udziału i aktywnego włączenia się w realizację budżetu poprzez zgłaszanie projektów, udział w dyskusjach oraz głosowaniu.

Hanna Gronkiewicz-Waltz:
Ty również możesz zmienić najbliższe otoczenie. Możesz sprawić, żeby Warszawa była Ci bliższa, jeszcze bardziej Twoja.
Za nami już trzy edycje budżetu partycypacyjnego, w których warszawiacy zdecydowali o podziale ponad 136 mln zł. Miasto zrealizowało setki pomysłów mieszkańców. Powstają nowe place zabaw dla dzieci, siłownie plenerowe i miejsca do ćwiczeń na świeżym powietrzu. W przestrzeni miejskiej pojawiają się nowe ławki do odpoczynku, chodniki, bezpieczniejsze przejścia dla pieszych, nasadzenia zieleni. Organizowane są potańcówki, kina plenerowe, a także zajęcia w domach kultury.

Jeśli mieszkasz w Warszawie

i chcesz złożyć projekt:

  • sprawdź, jaka kwota jest do dyspozycji w Twojej dzielnicy, jakie projekty można zgłaszać w Twojej dzielnicy (do wyboru są lokalne i ogólnodzielnicowe),
  • zastanów się nad tym, co jest potrzebne dla społeczności, w której mieszkasz albo dla Twojej okolicy,
  • przygotuj swój pomysł (przygotuj informacje wymagane w formularzu zgłoszeniowym),
  • oszacuj koszt realizacji swojego pomysłu,
  • poszukaj 30 osób, które poprą Twój projekt poprzez złożenie podpisów na formularzu poparcia

Projekt musi spełniać kilka warunków:

  • musi być możliwy do zrealizowania w ciągu jednego roku (w 2018 roku),
  • z efektu realizacji projektu powinni móc korzystać wszyscy mieszkańcy Warszawy,
  • powinien być zlokalizowany na ogólnodostępnym terenie należącym do Miasta* (aby samodzielnie sprawdzić, czy dany teren pozostaje we władaniu m.st. Warszawy można skorzystać np. z serwisu mapowego m.st. Warszawy – mapa.um.warszawa.pl). W niektórych dzielnicach akceptowalne będą propozycje projektów dotyczące terenów niebędących we władaniu m.st. Warszawy, pod warunkiem dołączenia do formularza zgłoszeniowego zgody dysponenta terenu na wykorzystanie tego terenu do celów realizacji projektu do budżetu partycypacyjnego,
  • projekt musi mieścić się w zadaniach własnych m.st. Warszawy, przypisanych do realizacji dzielnicom lub jednostkom organizacyjnym m.st. Warszawy,
  • nie może być projektem częściowym – powinien zakładać realizację zadania w takim zakresie, aby oddanie efektu jego realizacji do użytkowania nie wymagało przeprowadzenia dodatkowych prac w kolejnych latach (np.: nie będą realizowane projekty zakładające wykonanie wyłącznie dokumentacji projektowej, czy tylko jednej z wielu części większego zadania; w przypadku projektów inwestycyjnych musi być możliwe dokonanie wszelkich niezbędnych odbiorów w roku 2018),
  • całkowity koszt realizacji projektu musi mieścić się w puli dostępnej na poziomie ogólnodzielnicowym lub w danym obszarze.

Zmiany i usprawnienia w czwartej edycji budżetu partycypacyjnego (na podstawie uwag zgłoszonych przez mieszkańców w ramach ewaluacji):

  •  Wydłużenie etapu głosowania, tak aby mieszkańcy mieli więcej czasu na zapoznanie się z projektami i wybranie tych najbardziej potrzebnych.
  •  Definicja ogólnodostępności w każdej dzielnicy będzie znana przed etapem składania projektów – każdy zespół ds. budżetu partycypacyjnego, uwzględniając rekomendacje Rady ds. budżetu partycypacyjnego, ustalił ją do 23 listopada br. Na podstawie tej definicji weryfikowana będzie ogólnodostępność projektów.
  • Zrezygnowanie z podawania nr PESEL na listach poparcia projektu.
  • Włączenie etapu dyskusji o projektach do etapu weryfikacji. Przed spotkaniami dyskusyjnymi pracownicy urzędu wstępnie weryfikują projekty i na spotkaniach przekazują informacje o proponowanych zmianach w omawianych projektach.
  • Konieczność zachowania oryginału listy poparcia do każdego projektu w przypadku składania projektu elektronicznie do dnia ogłoszenia wyników głosowania (i okazania w razie wezwania przez Urząd Dzielnicy lub jednostkę weryfikujące projekt).
  • Zmiana formuły procedury odwołań od wyników weryfikacji. Autor projektu lub jego przedstawiciel prezentuje wniosek o ponowną weryfikację na posiedzeniu Zespołu. Dodatkowo w spotkaniu tym uczestniczy także pracownik, który przeprowadzał weryfikacje szczegółową oraz członek Zarządu Dzielnicy.
  • Próg 10 % głosów w trakcie głosowania. Konieczność uzyskania przez projekty przynajmniej 10 % głosów ważnych oddanych w danym obszarze terytorialnym. Nawet jeżeli pozostaną środki finansowe, które pozwoliłyby na jego realizację.

W trakcie składania projektów mieszkańcy mogą liczyć na wsparcie urzędników. Odbędą się konsultacje, dyżury telefoniczne, maratony pisania projektów. Wydano materiały informacyjne dla autorów i wszystkich zainteresowanych procesem. Dokładne informacje można znaleźć na stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl.

Realizacja projektów

Aktualnie z pierwszej edycji budżetu partycypacyjnego zrealizowanych zostało 316 projektów (94%) spośród 336 wybranych do realizacji. W drugiej edycji zostało zrealizowanych już 67% projektów (434 z 644 wybranych do realizacji).

Dzięki zmianom wprowadzonym w miejskiej aplikacji mobilnej Warszawa 19115 warszawiacy mogą sprawdzić stan realizacji projektów. Poprzez zakładkę Budżet Partycypacyjny, można na mapie sprawdzić projekty, które powstały w danej okolicy.

U.M.st.Warszawy

1 grudnia 2016 15:40
[fbcomments]