0

800 nowych autobusów dla MZA w 10 lat

Autobusy MZA na Krakowskim Przedmieściu
Autobusy MZA – na Krakowskim Przedmieściu
fot. MPawik

Miejskie Zakłady Autobusowe i Zarząd Transportu Miejskiego podpisały 10-letnią umowę na finansowanie rozwoju i zakup nowych autobusów.

Będzie ona obowiązywała do 2027 roku.
Nowy kontrakt pozwoli spółce kontynuować dynamiczny rozwój oraz wprowadzić do ruchu 800 nowych autobusów. Korzyści z nowej umowy odczują również pasażerowie, którzy będą podróżować w komfortowych warunkach.

Wartość nowej, 10-letniej umowy z MZA to 8 447 716 800 zł (brutto).
Zapewnienie długoterminowej współpracy i finansowania dla spółki pozwala zabezpieczyć i sfinansować inwestycje taborowe oraz oznacza możliwości dalszego rozwoju. Dzięki temu przewoźnik zakupi lub wydzierżawi w tym okresie 800 nowych autobusów, w tym:

  • 610 – 18-metrowych
  • 190 – 12-metrowych i 10-metrowych.

Kierowcy

Zgodnie z zapisami umowy, wszyscy kierowcy muszą znać język polski przynajmniej na poziomie średniozaawansowanym (poziom B1), układ komunikacyjny oraz topografię Warszawy i okolic, a także przepisy porządkowe i taryfowe. Będzie ich również obowiązywał jednolity strój firmowy.

Autobusy

Pojazdy będą niskopodłogowe, wyposażone w klimatyzację, system monitoringu, automaty biletowe i szereg ułatwień dla osób niepełnosprawnych. Każdy z autobusów będzie również posiadał nowoczesne systemy przesyłające szczegółowe dane w czasie rzeczywistym do ZTM-u, dotyczące m.in. aktualnej prędkości, funkcjonowania klimatyzacji i bieżącej temperatury panującej wewnątrz czy liczby osób w pojeździe. Pozwoli to na efektywniejsze wykorzystanie pojazdów na poszczególnych liniach i sprawniejsze kursowanie komunikacji miejskiej. Zwiększy się także niezawodność, punktualność i komfort podróżowania.

Wyposażenie dostarczanych niskopodłogowych pojazdów jest zgodne z rosnącymi standardami Zarządu Transportu Miejskiego i obejmuje m.in. klimatyzację przestrzeni pasażerskiej, elektroniczną informację wewnętrzną i zewnętrzną, biletomaty, monitoring czy systemy zliczania pasażerów. Spółka inwestuje również w ekologiczne rozwiązania i posiada w swojej flocie pojazdy o napędzie elektrycznym, gazowym i hybrydowym. Dla ochrony środowiska w autobusach montowane są także panele fotowoltaiczne i oświetlenie typu LED.

MZA

Miejskie Zakłady Autobusowe to największy w Polsce przewoźnik obsługujący komunikację miejską, którego właścicielem jest m.st. Warszawa. W ciągu ostatnich dziesięciu lat MZA pozyskały 1068 nowych autobusów, co oznacza wymianę prawie 80% posiadanej floty.

19 czerwca 2017 16:16

Komentarze