0

Attis na sesji Rady Bemowa

Zdjęcie historyczne Ośrodka Medycyny Pracy Budowlanych. Dziś to Centrum ATTIS przy ul. Górczewskiej 89
Dziś to Centrum ATTIS – przy ul. Górczewskiej 89
fot. Arch. Attis

Gorzko-słodka sesja Rady Bemowa w sprawie Centrum Attis, czyli zdrowie mieszkańców a polityka.

23 stycznia odbyła się sesja Rady Bemowa, na której głównym punktem była sprawa zdrowia mieszkańców Bemowa widziana przez pryzmat problemów finansowych Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjnego ATTIS przy ulicy Górczewskiej 89.

Była gorzka, bo w przeważającej części dotyczyła olbrzymiego problemu zamykania przez NFZ olbrzymiej placówki szpitalnej, jedynej w sąsiedztwie Bemowa.
Była słodka też, bo z okazji obecności Bemowa w Stowarzyszeniu Gminy Przyjazne Pszczołom, każdy z radnych dostał słoiczek miodu wyprodukowanego przez Bemowskie Pszczoły.

Attis

Centrum Attis przy Górczewskiej to zespół opieki zdrowotnej składający się ze szpitala i przychodni znany wcześniej warszawiakom jako Ośrodek Medycyny Pracy Budowlanych. CMPB powstało w 1968 r. ze środków Krajowego Związku Budowlanych i Warszawskich Przedsiębiorstw Budowlanych. Dziś jest to jednostka Samorządu Województwa Mazowieckiego.

27 września 2017 r. Centrum ATTIS, otworzyło pierwszy w Polsce publiczny Zakład Onkologii Kobiecej – ZDROWIE KOBIETY, który łączy w jednym trzy najważniejsze oddziały: onkologii klinicznej, chirurgii onkologicznej i ginekologii onkologicznej, zapewniając przy tym opiekę rehabilitacyjną przed i pooperacyjną oraz opiekę terminalną. Utworzenie Zakładu Onkologii Kobiecej to największa inwestycja zrealizowana na Mazowszu w opiece zdrowotnej w 2017 r. ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego (kwota dotacji 5 935 769,74 zł). Patronat nad jej wykonaniem objęli Minister Zdrowia oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego.
Od tamtej pory stoi nieużywany.

W skład Centrum ATTIS wchodzi kompleks ambulatoryjno-szpitalny z siedzibą przy ul. Górczewskiej 89 obejmujący poradnie lekarskie, aptekę, Centrum Opieki nad Rodziną, Szpital Opieki Krótkoterminowej oraz zespół ogólnodostępnych Poradni Lekarskich zlokalizowanych na terenie warszawskich dzielnic przy ul. Nowogrodzkiej 62a, ul. Śliskiej 5, ul. Pawińskiego 2, ul. Grochowskiej 278.
Więcej o histori Attisu: [LINK]

W 2018 r. Narodowy Fundusz Zdrowia odmówił finansowania leczenia pacjentów w placówce Attis (nie zakwalifikował do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej), a tym samym finansowania leczenia mieszkańców Woli i Bemowa oraz innych regionów Warszawy i Mazowsza.

O zmianę tej decyzji, która w swej konsekwencji może zamknąć działanie jedynej takiej placówki szpitala dla Bemowa i Woli, od jej wydania walczą władze Dzielnicy Wola. Walka o uchylenie toczy się również w sądach administracyjnych.

7 listopada 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił zaskarżoną decyzję (kopia uzasadnienia).

Bemowo

W trakcie sesji sprawa Centrum Attis była 3. punktem porządku obrad.
Prezentację przedstawił pan Wiktor Masłowski Prezes Zarządu Centrum Leczniczo – Rehabilitacyjnego i Medycyny Pracy ATTIS Sp. z o.o.
W dyskusji udział wzięli kolejno:

  • Joanna Wojda – mieszkanka Bemowa i inicjatorka spotkania w tej sprawie,
  • Wiesława Schubert-Figarska – radna Bemowa
  • Łukasz Lorentowicz – radny Bemowa
  • Marek Cackowski radny Bemowa
  • Jakub Gręziak – wiceburmistrz Bemowa
  • Ewa Przychodzień-Schmidt – wiceprzewodnicząca Rady Bemowa
  • Aleksandra Śniegocka-Goździk – radna m.st. Warszawy
  • Zbigniew Chmiel – radny Bemowa
  • Jarosław Dąbrowski – przewodniczący Rady Bemowa
  • Marcin Wierzchowski – radny Bemowa
  • Adam Niedziałek – radny Bemowa
  • Artur Zygrzak – radny Bemowa

Na pytania radnych odpowiadał prezes Centrum Attis, pan Wiktor Masłowski.

Stanowisko Rady Bemowa

Rada Bemowa po dość emocjonalnej dyskusji jednogłośnie przyjęła stanowisko w poniższym brzmieniu:

Stanowisko nr III/1/2019
Rady Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy
z dnia 23 stycznia 2019 r.
w sprawie sytuacji finansowej Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjnego ATTIS

W trosce o zdrowie mieszkańców Bemowa, Warszawy i całego Mazowsza wyrażamy ogromne zaniepokojenie i zdecydowany sprzeciw wobec możliwości zamknięcia Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjnego i Medycyny Pracy ATTIS Sp. z o.o.

Niezrozumiałe jest marnowanie potencjału tkwiącego w tej wszechstronnej, nowoczesnej placówce medycznej, obsługującej rocznie blisko 500 tys. pacjentów, zatrudniającej znakomitą kadrę lekarską i pielęgniarską, świadczącej usługi medyczne w wielu specjalnościach, z których część należy do deficytowych w skali miasta.

Całkowite zaprzestanie lub zmniejszenie dotychczasowego finansowania świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w Centrum ATTIS doprowadziło do zamknięcia wielu oddziałów, a także znacznego ograniczenia świadczeń rehabilitacyjnych. Obecna sytuacja wyrządza niewymierne szkody społeczne i w znaczny sposób ogranicza dostęp mieszkańców do profesjonalnej i kompleksowej pomocy medycznej, doprowadzając tym samym do pogorszenia zdrowia wielu z nich.

Brak kontraktu NFZ dla Zakładu Onkologii Kobiecej spowodował, że tak potrzebna placówka nie rozpoczęła działalności leczniczej. Zakład Onkologii Kobiecej został sfinansowany ze środków publicznych i uzyskał rekomendację m.in. Ministerstwa Zdrowia. Zakład jest pierwszą placówką o tak kompleksowej i skoordynowanej opiece dla chorych onkologicznie kobiet. Tym bardziej niezrozumiałe jest, że stoi niewykorzystany od września 2017 r.

Dzielnica Bemowo nie posiada na swoim terenie szpitala. Mieszkańcy Bemowa korzystają z Centrum ATTIS, które jest położone najbliżej naszej dzielnicy i jest dla niej naturalnym zapleczem medycznym. Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjne ATTIS nie znalazło się we wprowadzonej ustawą sieci szpitali. Ideą opracowania sieci było zapewnienie pacjentom równego dostępu do świadczeń, tymczasem sieć ograniczyła liczbę szpitali i świadczeń medycznych udzielanych pacjentom w ramach ubezpieczenia, potrzeby chorych natomiast nie zmalały. Radni dzielnicy Bemowo, mając powyższe na uwadze, domagają się przywrócenia pełnego finansowania Centrum ATTIS oraz przyznania kontraktu NFZ na działalność leczniczą Zakładu Onkologii Kobiecej.

Przewodniczący
Rady Dzielnicy Bemowo m. st. Warszawy
(-)Jarosław Dąbrowski

Powyższe stanowisko zostało przyjęte jednogłośnie

Wideo-zapis

posiedzenia Rady Bemowo
Poniższy zapis wideo został wykonany przez Urząd Dzielnicy Bemowo

Co mówią na mieście?

Zapytaliśmy przypadkowo przechodzących mieszkańców Bemowa i Woli co myślą o tej sytuacji.

  • Oni chcą ukarać warszawiaków za Trzaskowskiego.
  • To wojna PiSu ze Struzikiem.Chcą go upokorzyć
  • Najbogatsze województwo, niech sobie samo finansuje.
  • Oni chcą nas zarżnąć, bo nie mają na emerytury.
  • I dobrze! Co będziemy napychać kieszenie prywatnym spółkom.
  • Jaki szpital? Artist? To coś dla artystów? Oni i tak mają znajomości.
  • Jak by głosowali na Jaka to postawiłby jeszcze dwa szpitale i sanatorium w Lasku na Kole…

I jeszcze kilkanaście innych w rożnym tonie, ale nie nadających się do publikacji.

25 stycznia 2019 07:03
[fbcomments]