0

Bałwan w lodówce

Bałwan w lodówce – Muzeum Narodowe
fot. Mat. prasowe

W Muzeum Narodowym w Warszawie w dniach 16-19 stycznia warsztaty, podczas których dzieci poznają fascynujący świat sztuki i wcielą się w role artystów.

Inspiracją spotkań jest książka „Bałwan w lodówce” – pełna humoru opowieść, która przybliża dzieciom świat rzeźby, malarstwa, performensu i fotografii. Autorem książki jest Łukasz Gorczyca, specjalista od sztuki współczesnej. Dziesięć opowiadań dopełniają ilustracje Krzysztofa Gawronkiewicza, cenionego twórcy komiksów.

Na warsztaty zaproszone są dzieci w wieku 5 – 12 lat wraz z opiekunami.

Co robi bałwan w lodówce? W jaki sposób pokazać na obrazie upływający czas? Czy taśma klejąca może być dziełem sztuki? Po co artystki obierają ziemniaki w galerii? Tego wszystkiego – oraz wielu innych ciekawych rzeczy! – dowiecie się na warsztatach inspirowanych książką Bałwan w lodówce. Wraz z dwójką bohaterów tej pełnej humoru opowieści poznamy twórczość współczesnych artystów. Stworzymy przy tym własne dzieła sztuki. Autorem książki jest Łukasz Gorczyca. Opowieść zilustrował Krzysztof Gawronkiewicz. Publikację wydała Fundacja Sztuki Polskiej ING.

  • 16 stycznia / wtorek / 16.00 Ziemniaki w galerii / Katarzyna Janus-Borkowska

Julita Wójcik jest artystką, choć nie maluje obrazów i nie rzeźbi. Udowadnia nam, że zwykłe czynności jak obieranie ziemniaków czy szydełkowanie też mogą być działaniem artystycznym. Zdarza się, że w tworzenie sztuki angażuje… krowy.

  • 17 stycznia / środa / 16.00 Czas w sztuce / Agnieszka Żuber

W jaki sposób pokazać w obrazie czas? Czy wystarczy namalować zegar? A może są ciekawsze sposoby? Przyjrzymy się, jak dawniej artyści radzili sobie z tym tematem i czy współcześni twórcy, na przykład Roman Opałka, wymyślili coś nowego. Sami staniemy się artystami i podejmiemy to wyzwanie.

  • 18 stycznia / czwartek / 16.00  Bałwan w lodówce / Monika Miżołębska

Performer to artysta czarodziej, a jego sztuka to magia bez zaklęć. Jak zostać performerem takim jak Oskar Dawicki, i jednym słowem, a może tylko literą zmienić rzeczywistość?

  • 19 stycznia / piątek / 16.00 Niebieski pasek / Marta Kochlewska

Na kaloryfer i regał naklejono pewnego razu niebieską taśmę i nazwano dziełami sztuki. Jak to możliwe? Czy zwykła kreska może sprawić, że zwykły przedmiot staje się sztuką? Przekonamy się, kto to wymyślił i sprawdzimy, czy łatwo jest być artystą.

15 stycznia 2018 16:22
[fbcomments]