0

Bohaterki i bohaterowie z MZA

Nagrodzeni pracownicy MZA
Nagrodzeni pracownicy MZA – na wspólnym zdjęciu
fot. MZA

Dwunastu pracowników, którzy interweniowali ratując życie i zdrowie mieszkańców, zostało dziś uroczyście nagrodzonych.

Nie wahali się i nieśli pomoc mieszkańcom stolicy – osobom starszym, kolegom, dzieciom i przechodniom.

Władze Warszawy spotkały się dziś z pracownicami i pracownikami Miejskich Zakładów Autobusowych, by podziękować im za społeczną postawę, pełną empatii i troski o drugiego człowieka.

Podczas piątkowego spotkania w którym wzięli udział: Hanna Gronkiewicz-Waltz – Prezydent m.st. Warszawy, Renata Kaznowska – zastępca Prezydent m.st. Warszawy, odpowiedzialna za kwestie związane z komunikacją miejską oraz Jan Kuźmiński – prezes zarządu Miejskich Zakładów Autobusowych nagrodzono dwunastu pracowników, którzy interweniowali, ratując życie i zdrowie mieszkańców.

Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy, powiedziała:

Bardzo się cieszę z tego, że w Miejskich Zakładach Autobusowych pracują ludzie tak oddani innym i że mieszkańcy stolicy mogą na Was zawsze liczyć. Gratuluję, jesteście wzorem dla innych.

Wyróżnieni

Specjalne podziękowania, wraz z premią i upominkami za wzorową postawę, otrzymali:

  • Alfred Stankiewicz i Marcin Kultys
    z zajezdni na Woronicza, (data zdarzenia – 26 listopada 2015 r.)
    pracownicy pogotowia technicznego, którzy przejeżdżali ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. obok autobusu nocnego N43, w którym grupa pijanych młodych ludzi (po zwróceniu uwagi, żeby nie pili i nie palili w autobusie) usiłowała pobić kierowcę i zdemolować pojazd. Pracownicy pogotowia obezwładnili bandytów i przytrzymali ich do przyjazdu patrolu policji.
  • Krzysztof Krajewski
    z zajezdni na Woronicza, (data zdarzenia – 12 marca br.)
    kierowca autobusu linii N33 na ulicy Łazienkowskiej natknął się na samochód osobowy jadący zygzakiem, od prawej do lewej krawędzi jezdni. Pracownik MZA dokonał obywatelskiego zatrzymania nietrzeźwego kierowcy samochodu osobowego i przekazał go do dyspozycji policji;
  • Marek Tarnowski
    z zajezdni na Woronicza (data zdarzenia – 11 października br.)
    Kierowca autobusu linii 138 podczas kursu ulicą Francuską otrzymał zgłoszenie o zasłabnięciu pasażerki. Wezwał pogotowie ratunkowe i reanimował nieprzytomną kobietę do czasu przyjazdu karetki.
  • Robert Krawczyk
    z zajezdni na Woronicza,  data zdarzenia – 2 września br.
    Kierowca autobusu linii 217 jadący aleją Wilanowską dostrzegł starszą kobietę leżącą na trawniku, twarzą do ziemi. Starsza kobieta po ataku śpiączki cukrzycowej była przytomna, ale nie mogła podnieść się o własnych siłach z ziemi. Prowadzący wezwał pogotowie ratunkowe i czekał z kobietą na jego przybycie.
  • Mieczysław Budźko
    z zajezdni na Ostrobramska, data zdarzenia – 26 czerwca br.
    kierowca autobusu linii 158 jadący ulicą Kinową dostrzegł mężczyznę, który bił i kopał młodą dziewczynę. Prowadzący zatrzymał pojazd, wyskoczył i powstrzymał agresywnego osobnika, umożliwiając dziewczynie ucieczkę do autobusu.
  • Jarosław Gawryś
    z zajezdni na Ostrobramskiej, data zdarzenia – 1 maja br.
    kierowca autobusu linii 171 jadąc ulicą Książęcą zauważył rozbity o latarnię samochód z którego wydobywał się dym. W środku znajdował się mężczyzna, który doznał ataku padaczki. Prowadzący autobus zgasił silnik w rozbitym pojeździe i wydobył poszkodowanego. Zajmował się nim aż do czasu przyjazdu patrolu policyjnego.
  • Monika Gałęzowska
    z zajezdni na Stalowej, data zdarzenia – 8 listopada 2015 r.
    kierująca  autobusem linii 160 dostrzegła na przystanku Dworzec Centralny kobietę leżącą na chodniku i nie dającą oznak życia. Zajmowała się nią – sprawdzając oddech i tętno poszkodowanej do przyjazdu pogotowia.
  • Marcin Chabros
    z zajezdni na Stalowej, data zdarzenia – 12 grudnia 2015 oraz 6 lutego br.
    kierowca dwukrotnie w czasie dwóch miesięcy udzielał pomocy nieprzytomnym przechodniom. 12 grudnia prowadząc autobus linii 123 na ulicy Kijowskiej dostrzegł leżącego na chodniku zakrwawionego człowieka. Poprosił centralę ruchu o wezwanie pogotowia ratunkowego. Udzielił pierwszej pomocy i czekał na przyjazd ratowników.
    6 lutego jadąc autobusem linii 156 ulicą Radzymińską dostrzegł mężczyznę leżącego na przystanku. Poszkodowany był nieprzytomny i miał ranę głowy. Kierowca wezwał za pośrednictwem centrali ruchu pogotowie ratunkowe, a następnie udzielił pierwszej pomocy przedmedycznej.
  • Wiesław Krawczyk
    z zajezdni na Stalowej, data zdarzenia – 23 maja br.
    kierowca jadąc ulicą Płochocińską zatrzymał się na przystanku na żądanie Zaplecze, gdzie dostrzegł siedzącego starszego pana z wnuczką. Mężczyzna nie wsiadał, ale dawał znaki ręką. Okazało się, że czuł bóle zamostkowe. Ze względu na upał kierowca zaprowadził mężczyznę do klimatyzowanego autobusu, wezwał pogotowie i zaopiekował się nim oraz wnuczką do przyjazdu służb medycznych.
  • Adam Sadłowski
    z zajezdni na Stalowej, data zdarzenia – 16 lipca br.
    kierowca autobusu linii 123 jadąc ulicą Brazylijską dostrzegł leżącego na przystanku nieprzytomnego mężczyznę na którego nikt nie zwracał uwagi. Powiadomił centralę ruchu i monitorował stan poszkodowanego do czasu przyjazdu służb medycznych.
  • Katarzyna Kacprzak
    z zajezdni na Stalowej, data zdarzenia – 2 maja br.
    kierując autobusem linii 162 dostrzegła na pętli Targówek siedzące samotnie zaniedbane dwuletnie dziecko. Powiadomiła centralę ruchu, która wezwała służby – pogotowie ratunkowe udzieliło dziecku pomocy zabierając je do szpitala przy ul. Niekłańskiej, a załoga policji odnalazła matkę chłopca.

W ubiegłym roku w ratuszu nagrodzono dziesięciu stołecznych kierowców. Jeden z nich, Grzegorz Górski, został dodatkowo wyróżniony nominacją do nagrody Anody, przyznawanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego dla „Powstańców” czasu pokoju.

16 grudnia 2016 15:04
[fbcomments]