0

Co czytałem umarłym. Władysław Szlengel

Władysław Szlengel

Teatr Scena w Domu Literatury w hołdzie powstańcom z getta.

To będzie wyjątkowy wieczór.
W sobotę, 22 kwietnia o godzinie 19.00 Teatr Scena w Domu Literatury przy Krakowskim Przedmieściu 87/89 zaprasza na spektakl zatytułowany „Co czytałem umarłym. Władysław Szlengel” poświęcony twórczości jednego z najbardziej znanych poetów getta warszawskiego.

Władysław Szlengel

urodził się w Warszawie w 1912 lub 1914 roku (źródła są tutaj rozbieżne).
Był poetą, autorem tekstów piosenek, dziennikarzem i aktorem kabaretowym. Piosenki z jego słowami śpiewali najpopularniejsi wykonawcy tamtych czasów, m.in. Wiera GranZofia TernéAdam AstonMieczysław FoggLudwik SempolińskiStefan Witas i wielu, wielu innych.

Pisał teksty opiewające warszawski koloryt lokalny.
Część spośród nich, m.in. Panna Andzia ma wychodne, czy też Jadziem panie Zielonka, do dziś są przebojami po które sięgają nowe pokolenia wykonawców folkloru miejskiego. Tworzył także scenariusze rewii i rewietek, okolicznościowych programów estradowych oraz komentujących rzeczywistość społeczno-polityczną tzw. „szopek”. Nie unikał w swojej twórczości mierzenia się z tematami poważnymi i budzącymi kontrowersje, jak choćby z narastającym w latach trzydziestych nacjonalizmem i antysemityzmem.

Pierwsze lata drugiej wojny światowej spędził w Białymstoku.
Następnie znalazł się w warszawskim getcie.
Występował w przedstawieniach wystawianych w Domu Sierot Janusza Korczaka. Znów pisał kabaretowe programy – tym razem dla teatrów znajdujących się na terenie getta. Czarny, wisielczy humor mieszał się z nich z tragizmem i przeczuciem zagłady. Tworzył także kolportowane konspiracyjnie wiersze. Do najbardziej znanych utworów poetyckich Władysława Szlengla z okresu pobytu w getcie należą m.in. Obrachunek z Bogiem, Dwie śmierci, Telefon, czy Mała stacja Treblinki.

Próbował się ratować.
Szukał schronienia po aryjskiej stronie. Podczas powstania w getcie warszawskim ukrywał się wraz z żoną w budynku przy Świętojerskiej 46. Kryjówka została 8 maja 1943 roku wykryta przez Niemców, a Władysław Szlengel i jego żona – rozstrzelani na miejscu.

Przedstawienie Co czytałem umarłym. Władysław Szlengel to wspólny projekt prowadzonego przez Andrzeja Ferenca Teatru Scena w Domu Literatury oraz Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów. Spektakl jest hołdem złożonym bojownikom, którzy oddali życie w zbrojnym zrywie z 19 kwietnia 1943 roku. Zrywie, który choć nie miał szans na powodzenie militarne – stał się walką o godność człowieka w nieludzkich czasach Zagłady.

W przedstawieniu wystąpią znakomici aktorzy:
Danuta NagórnaMałgorzata KaczmarskaMarcin Troński oraz Andrzej Ferenc, także reżyser przedstawienia.

Aktorom towarzyszyć będzie gitarzysta z Izraela James Hilsden, który na deskach Teatru Scena występował już rok temu.

Warto powtórzyć, że tego wieczoru wstęp do Teatru Scena będzie wolny.
Bezpłatne wejściówki rezerwować można, korzystając ze strony internetowej teatru (www.teatrscena.pl) ale Andrzej Ferenc zapewnia, że tego wyjątkowego wieczoru nawet ci, którzy przyjdą na Krakowskie Przedmieście 87/89 bez potwierdzonej rezerwacji, na pewno zostaną wpuszczeni na widownię.

18 kwietnia 2017 22:50
[fbcomments]