0

Drony w służbie mieszkańców

Quadrokopter Parrot AR.Drone - Quadrokopter Parrot AR.Drone
Dron – Quadrokopter Parrot AR.Drone
fot. J3D3 (Wikimedia)

Sprytne drony w inteligentnym mieście – debata samorządowa w Centrum Kreatywności Targowa przy ul. Targowej 56.

Coraz więcej osób zauważa, że drony to nie tylko latające kamery lub zabawki. Liderzy polskich miast odkrywają też, że potencjał ich zastosowań wykracza daleko poza tradycyjną domenę lotnictwa. Dlatego też 8 lutego odbędzie się debata o dobrych praktykach i wyzwaniach w wykorzystaniu dronów w służbie mieszkańców.

Odpowiednio wyposażone drony, mogą  wspomagać wiele systemów i zadań służb miejskich, zapewniając elastyczną mobilność, zdolność szybkiego przetwarzania informacji z sensorów, zupełnie nowe perspektywy dla logistyki i transportu.

Debata samorządowa pod hasłem „U-space: trzeci wymiar miasta. UE – samorządy – drony” będzie spotkaniem przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz ekspertów sektora publicznego, naukowego i biznesowego. Odbędzie się w czwartek, 8 lutego, w Centrum Kreatywności Targowa przy ul. Targowej 56. Jej organizatorzy – Fundacja Instytut Mikromakro i Miasto Stołeczne Warszawa, przy współpracy z Unią Metropolii Polskich – mają nadzieję na interesującą dyskusję na temat wykorzystania dronów w przestrzeni miejskiej oraz o nowych trendach technologicznych w rozwoju inteligencji miast.

Marcin Wojdat, Sekretarz m.st. Warszawy:

Wykorzystanie dronów w codziennym życiu staje się coraz bardziej powszechneDlatego, wspólnie z kolegami i koleżankami z innych samorządów, chcemy porozmawiać o tym, jak w sposób bezpieczny dla mieszkańców zagospodarować potencjał dronów, gdy projektowane regulacje prawne wejdą w życie i spowodują dynamiczny rozwój tego segmentu rynku – dodaje.

Drony wykorzystywane są dziś do monitorowania ruchu ulicznego, poszukiwań osób zaginionych i prowadzenia działań rozpoznawczych, w geodezji i kartografii, planowaniu urbanistycznym, gospodarce przestrzennej. Służą zabezpieczaniu imprez masowych i śledzeniu źródeł zanieczyszczeń powietrza, monitorowaniu stanu środowiska. Wspomagają osiąganie świadomości sytuacyjnej w sytuacjach kryzysowych. Coraz częściej używane są do celów transportowych i w logistyce, nawet w tak specjalizowanych zastosowaniach, jak np. w transport krwi.  Mogą monitorować miejskie lasy i parki, stan rzek i wałów przeciwpowodziowych oraz infrastruktury drogowej. Będą standardowym narzędziem do inspekcji miejskich inwestycji budowlanych, infrastruktury, obiektów liniowych oraz dokonają kontroli obiektu użyteczności publicznej. Specjaliści przewidują, że działanie dronów stanie się z czasem zautomatyzowane i zintegrowane z innymi systemami inteligentnego miasta. Według szacunków Komisji Europejskiej do 2050 r. branża dronów może stworzyć w UE około 150 tys. miejsc pracy.

Nowe regulacje odblokują rynek

Kilka tygodni temu Parlament Europejski oraz państwa UE porozumiały się w sprawie harmonizowania regulacji dotyczących wykorzystania dronów. Zgodnie z porozumieniem, projektowanie i wytwarzanie dronów będzie musiało być zgodne z jednolitymi wymogami dotyczącymi bezpieczeństwa, a Komisja Europejska zdefiniuje szczegółowe wymagania dotyczące pułapu i zasięgu lotów, ich stabilizacji, automatycznego lądowania, systemów unikania kolizji. Również w Polsce w najbliższym czasie będą wdrażane nowe przepisy, ułatwiające rozwój zastosowań dronów.

Piotr Rutkowski, ekspert rynku z Fundacji Instytut Mikromakro

Uregulowania, które będą dotyczyć funkcjonowania dronów, powinny być uwzględniane w programach i strategiach rozwoju polskich miastSzczegółowe regulacje dotyczące nowego rodzaju przestrzeni powietrznej w lotnictwie tzw. U-space, czyli urban space powinny wejść w życie do 2019 roku. Polskie miasta muszą być do tego czasu gotowe do odpowiedzi na pytanie, w jakich obszarach zastosowania dronów mogą mieć najwięcej korzyści i jak w interesie mieszkańców zaplanować narastający ruch nowych rodzajów systemów bezzałogowych  –  dodaje.

Debata samorządowa jest potrzebna

Zaplanowana na 8 lutego debata odbywa się w momencie, kiedy uzgadniany jest ostateczny kształt przepisów w sprawie wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych w Unii Europejskiej. W tym również przepisów, które na lata zdefiniują sposób funkcjonowania dronów w naszych miastach. W związku z tym zainteresowanie miast i ich głos w dyskusji jest szczególnie istotny. W spotkaniu wezmą udział między innymi przedstawiciele miast Unii Metropolii Polskich, a także publicznych, prywatnych
i pozarządowych instytucji branżowych.

Program spotkania

czwartek, 8 lutego,
Centrum Kreatywności Targowa

  • 10.15 Powitalna kawa, nieformalne rozmowy, rejestracja
  • 11:00 Wystąpienia powitalne przedstawicieli Organizatorów
  • 11.10
    Nowe trendy technologiczne zmieniają przestrzeń publiczną metropolii
    Piotr Rutkowski – Instytut Mikromakro
  • 11.30
    „Żwirko i Wigura” – rządowy program wsparcia dla bezzałogowych systemów latających
    Małgorzata Darowska – Polski Fundusz Rozwoju
  • 11.50
    U-Space. UE otwiera miejską przestrzeń powietrzną: nowe przepisy w sprawie dronów
    Paweł Szymański – Urząd Lotnictwa Cywilnego
  • 12.10
    Warszawa w trzecim wymiarze – prezentacja zastosowań dronów
    Przedstawiciele Urzędu m.st. Warszawy oraz Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej
  • 12.40 Lunch
  • 13.10
    Drony już lecą. Prezentacja wybranych projektów pilotażowych
    Dariusz Werschner – Polska Izba Systemów Bezzałogowych
    Paweł Korzec – DroneRadar.pl
    Tomasz Kozłowski – SkySnap
  • 14.00
    Debata samorządowa: Jak otworzyć miasto na  systemy bezzałogowe i inne trendy technologiczne
    Debata z udziałem przedstawicieli miast i ekspertów branży. Symboliczne podpisanie deklaracji współpracy w obszarze U-space.
  • 14.45 Podsumowanie
  • 15.00 Zakończenie spotkania

Urząd m.st. Warszawy

24 stycznia 2018 08:32
[fbcomments]