0

Karta Ucznia – Jak złożyć wniosek

karta ucznia w Warszawie

ZTM przypomina: od 1 września uczniom przysługują bezpłatne przejazdy komunikacją miejską.

Zgodnie z Uchwałą Rady m. st. Warszawy, od 1 września 2017 roku na podstawie Karty Ucznia uprawnienie do bezpłatnych przejazdów przysługuje:

  • uczniom szkół podstawowych i gimnazjów działających na terenie m.st Warszawy, a także uczniom klas gimnazjalnych w szkołach innego typu działających na terenie m.st Warszawy,
  • uczniom szkół podstawowych i gimnazjów zamieszkujących na terenie m.st Warszawy, a także uczniom klas gimnazjalnych w szkołach innego typu zamieszkujących na terenie m.st

Uprawnienia na Karcie Ucznia będą ważne od 1 września 2017 roku bez konieczności aktywowania ich w kasownikach. Wzór tych kart dedykowany jest wyłącznie temu uprawnieniu, dlatego też nie należy wgrywać na nie biletów innego rodzaju i typu.

Rodzice, którzy nie złożyli jeszcze wniosku o Kartę Ucznia dla swoich dzieci, nadal mogą to zrobić. W tym celu należy zgłosić się do sekretariatu szkoły lub do jednego z Punktów Obsługi Pasażerów ZTM wraz ze zdjęciem oraz  legitymacją szkolną lub zaświadczeniem wydanym przez szkołę.

Warto przypomnieć, że dzieci które w danym roku kalendarzowym kończą 7 lat, mają bezpłatne przejazdy w stołecznej komunikacji miejskiej do 30 września. Zatem dla pierwszoklasistów czas na wyrobienie Kart Ucznia jest nieco dłuższy.

Rodzicom, którzy wnioskowali o wgranie e-hologramu Młodego Warszawiaka na Kartach Ucznia swoich dzieci, przypominamy – jest on ważny do 30 września 2017 roku!

Termin ważności e-hologramu można przedłużyć w:

  • stacjonarnych oraz mobilnych automatach biletowych,
  • w dowolnym Punkcie Obsługi Pasażerów ZTM bądź Wydziale Obsługi Mieszkańca, po okazaniu stosownych dokumentów.

Jak to zrobić?

Mieszkańcy Warszawy, którzy dokonają rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2016 i korzystają z Karty Warszawiaka/Karty Młodego Warszawiak, mają możliwość przedłużenia uprawnień na kolejny okres  do 30.09.2018 roku w następujący sposób:

  • w wybranych biletomatach – opcja dedykowana dla osób, które mają wgrany e-hologramważny do 30 września 2017 roku. W biletomacie wystarczy włożyć kartę do kieszeni, wybrać z menu startowego opcję „przedłuż e-hologram” i postępować zgodnie z wyświetlanymi komunikatami.Przedłużyć uprawnienia w biletomacie nie mogą rodziny z trójką dzieci oraz rodziny wielodzietne, które powinny zgłosić się do Punktów Obsługi Pasażerów ZTM.
  • w Punktach Obsługi Pasażerów ZTM i Wydziałach Obsługi Mieszkańców – dla osób, które nie posiadają wgranego e-hologramu

Wymagane dokumenty:

  • wypełniony wniosek:
    – zielony (I) – dla osoby indywidualnej
    – niebieski (R) – dla rodziny
    – pomarańczowy (3) – dla rodzin z trójką dzieci
    (tylko w Punktach Obsługi Pasażerów ZTM).

Konieczne jest także okazanie do wglądu dowodu osobistego oraz jednego z dokumentów:

  • pierwszej strony złożonego PIT-u za 2016 rok ze stemplem warszawskiego urzędu skarbowego poświadczającej rozliczenie podatku
  • urzędowego poświadczenia odbioru wydanego przez elektroniczną skrzynkę podawczą systemu teleinformatycznego administracji podatkowej (UPO) wraz z pierwszą stroną zeznania podatkowego składanego drogą elektroniczną i wygenerowanym numerem dokumentu zgodnym z identyfikatorem dokumentu UPO
  • zaświadczenia z urzędu skarbowego potwierdzającego złożenie zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w 2016 roku.

W przypadku obcokrajowców konieczne jest okazanie do wglądu dokumentu potwierdzającego nadanie numeru NIP.

Jeśli składają Państwo wniosek rodzinny (R) lub (R3) powinien on być podpisany przez wszystkie osoby pełnoletnie oraz dodatkowo należy okazać do wglądu dokument potwierdzający stopień pokrewieństwa (np. akt urodzenia dziecka/dzieci).

Jak wgrać e-hologram w biletomacie

22 sierpnia 2017 11:56
[fbcomments]