0

Kolejna rocznica Marca

Fundacja Shalom zaprasza 8 marca o godzinie 12.00 na uroczystość upamiętniającą wydarzenia marcowe pod tablicą pamiątkową na Dworcu Gdańskim.

O 19.00 w tymczasowej siedzibie Teatru Żydowskiego przy Senatorskiej 35 odbędzie się pokaz filmu i dyskusja na temat wydarzeń marcowych z perspektywy tych, którzy zostali. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

8 marca o godzinie 12.00, w 49. rocznicę wydarzeń marcowych, pod tablicą pamiątkową na Dworcu Gdańskim z cytatem Henryka Grynberga „tu więcej zostawili po sobie niż mieli”, spotkają się, jak co roku, przedstawiciele pokolenia Marca ’68 i rodziny tych, którzy wyjechali z „dokumentem podróży” w jedną stronę, a także przedstawiciele władz, ambasadorowie, członkowie organizacji żydowskich i wszyscy pamiętający.

Po uroczystości Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz zaprasza na spotkanie o godzinie 19.00 „Ci, którzy zostali. Marzec ’68”, które odbędzie się w tymczasowej siedzibie Teatru Żydowskiego przy ulicy Senatorskiej 35, a poprowadzi je Jan Ordyński. Wezmą w nim udział: Seweryn Blumsztajn, Konstanty Gebert, Sergiusz Kowalski, Iza Cieślak, Bella Szwarcman-Czarnota, Gołda Tencer, Krzysztof Urbański. W pierwszej części spotkania odbędzie się seans filmu „Dokumentu podróży” w reż. Gołdy Tencer i Zvi Slepona, w drugiej planowana jest dyskusja wszystkich zainteresowanych na temat wydarzeń marcowych z perspektywy tych, którzy zostali.

Spotkanie poświęcone jest pamięci tych, którzy po dwudziestu trzech latach od zakończenia II wojny światowej musieli spakować swój cały dobytek w walizkach  i wyjechać z Polski. Tragedia ta dotknęła zarówno tych, którzy postanowili zostać, jak i tych, którzy wyjechali stąd na zawsze. Chcemy przywołać w ten sposób pamięć o swoich bliskich, z którymi przyszło nam się rozstać, a których nie da się usunąć z naszej pamięci. W ten sposób pragniemy oddać hołd naszym przodkom i przypomnieć szczególnie młodemu pokoleniu o tych tragicznych wydarzeniach, o których wciąż mówi się zbyt mało. Z dworców całej Polski w marcu 1968 roku wyjeżdżali nasi rodzice, nasi bracia i siostry, a także wielu przyjaciół. Przyjaźń z tymi, którzy wyjechali trwa cały czas, albowiem tak silnych więzów nie da się tak łatwo rozerwać. Zabrać Żydom obywatelstwo można było z dnia na dzień, zniszczyć długoletnią przyjaźń dużo trudniej.  Chcemy się oddać tym wspomnieniom, które zawsze będą się nam kojarzyć z bólem serca. Nieszczęście bowiem dotknęło ludzi, którzy zawsze czuli się Polakami i nigdy tej przynależności nie podawali w wątpliwość. Chcemy porozmawiać o naszych rodzicach i dziadkach, którzy musieli podjąć jedną z najtrudniejszych decyzji w swoim życiu, decyzji, której konsekwencją był brak możliwości, by do Polski wrócić. Warto o tym rozmawiać, warto o tym przypominać, warto o tym pamiętać w każdych okolicznościach i przy każdej okazji.

Bezpłatne wejściówki na spotkanie i pokaz do odebrania w kasie Teatru Żydowskiego (Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa) i recepcji Teatru Żydowskiego w tymczasowej siedzibie (ul. Senatorska 35).

Ci, którzy zostali - plakat

8 marca 2017 07:15
[fbcomments]