0

Konferencja „Miasto do życia. Jak skorzystać z rozwiązań międzynarodowych?”

Wiceprezydent Warszawy M. Olszewski
fot. A. Sheybal-Rostek

W dniu 22.10.2014 odbyła się kolejna konferencja zorganizowana przez Koalicję „Ciszej proszę”. Tym razem zaprezentowane zostały metody rozwiązywania konfliktów w przestrzeni publicznej (związanych z hałasem) zastosowane za granicą.

Konferencję otworzył wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, zaangażowany od wielu miesięcy w dialog pomiędzy mieszkańcami a klubami.

Wiceprezydent wskazał, iż metodą walki z hałasem na pewno nie są zakazy – należy budować konsensus, chroniąc interesy wszystkich zainteresowanych stron. Zwrócił też uwagę na to, iż  wykonane w ostatnim sezonie badania poziomu hałasu wyraźnie wskazują na mniejszą uciążliwość klubów (głównie nadwiślańskich). Oznacza to, że dotychczasowe działania zaczynają powoli przynosić efekty.

Szukanie rozwiązań penalizujących to jeden z obszarów zainteresowania osób zajmujących się tematyką hałasu. Drugim jest budowanie świadomości i  kształtowanie zachowań zarówno uczestników nocnych zabaw jak i mieszkańców. Zadanie zbudowania pomostu pomiędzy stronami konfliktu oraz stworzenia teoretycznych podstaw do jego rozwiązania wzięło na siebie  Stowarzyszenie „Koalicja: Ciszej Proszę”.

Na podstawie dotychczas wykonanych przez stowarzyszenie badań wynika, że mieszkańcy są otwarci na trójstronną współpracę z samorządem i klubami. Równie pozytywnie nastawiony jest warszawski samorząd. Najsłabszym ogniwem są właściciele i użytkownicy klubów. Dla wielu z nich problem hałasu i zakłócania ciszy nocnej nie istnieje.

Wiele jeszcze pracy przed orędownikami ucywilizowania nocnej aktywności klubów. Ale temat zaistniał i będzie drążony. Szczególnie, iż coraz odważniej mówi się o hałasie jako o bezpośrednim zagrożeniu dla ludzkiego zdrowia.

 

22 października 2014 11:20
[fbcomments]