0

Konkurs S3KTOR 2017

Zdjęcie prasowe: UM Warszawa wspiera organizacje działające na rzecz mieszkańców miasta
fot. UM Warszawa

Zagłosuj na najlepszą warszawską inicjatywę pozarządową zrealizowaną w 2017 roku.

Kampanie społeczne, projekty artystyczne, pikniki rodzinne, wydarzenia kulturalne i sportowe – te wszystkie działania realizowane są na co dzień przez organizacje pozarządowe.

Ewa Kolankiewicz – Pełnomocnik Prezydent m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacji pozarządowymi:

Wspieramy i doceniamy rolę organizacji pozarządowych, są one ważnymi i niezbędnymi partnerami dla samorządu, a współpraca odbywa się na wielu płaszczyznach. W tym roku planujemy wydać na konkursy dotacyjne i małe granty około 165 mln złotychRównież mieszkańcy mogą wyróżnić organizacje pozarządowe, które według nich zrealizowały najcenniejsze i godne wyróżnienia projekty na rzecz warszawiaków.

 Konkurs S3KTOR, organizowany przez stołeczny ratusz to okazja do pokazania i wypromowania najlepszych inicjatyw podjętych przez organizacje pozarządowe. Przedsięwzięcie cieszy się niesłabnącą popularnością wśród organizacji – do tej pory w siedmiu edycjach konkursu wzięło udział ponad 800 inicjatyw. W obecnej, ósmej edycji konkursu zgłaszano inicjatywy w trzech kategoriach podstawowych:

  • Aktywizujący,
  • Nowatorski
  • Programowy.

W konkursie może wziąć udział praktycznie każda organizacja działająca na rzecz mieszkańców miasta.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono łącznie 50 inicjatyw.
39 ubiegłorocznych inicjatyw zostało rekomendowanych do nagród w trzech podstawowych kategoriach konkursu S3KTOR 2017. Najwięcej zgłoszeń nadesłano w kategorii: „Aktywizujący”.

W kolejnym etapie inicjatywy zostaną nominowane przez zespoły robocze powołane przez Pełnomocnika Prezydenta m.st. Warszawy ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi. Spośród 9 inicjatyw, które zostaną nominowane przez zespoły robocze, Kapituła Konkursu S3KTOR 2017 wybierze zwycięzców każdej z trzech kategorii (zwycięzcy otrzymają nagrody finansowe po 5 tysięcy złotych).

Laureata nagrody Za Całokształt Grand S3KTOR wybierze Warszawska Rada Działalności Pożytku Publicznego. Zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 15 000 zł.

Równocześnie do 30 kwietnia trwa głosowanie mieszkańców.
Każda osoba może oddać swój głos na jedną z rekomendowanych inicjatyw na pośrednictwem formularza [LINK]. Organizacja, która zbierze najwięcej głosów otrzyma Nagrodę Mieszkańców. 

Sami zobaczcie – współpraca z organizacjami pozarządowymi

W latach 2006-2017 urząd przeznaczył, dla organizacji pozarządowych na realizację zadań publicznych, ponad 1,3 mld zł, dzięki czemu zrealizowano blisko 28 tys. projektów. Ponad połowa środków została przeznaczona na zadania z zakresu pomocy społecznej i ochrony zdrowia, prawie 21% środków – na sport i rekreację, a nieco mniej – na przedsięwzięcia związane z kulturą.

Wdrożono systemowe rozwiązania dotyczące procedur konkursowych (zarówno dla środków własnych, jak i pochodzących z budżetu państwa) oraz tzw. „małych grantów”. W 2015 r. przyjęto wieloletni „Program Rozwoju Współpracy m.st. Warszawy i Organizacji do 2020 r.”, wyznaczający kierunki współpracy z III sektorem.

Od 2010 r. organizowany jest konkurs S3KTOR, mający na celu wytypowanie najlepszych warszawskich inicjatyw minionego roku, których realizatorami były organizacje pozarządowe. Do tej pory do konkursu zgłoszono ponad 800 inicjatyw, mieszkańcy oddali ponad 31 tys. głosów i wyłoniono 82 laureatów nagrody S3KTOR.

Współpraca urzędu z sektorem pozarządowym jest efektywna również dzięki działalności 18 Dzielnicowych Komisji Dialogu Społecznego oraz 30 Branżowych Komisji Dialogu Społecznego przy Biurach Urzędu, jako ciał opiniodawczo-doradczych.

Urzędnicy starają się prowadzić aktywny dialog z mieszkańcami, zarówno zrzeszonymi w NGO czy innych grupach formalnych, ale także rozmawiamy z miejskimi aktywistami lub grupami nieformalnymi, sąsiedzkimi.

UM Warszawa

11 kwietnia 2018 18:34

Komentarze