0

Mapa miejskich potrzeb

Mapa miejskich potrzeb

Pod koniec 2015 roku, poprzez platformę nieolewamymiasta.pl, mieszkańcy składali życzenia noworoczne dla 8 największych miast w Polsce, wskazując w ten sposób, czego im w mieście brakuje.

5 kategorii potrzeb wybranych dla Warszawy przez uczestników akcji to:

  • nowe ścieżki rowerowe (38,2% oddanych głosów),
  • bezpłatne parkingi (36,9%),
  • parki zieleni (35,9%),
  • toalety publiczne (31%)
  • i darmowe wi-fi (29%).

Na podstawie wszystkich zgłoszeń powstała Mapa miejskich potrzeb.
Drukowana wersja Mapy trafi do urzędu miasta.

CZEGO POTRZEBUJĄ WARSZAWIACY?

Poprawa komunikacji w mieście i zamiana 4 kółek na 2 – jak pokazują wyniki akcji – jest dla mieszkańców Warszawy najpilniejszą potrzebą. Za budową nowych ścieżek rowerowych opowiedziało się 38,2% głosujących, a potrzebę zapewnienia bezpłatnego zaplecza parkingowego dla samochodów wskazało 36,9% zaangażowanych w akcję osób.

Obecnie w Warszawie jest blisko 457 km ścieżek rowerowych – najwięcej w Polsce. Najwięcej nie znaczy jednak wystarczająco dużo, dlatego Warszawiaków ucieszy fakt, że w najbliższych latach ich jeszcze przybędzie. Władze miasta planują rozbudowę sieci rowerowej do 2020 r. Pierwszy etap zakłada budowę i remont 15 tras, które łącznie będą miały 80 kilometrów długości. Rada miasta na nowe drogi rowerowe, które powstaną w latach 2015-2017, chce przeznaczyć blisko 74 mln zł.

Najlepiej w kraju stolica prezentuje się także pod względem liczby miejsc, w których zmotoryzowani mogą bezpłatnie pozostawić swoje pojazdy. Obecnie dostępnych jest 14 parkingów typu „Parkuj i Jedź”. Budowa 8 z nich została współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, przeznaczonego na realizację Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007 – 2013.

Mieszkańcy stolicy chcą także, aby Warszawa była miastem bardziej zielonym – potrzebę stworzenia nowych parków miejskich wskazało 35,9% głosujących. Obecnie stolica ma blisko 20 000 ha terenów zieleni, w tym 76 parków o łącznej powierzchni 715 ha. Pochodzą one z różnych epok historycznych, a część z nich została wpisana do rejestru zabytków lub objęta ochroną konserwatorską.

Dla mieszkańców Warszawy ważna jest także czystość miasta. Potrzebę udostępnienia nowych toalet publicznych wskazało 31% głosujących. Tego typu obiekty mogą także pełnić dodatkowe funkcje i być przykładem dobrej architektury, jak Pawilon plażowy – realizacja projektu wyłonionego w konkursie KOŁO z 2010 roku, która stała się również popularnym miejscem kulturalno-imprezowym.

MAPA MIEJSKICH POTRZEB DLA WARSZAWY

Na stronie internetowej znajdują się głosy oddane przez mieszkańców. Po zaznaczeniu 5 z puli 25 elementów – ikon symbolizujących najczęstsze potrzeby, zgłaszane m.in. w ramach budżetów partycypacyjnych, oraz dodaniu kilku słów od siebie, uczestnik tworzył personalizowaną kartkę z życzeniami, którą mógł podzielić się z innymi. Oddany przez niego głos trafiał do zamieszczonej na stronie galerii potrzeb mieszkańców.

Na podstawie wszystkich zebranych zgłoszeń powstała MAPA MIEJSKICH POTRZEB – wizualizacja wyników głosowania mieszkańców 8 największych polskich miast, którym w ramach akcji zostały złożone życzenia na 2016 rok. Mapy te trafią również bezpośrednio do Urzędów Miast.

O AKCJI NIE OLEWAMY MIASTA

W ramach akcji Nie olewamy miasta organizatorzy zapraszają do dialogu wszystkich tych, dla których losy i rozwój miast – ich wygląd, architektura, a także stan czystości – są ważne. Tworzą oni społeczność KOŁO KULTURY MIEJSKIEJ. Inicjatywa Nie olewamy miasta ma swoje źródło w wieloletniej tradycji konkursu na Projekt Łazienki Publicznej KOŁO.

4 lutego 2016 13:49
[fbcomments]