0

Nowe autobusy

Komunikacja w Warszawie
Komunikacja w Warszawie
fot. Andrzej

W środę 23 sierpnia na warszawskie ulice wyjechały nowe, 12-metrowe autobusy.

Firma PKS Grodzisk Mazowiecki rozpoczęła przewozy w ramach nowego kontraktu. Zarząd Transportu Miejskiego zastosował w nim, tak jak przy poprzednich umowach, wysokie wymagania dotyczące taboru, kierowców oraz zaplecza technicznego.

PKS Grodzisk Mazowiecki rozpoczął obsługę linii w ramach nowej umowy, która docelowo obejmie 50 pojazdów w ruchu. Do realizacji umowy dostarczono 49 Solarisów Urbino 12 spełniającymi restrykcyjna normę emisji spalin EURO 6 oraz 5 autobusów MAN Lion’s City zasilanych biopaliwem B100. Do końca sierpnia można będzie je spotkać na liniach: 119, 123, 126, 135, 142, 146, 153, 156, 170, 173, 183, 198 i 199, natomiast od września dodatkowo na liniach 139, 179 i 516.

Pojazdy spełniają wysokie wymagania określane w przetargach przez Zarząd Transportu Miejskiego. Wszystkie autobusy są fabrycznie nowe i wyposażone m.in. w klimatyzację, system głosowego zapowiadania przystanków, ekrany LCD z informacją pasażerską, monitoring, biletomaty, łączność radiową z Centralą Ruchu ZTM, systemy raportowania, w tym: system lokalizacji, liczenia pasażerów itp. Analogicznie do autobusów firmy Arriva, również te zostały wyposażone w białe wyświetlacze zewnętrzne. Dzięki większemu kontrastowi pomiędzy białą czcionką a czarnym tłem, numer linii i kierunek jazdy są lepiej widoczne w słoneczne dni oraz dla osób niedowidzących.

Oprócz autobusów, ZTM wymaga posiadania przez operatora odpowiedniego zaplecza technicznego, czyli zajezdni, w której autobusy będą sprzątane i myte oraz będą przechodzić niezbędne przeglądy i naprawy.

Umowa określa również, że skierowani do obsługi nowego kontraktu kierowcy PKS-u muszą wykazać się znajomością języka polskiego, układu komunikacyjnego, topografii Warszawy i okolic oraz przepisów porządkowych i taryfowych. Operator został także zobowiązany do zatrudniania pracowników – w czasie obowiązywania umowy z ZTM – na podstawie umowy o pracę.

Autobusy PKS Grodzisk Maz. będą kursowały w Warszawie do końca 2024 roku.

Zarząd Transportu Miejskiego

23 sierpnia 2017 12:32

Komentarze