0

Nowy neon na moście Ś

Neon Dzielnica Wisła - na moście Świętokrzyskim
Neon Dzielnica Wisła – na moście Świętokrzyskim
fot. Dominik Kotowski

Na Moście Świętokrzyskim zaświeci nowy neon dla wszystkich mieszkańców korzystającym z uroków królowej polskich rzek.

Neon umieszczony został przy lewym brzegu rzeki na północnej części mostu Świętokrzyskiego. Jego projekt odnosi się do motywu papierowej łódeczki, znaku rozpoznawczego kampanii Dzielnica Wisła oraz jej logo.

Animowany neon został wykonany w pracowni pana Jacka Hanaka – Hanak Reklamy Wizualne, którego firma znajduje się, nomen omen, przy ulicy Rzecznej.

Konstrukcja neonu została wykonana tradycyjnymi, rzemieślniczymi metodami. Firma Hanak kontynuuje tradycje słynnego powojennego przedsiębiorstwa Reklama. To z jej pracowni wyszły najsłynniejsze neony Warszawy, w tym siatkarka przy placu Konstytucji i gigantyczna filiżanka oranżady na Kępie Potockiej.

Robert Zydel, dyrektor stołecznego Biura Marketingu Miasta:

To pierwsza tego typu animowana konstrukcja na moście.
Do stworzenia tej niepowtarzalnej, liczącej bez mała 17 metrów długości konstrukcji zużyto aż 100 metrów tradycyjnych neonowych rurek. Myślę, że neon ten wkrótce trwale wpisze się w krajobraz tego miejsca i stanie się kolejnym z symboli tworzonej przez mieszkańców stolicy Dzielnicy Wisła.Chcieliśmy, aby kształt neonu był dla osób odwiedzających to miejsce jednoznaczny i łatwo kojarzony z prowadzonymi przez nas, od lat, działaniami

W piątek, 8 grudnia, o godzinie 18.00 nastąpi oficjalne odpalenie neonu Dzielnica Wisła. Z tej okazji odbędą się występy artystyczne oraz wyjątkowe warsztaty z tworzenia neonów pod nazwą Witamy w Dzielnicy Wisła. W zajęciach prowadzonych przez animatorki z  inicjatywy Tu było, tu stało mogą wziąć udział zarówno dzieci jak i dorośli, a poświęcone będą w całości procesowi projektowania i powstawiania neonów. Warsztaty odbędą się w dwóch turach, o godzinie 16.30 i 18.30, w przestrzeni pobliskiej kawiarni Powidoki w Muzeum na Wisłą – filii Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Nie zabraknie również poczęstunku oraz pamiątkowych, świecących upominków.

Wydarzenie poprzedzi występ grupy Multivisul, która specjalizuje się w pokazach artystycznych łączących w sobie elementy współczesnej sztuki cyrkowej, iluzji z wykorzystaniem laserów oraz najnowocześniejszych rekwizytów multimedialnych. Ich występ będzie można zobaczyć o godz. 17:45, w pobliżu neonu.

W programie zaplanowane zostało także spotkanie z twórcami i inicjatorami powstania neonu. Wernisaż odbędzie się w bezpośrednim sąsiedztwie neonu pod mostem Świętokrzyskim.

Co i o której?

  • Piątek 8 XII 2017 r.
  • 16:30 – warsztaty z tworzenia neonów
  • 17:45 – występ grupy Multivisul
  • 18:00 – oficjalne odpalenie neonu
  • 18:30 – warsztaty z tworzenia neonów

Zdjęcia Dominika Kotowskiego

z soboty 7 XII 2017 r. g. 20:00

7 grudnia 2017 20:33

Komentarze