0

Oszpecone kosze

Pseudograffiti usuwane jest z koszy metodą piaskowania
fot. ZOM

400 koszy oszpeconych przez wandali do oczyszczenia. Pseudograffiti znika z ulicznych śmietników.

Kosze na śmieci oszpecone przez wandali przechodzą właśnie gruntowne czyszczenie. Zidentyfikowaliśmy  400 pomazanych pojemników rozstawionych na chodnikach, przystankach i przy przejściach dla pieszych. Przegląd koszy pod kątem czystości przeprowadzili kontrolerzy ZOM, zgłoszenia otrzymywaliśmy także od mieszkańców stolicy.

Pseudograffiti jest dość odporne na czyszczenie, usunięcie napisów z betonowego kosza odbywa się metodą piaskowania. Polega ona na tym, że woda z piaskiem wypuszczane są z myjki pod dużym ciśnieniem, w wyniku czego ścierają napis i inne zanieczyszczenia. Następnie każdy kosz zabezpieczany jest preparatem antygraffiti.

Zarząd Oczyszczania Miasta odpowiada za organizację opróżniania ok. 12 tys. z 20 tys. koszy znajdujących się w Warszawie. Kosze stojące na chodnikach i przystankach komunikacji miejskiej opróżniane są codziennie – od jednego do nawet dziesięciu razy na dobę. Częstotliwość uzależniona jest od lokalizacji kosza i natężenia ruchu pieszego w jego pobliżu. Pozostałe śmietniki opróżniane są na zlecenie m.in. urzędów dzielnic, Zarządu Zieleni m.st. Warszawy czy Zarządu Terenów Publicznych.

29 listopada 2017 12:58

Komentarze