0

Pierwsza pomoc przy zawale

Ciśnienie na Życie - logo

Bezpłatne, praktyczne warsztaty z pierwszej pomocy. Warto nauczyć się jej w praktyce!

Pierwszej pomocy uczymy się już w szkole, ale czy w sytuacji która wymaga natychmiastowej reakcji potrafimy odpowiednio działać?

Według badań co czwarty Polak[1] nie potrafi określić prawidłowej liczby uciśnięć klatki piersiowej i wdechów podczas resuscytacji. W sytuacji podwyższonego stresu nasza wiedza brutalnie weryfikowana jest przez rzeczywistość.

  • Jak pomóc osobie, u której obserwujemy pierwsze symptomy zawału serca?
  • Co zrobić, gdy sami doświadczamy niepokojących objawów, a w naszym otoczeniu nie ma nikogo, kto mógłby nam pomóc?

Organizatorzy kampanii Ciśnienie na życie zapraszają 9 kwietnia do Auli Głównej SGH w Warszawie na bezpłatne warsztaty pierwszej pomocy w zawale serca.

Przy zawale liczy się każda minuta

Zawał serca jest najcięższą konsekwencją miażdżycy, czyli odkładania się nadmiernej ilości cholesterolu na ścianach tętnic. Jeśli w jednym z naczyń wieńcowych pęknie blaszka miażdżycowa, tworzący się w tym miejscu zakrzep może całkowicie zamknąć tętnicę – w efekcie do serca przestaje dopływać krew. Istotą leczenia zawału serca są zatem działania mające na celu udrożnienie tętnicy, w której pojawił się zator. W Polsce zajmuje się tym ponad 160 ośrodków kardiologii interwencyjnej [2]. Aby dać lekarzom szansę na pomoc, musimy trafić w ich ręce w ściśle określonym czasie.
W przypadku zawału serca od wystąpienia  pierwszych objawów do rozpoczęcia leczenia nie powinno minąć więcej niż 90-120 minut. Po tym czasie dochodzi do nieodwracalnych zmian w sercu. Jak podkreślają eksperci, w przypadku wystąpienia pierwszych objawów zawału, mamy wpływ na to, co się dzieje i jakie będą dalsze rokowania.

Prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz, specjalista chorób wewnętrznych i kardiologii, Kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii II WL WUM, ekspert kampanii „Ciśnienie na życie”:

Zawał nie powstaje w ciągu minuty. Najczęściej jest to ok. godziny. Jeśli zareagujemy szybko  i właściwie, a pogotowie ratunkowe i skuteczne leczenie nadejdą na czas, to szanse na przeżycie wzrastają. Tylko szybka i właściwa reakcja pozwolą zminimalizować konsekwencje zawału serca. Jeśli dyspozytor pogotowia ratunkowego zaleci, należy przyjąć kwas acetylosalicylowy w dawce 300 mg, który ma wpływ na rokowania pacjenta. Ta dawka leku działa przeciwpłytkowo, co blokuje proces powstawania zakrzepu. Ważne, aby przyjąć tabletkę w postaci niepowlekanej, ponieważ wówczas dużo szybciej zadziała”.

Nie bagatelizuj objawów!

Typowym symptomem zawału serca jest ból, który pojawia się nagle. Może on spowodować wybudzenie ze snu. Zazwyczaj jest to ból za mostkiem, rozlany, piekący, może promieniować do ręki, żuchwy. Towarzyszą mu często uczucie lęku, duszności i zimne poty.

Dr hab. n. med. Marcin Grabowski, kardiolog, hipertensjolog, specjalista chorób wewnętrznych, zastępca dyrektora ds. medycznych w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym w Warszawie, ekspert kampanii „Ciśnienie na życie”:

Podstawową zasadą jest niebagatelizowanie niepokojących objawów, tym bardziej jeżeli występują one pierwszy raz w życiu. Zawał serca może przebiegać również mniej typowo. Pojawić się mogą nudności i wymioty. Niektóre osoby uskarżają się na ból brzucha. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek podejrzeń zawału serca, najważniejsze jest jak najszybsze wezwanie pogotowia ratunkowego. Nie wahajmy się dzwonić pod 999 lub 112!

Bezpłatne warsztaty

W ramach praktycznych warsztatów z pierwszej pomocy w zawale serca wykwalifikowani ratownicy będą uczyć, jak wykorzystać „złotą godzinę” w świeżym zawale serca lub jego podejrzeniu.

Najbliższe szkolenie prowadzone będzie:

  • 9 kwietnia 2018 roku
  • o godz. 17:10
  • w Auli Głównej SGH
  • przy al. Niepodległości 162.

Marcin Gizicki, ratownik medyczny, ekspert kampanii „Ciśnienie na życie”:

Uczymy przede wszystkim przez praktykę. Podczas warsztatów przeprowadzamy uczestników przez wszystkie etapy instruktażu udzielania pierwszej pomocy tak, aby każdy wiedział, jak właściwie zareagować już na samym początku. Umożliwiamy praktyczne ćwiczenia na najnowocześniejszych fantomach. Nawet jeśli ktoś ma podstawową wiedzę dotyczącą udzielania pierwszej pomocy, warto sprawdzić ją w działaniach.

Reaguj właściwie przy zawale serca!

  • Wezwij pogotowie. Zadzwoń pod 112 lub 999.
  • Osoba z zawałem powinna usiąść lub się położyć (jak najmniej się ruszać).
  • Usuń części garderoby, które mogą utrudniać oddychanie.
  • Postępuj zgodnie z instrukcjami dyspozytora pogotowia.
  • Jeśli dyspozytor zaleci, podaj kwas acetylosalicylowy w dawce 300 mg.

 [1] Badanie SW RESEARCH „Wiedza na temat zawału mięśnia sercowego”, zrealizowane w dniach 11.11-14.11.2017, przeprowadzone na reprezentatywnej próbie 1010 unikalnych wywiadów.

[2] Baza pracowni AISN Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

5 kwietnia 2018 06:36
[fbcomments]