0

Pomnik Kazimierza Górskiego już stoi pod Narodowym.

pomnik Górskiego
pomnik Górskiego – odsłonięto dziś pod NARODOWYM
fot. mat pras

26 marca, przed Stadionem Narodowym w Warszawie, został odsłonięty pomnik Kazimierza Górskiego – legendarnego polskiego trenera piłkarskiego. 

Przed Stadionem Narodowym w Warszawie odsłonięto pomnik najwybitniejszego polskiego trenera. Jest to ważny i szczęśliwy dzień dla całej Rodziny Kazimierza Górskiego. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego wspaniałego monumentu. Mamy pewność, że dzięki temu pomnikowi dokonania i osobowość Kazimierza utrwalone zostaną w pamięci Polaków – mówi Dariusz Górski, syn Kazimierza Górskiego.

Sponsorem Głównym przedsięwzięcia zostało Tyskie. Kazimierz Górski to nie tylko najbardziej utytułowany polski trener. Bliskie nam jest także jego bezpretensjonalne i nadal aktualne spojrzenie na futbol – mówi Mateusz Zaremba, dyrektor marki Tyskie. Włączając się w budowę pomnika, pokazaliśmy kibicom, że zawsze jesteśmy z nimi, wspólnie pamiętamy o tym, co w sporcie jest najważniejsze i chcemy razem z nimi cieszyć się grą i przeżywać piłkarskie emocje – dodaje.

Inicjatorem budowy pomnika jest powołana w 2011 roku Fundacja Kazimierza Górskiego. Długo szukaliśmy partnera, który pomoże nam w realizacji przedsięwzięcia, jakim była budowa pomnika. Cieszymy się, że zostało nim Tyskie, którego aktywność na polu sportu jest znana, szczególnie wśród kibiców – mówi Janusz Jesionek, prezes Fundacji. Przy okazji chciałbym serdecznie podziękować naszym sponsorom, partnerom medialnym i wszystkim indywidualnym darczyńcom, bez których zaangażowania nie byłoby możliwe doprowadzenie do pomyślnego finału naszej idei powstania pomnika Kazimierza Górskiego. Chcę podkreślić, że projekt ten spotykał się z entuzjastycznymi reakcjami, gdy  zwracaliśmy się o jego  wsparcie czy to materialne, medialne, czy też dotyczące niezbędnych formalności administracyjnych. Jesteśmy szczęśliwi, że tym zbiorowym wysiłkiem postać naszego Patrona uwieczniona została Jego pomnikiem w prestiżowym miejscu, przed Stadionem Narodowym w Warszawie – dodaje.

 

Nie bez przyczyny pomnik stanął akurat w tym właśnie miejscu. Stadion Narodowy to miejsce wyjątkowe dla polskich sportowców. To tu w minionym roku nasi siatkarze rozpoczynali marsz po złoto Mistrzostw Świata, a Paweł Fajdek ustanawiał rekord kraju w rzucie młotem. Nie zapominamy też o historycznym 2:0 naszych piłkarzy z Niemcami, którzy walczą o awans do Euro 2016. Stadion Narodowy stał się domem polskiego sportu. Domem, który potrzebował swojego patrona. Jestem niezmiernie szczęśliwy, że symbolicznie, dzięki pomnikowy został nim Kazimierz Górski. Wielki człowiek i wielki trener, którego obecność z pewnością pomoże naszym sportowcom w osiąganiu kolejnych sukcesów – podkreśla Tomasz Półgrabski, prezes PL.2012+.

Oprócz pomnika odsłonięta została także tablica, na której znajdą się informacje biograficzne i opis najważniejszych osiągnięć trenera oraz wybrany przez kibiców cytat: „Dopóki piłka w grze, wszystko jest możliwe”. Sentencję wybrano w zorganizowanym przez Tyskie, internetowym plebiscycie skierowanym do fanów futbolu, których marka od lat konsekwentnie wspiera.

Ponadtrzymetrowa sylwetka Kazimierza Górskiego zaprojektowana została przez rzeźbiarza Marka Maślańca i powstała w jego krakowskiej pracowni. Pomnik Kazimierza Górskiego jest największym monumentem w mojej dotychczasowej karierze – mówi Marek Maślaniec – Rzeźba jest bardzo dynamiczna. Wybrałem pozę, która ukazuje charakter Górskiego. Trener ubrany jest w dres, trzyma piłkę pod pachą, ‘porusza się’ sprężystym, żwawym krokiem. Inspiracją do stworzenia pomnika było oglądanie fragmentów meczów. Najbardziej utkwiło mi w pamięci zdjęcie z 1974 roku, na którym Kazimierz Górski kroczy po murawie boiska. Skojarzył mi się z idącym tygrysem, wojownikiem, stwierdziłem, że takie ujęcie odzwierciedla ideę gry ofensywnej i postanowiłem je uwiecznić – dodaje.

Oficjalne odsłonięcie pomnika odbyło się w środę, 26 marca, o godz. 12:00, przed Stadionem Narodowym w Warszawie, przy wejściu dla kibiców od strony ronda Waszyngtona.

Budowę pomnika wsparli także: Stadion Narodowy, Lotto, PGE oraz PZPN.

 

Informacje dodatkowe:

Inicjatorem idei powstania pomnika jest Fundacja Kazimierza Górskiego propagująca od ponad czterech lat postać swojego Patrona, jego osobowość, dokonania, nienaganną postawę życiową, patriotyzm. Działaniami Fundacji kieruje Rada Fundacji, której przewodniczy pan Aleksander Kwaśniewski, oraz Zarząd, którego prezesem jest Janusz Jesionek. Idea budowy pomnika powstała blisko dwa lata temu i zbiegła się z podjęciem przez Sejm RP jednogłośnej uchwały o nadaniu Stadionowi Narodowemu w Warszawie imienia Kazimierza Górskiego. Działaniami organizacyjnymi i zbiórką środków dla realizacji tej idei kierował zarząd Fundacji wspierany przez Komitet Honorowy pod przewodnictwem prezesa Polskiej Akademii Nauk pana profesora Michała Kleibera.

 W wyniku prowadzonej przez blisko dwa lata powszechnej zbiórki pieniężnej i zaangażowania sponsorów komercyjnych zebrano środki pozwalające na zrealizowanie pod nadzorem Polskiego Związku Artystów Plastyków konkursu na projekt artystyczny (zwyciężył projekt autorstwa pana Marka Maślańca) oraz wykonanie i posadowienie pomnika. Realizacja przedsięwzięcia była możliwa dzięki zaangażowaniu organizacyjnemu i technicznemu pracowników i służb Stadionu Narodowego oraz przychylności władz samorządowych Warszawy i Dzielnicy Praga Południe.

Rada i zarząd Fundacji oraz członkowie Komitetu Honorowego pragną szczególnie  podziękować:

  • Wszystkim indywidualnym darczyńcom,
  • Kompanii Piwowarskiej SA – Głównemu Sponsorowi projektu,
  • PGE Polskiej Grupie Energetycznej SA – Sponsorowi projektu,
  • Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej – Sponsorowi projektu,
  • PozostałymPartnerom: Totalizatorowi Sportowemu, właścicielowi marki LOTTO, Krajowej Spółce Cukrowej SA, Pracodawcom RP, firmie JSK Architekci Sp. z o.o., firmie Mi-Bud Sp. z o.o., firmie Media Corporation Sp. z o.o.
  • Zarządowi i pracownikom Spółki PL.2012+,  operatorowi Stadionu Narodowego,
  • Sponsorom medialnym: redakcji TVP Sport, redakcji Przeglądu Sportowego, redakcji Polityki, redakcji Polskiego Radia,
  • Wszystkim instytucjom i osobom indywidualnym zaangażowanych w realizację projektu.
26 marca 2015 17:56
[fbcomments]