0

Sprawa Emilki

Nowy pawilon Emilia - wizualizacja
Nowy pawilon Emilia – wizualizacja
fot. BBGK Architekci

Może za 2 lata pawilon Emilia stanie od nowa na skraju parku Świętokrzyskiego i odzyska blask.

Jak twierdzą urzednicy to prawdopodobnie jeden z najtrudniejszych projektów, z jakim przyszło zmierzyć się urzędowi miasta, projektantom i wykonawcy. Ikony nie da się poprawić. Trzeba się bardzo natrudzić, by jej nie zepsuć. Od ponad roku trwają prace nad tym, by przywrócić Warszawie tę perłę powojennego modernizmu.

Urzędnicy i projektanci zakończyli właśnie prace nad Wielobranżowym Projektem Koncepcyjnym.

Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy:

Ten projekt jest precedensem. Po raz pierwszy miasto zawarło porozumienie z wykonawcą prywatnym na przeniesienie obiektu zabytkowego.

Pawilon ma stanąć na skraju parku Świętokrzyskiego. W starej lokalizacji przy ul. Emilii Plater świecił jak latarnia, którą w końcu zasłoniły wieżowce. W parku ma szansę znów odzyskać blask. Ma szansę stać się inspiracją do ożywienia tego trochę zapomnianego przez urzedników parku.

Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni:

Nad tym projektem Zarząd Zieleni Miasta pracował razem z Uniwersytetem Warszawskim i Ogrodem Botanicznym. W Emilii powstanie oranżeria, która będzie miejscem wypoczynku zimą, ale także latem.

Emilia będzie odporną na mrozy i smogi miejską oranżerią z szeroką ofertą kulturalną i ekspozycyjną. Dostępna, jasna przestrzeń pawilonu, wypełniona zielenią, pozostanie oryginalnym tłem dla wystaw, inicjatyw społecznych, wernisaży, widowisk i sportów miejskich. Jednak przede wszystkim będzie to miejsce dla ludzi.

Układ budynku

Parter budynku ma być otwartą przestrzenią z elewacją skierowaną na park i kawiarnią w poziomie terenu. Staną tam mobilne donice z zielenią, które w miesiącach letnich przenoszone będą na taras przed budynkiem. Na piętrze wśród wysokiej zieleni znajdą się ciche zaułki, w których będzie można porozmawiać, pograć w planszówki, odpocząć. Projektanci zaplanowali też przestrzenie przeznaczone dla spotkań tanecznych czy wspólną praktykę jogi.

Sercem budynku ma być trzykondygnacyjne atrium z wysokimi drzewami. Będzie pełnić ono funkcje foyer, miejsca spotkań, debat i wernisaży. W podziemiu otaczać ma je sekwencja wielofunkcyjnych pomieszczeń warsztatowych, które również mają być pełnowartościową przestrzenią muzealną. Zaplanowano tu także audytorium.

Wojciech Kotecki z pracowni BBGK Architekci

Zreinterpretowana funkcja pawilonu, stawia przed nim nowe zadania. Nie ma być on podróbką czy falsyfikatem. Przenoszona jest idea, myśl techniczną, ale również materia pierwotnej Emilki. Jak powiedziała jedyna żyjąca współautorka oryginalnego projektu, Hanna Lewicka, to powrót do pierwszych założeń, z jakimi projektowano ten obiekt – otwartej i dostępnej z każdej strony przestrzeni wystawienniczej.

W nowym miejscu – na skraju parku Świętokrzyskiego – może to znowu być możliwe.

Dlaczego przenoszą Emilię?

Michał Krasucki, dyrektor Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków,
pomysłodawca i koordynator projektu:

Jedyną metodą zachowania tej unikatowej modernistycznej architektury było jej przeniesienie w nowe miejsce.

Pawilon w 2015 r. został objęty prawomocną decyzja o pozwoleniu na rozbiórkę (nr 381/Ś/2015 z dn. 26 czerwca 2015 r.) i planowano jego wyburzenie pod nowa inwestycję. Próby zahamowania tego procesu poprzez objęcie ochroną konserwatorską okazały się nieudane. W związku z tym jedynym rozwiązaniem, które mogło sprzyjać zachowaniu tego budynku była jego translokacja. Na miejsce docelowego przeniesienia wybrano teren pomiędzy PKiN i parkiem Świętokrzyskim, gdzie zapisy miejscowego planu zagospodarowania przewidują budowę miejskiego ogrodu zimowego. W zadanie prócz władz miasta zaangażowali się także partnerzy prywatni, reprezentowani przez spółkę Emilia Development Sp. z o.o. Porozumienie pomiędzy Urzędem Miasta , a Spółką zawarte zostało 6 lipca 2016 r.

Od czasu podpisania porozumienia wykonano następujące prace:

  • ekspertyzy i opracowania konstrukcyjne zakładające demontaż wybranych elementów pawilonu,
  • demontaż tych elementów zgodnie z założeniem ich zachowania,
  • wstępną konserwację i bezpieczne składowanie elementów
  • wykonanie Programu funkcjonalno-użytkowego
  • podpisanie przez spółkę, przy udziale miasta, umowy na wykonanie koncepcji i projektu budowlanego
  • wykonanie koncepcji.

Harmonogram prac przewiduje realizację projektu budowlanego do kwietnia 2018r., a następnie projektu wykonawczego. To oznacza, że jeszcze w 2018 r. możliwe będzie ogłoszenie przetargu na prace budowlane i rozpoczęcie robót.

Wizualizacje

BBGK Architekci

18 grudnia 2017 21:36
[fbcomments]