0

Tablica pamiątkowa Lecha Kaczyńskiego przed ratuszem

Odsłonięcie tablicy poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu
Odsłonięcie tablicy – poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu
fot. MPawlik

10 IV 2016 r. odsłonięto tablicę Lecha Kaczyńskiego na dziedzińcu Pałacu Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 13 i miała oprawę wojskową.

Wzięli w niej udział przedstawiciele parlamentu RP, ministrowie Kancelarii Prezydenta RP, rządu RP, wojewoda mazowiecki, przedstawiciele służb podległych ministerstwom obrony, spraw wewnętrznych oraz rekonstruktorzy, przypadkowi goście i oczywiście dziennikarze.

Odsłonięcie tablicy poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu - w oczekiwaniu na prezesa Jarosława Kaczyńskiego
Odsłonięcie tablicy poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu – w oczekiwaniu na prezesa Jarosława Kaczyńskiego
fot. MPawlik

Przed odsłonięciem odbyły się odczytania i przemówienia. W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy jego list przeczytał minister Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta oraz wystąpili: Zdzisław Sipiera wojewoda mazowiecki, Mariusz Błaszczak minister spraw wewnętrznych i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego

Po odsłonięciu tablicy, odsłaniający i zaproszeni goście przenieśli się do gabinetów wojewody.

Fotoreportaż:

Odsłonięcie tablicy wywołało niezwykle ostre komentarze społeczne oraz pracowników warszawskiego ratusza, który o tej inicjatywie nie był powiadomiony. Serwisy społecznościowe bardzo żywo zareagowały na artystyczną stronę tablicy oraz informację pod twarzą mającą przypominać byłego prezydenta Warszawy. W sprawie napisu wypowiedziała się również Rada Ochrony Walk i Męczeństwa.

Tablica poświęcona Lechowi Kaczyńskiemu przed warszawskim ratuszem i urzędem wojewody
Tablica poświęcona Lechowi Kaczyńskiemu – przed warszawskim ratuszem i urzędem wojewody
fot. MPawlik

Biuro prasowe Wojewody przesłało stanowisko w sprawie.

Odpowiadając na pytania w sprawie miejsca upamiętnienia uprzejmie informujemy, że:

  • Inicjatorem jest Krąg Pamięci Narodowej oraz Komitet Katyński. Inicjatorzy są również fundatorami miejsca upamiętnienia.
  • Miejsce upamiętnienia ma charakter tymczasowy, ponieważ na drugą połowę 2016 roku planowane są prace związane z remontem całego dziedzińca i w ramach ustaleń architektonicznych, które będą się odbywały również z konserwatorem zabytków będzie zatwierdzone m. in. jego stałe położenie. W chwili obecnej kompletowana jest dokumentacja związana z tym przedsięwzięciem.
  • W świetle obowiązujących przepisów prawa budowlanego, w chwili obecnej miejsca upamiętnienia znajdującego się na dziedzińcu pl. Bankowego 3/5 nie można uznać za samowolę budowlaną. Opisane wyżej okoliczności dotyczące tymczasowego charakteru miejsca upamiętnienia (z powodu planowanego kompleksowego remontu dziedzińca) nie dają podstaw do przyjęcia takiego założenia.
  • Autorem miejsca upamiętnienia jest Józef Heliński.
13 kwietnia 2016 20:40
[fbcomments]