0

Udoskonalenie budżetu partycypacyjnego

Konsultacje społeczne nowej edycji budżetu partycypacyjnego
Konsultacje społeczne – nowej edycji budżetu partycypacyjnego
fot. UM Warszawy

Rozpoczął się kolejny etap konsultacji społecznych dotyczący zasad nowej edycji budżetu partycypacyjnego.

Nad propozycjami zmian mieszkańcy mogą pracować w trakcie warsztatów oraz na spotkaniach. Swoje uwagi można również zgłaszać w punktach konsultacyjnych.

Konsultacje trwają do 20 listopada br.

Stolica rozwija się dzięki aktywnym mieszkańcom, którzy ożywiają i integrują lokalne społeczności. Efekty pomysłów warszawiaków widać w całym mieście. Dzięki budżetowi partycypacyjnemu mieszkańcy decydują o części budżetu stolicy. Zgłaszają pomysły, dyskutują o nich, a w głosowaniu wybierają te, które zostaną zrealizowane. Budżet partycypacyjny wpisał się w codzienność Warszawy. Co roku ponad 100 tysięcy osób głosuje na pomysły, które potem pojawiają się w przestrzeni miasta. Do tej pory odbyło się pięć edycji budżetu partycypacyjnego. Każda z nich podlegała ocenie.

Aktualnie przygotowywane są zasady nowej edycji budżetu partycypacyjnego.
Zebrane w trakcie konsultacji uwagi pozwolą ulepszyć proces, aby jeszcze bardziej odpowiadał na potrzeby mieszkańców. Po zakończeniu konsultacji zgłoszone uwagi zostaną przeanalizowane oraz uwzględnione w dokumentach, zaś propozycja uchwały przekazana Radzie m.st. Warszawy.

Marcin Wojdat, Sekretarz m.st. Warszawy, Przewodniczący Rady ds. budżetu partycypacyjnego

Partycypacyjny mechanizm trzeba udoskonalać. Dlatego też, aby jak najlepiej przygotować nową procedurę, w oparciu o opinie mieszkańców i dotychczasowe doświadczenie zdecydowaliśmy się przeprowadzić konsultacje społeczne. Przed nami duże wyzwanie związane z dostosowaniem przyszłego budżetu partycypacyjnego do wymogów nowych przepisów. Zapraszamy do dyskusji na spotkaniach oraz do przesyłania opinii i uwag mailem. Zachęcamy też do wspólnej pracy nad definicją ogólnodostępności projektów, która będzie obowiązywać w całym mieście.

Wnioski z konsultacji, które zostały przeprowadzone na przełomie marca i kwietnia br. zostały uwzględnione w trakcie dalszych prac nad nową edycją. Raport znajduje się tu: [LINK] Od czerwca br. pracownicy merytoryczni Centrum Komunikacji Społecznej, koordynatorzy ds. budżetu partycypacyjnego oraz członkowie Rady ds. budżetu partycypacyjnego pracowali nad doprecyzowaniem założeń nowej edycji.

Urzędnicy przypominają również, że w tym roku zaczęła obowiązywać Ustawa z dnia 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych określająca wymogi, które powinien spełniać budżet partycypacyjny. Przebieg kolejnej edycji powinien być dostosowany do wymagań opisanych w ww. ustawie. 

Jak wziąć udział w konsultacjach?

Udział w spotkaniach:

  • 5 listopada (poniedziałek) o godzinie 18:00 w Urzędzie Dzielnicy Żoliborz
  • 19 listopada (poniedziałek) o godzinie 18:00 w Urzędzie Dzielnicy Ursynów

Udział w warsztacie o definicji ogólnodostępności:

Wizyta w punkcie konsultacyjnym:

  • 6 listopada (wtorek) godz. 17:00-19:00
    MAL „Dwa Jelonki”, ul. Powstańców Śląskich 44
  • 7 listopada (środa) godz. 17:00-19:00,
    Białołęcki Ośrodek Kultury, ul. Głębocka 66
  • 8 listopada (czwartek) godz. 17:00-19:00,
    Biblioteka Publiczna, ul. J. Meissnera 5
  • 13 listopada (wtorek) godz. 17:00-19:00,
    Miejsce Aktywności Lokalnej, ul. Grójecka 109
  • 17 listopada (sobota) godz. 11:00-14:00,
    Służewski Dom Kultury, ul. J. S. Bacha 15
  • 20 listopada (wtorek) godz. 14:00-18:00,
    Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie”, ul. Nowolipie 25 B

UM Warszawy

5 listopada 2018 11:56
[fbcomments]