0

Warszawa na wakacje?

Pijalnia Czekolady E.Wedel
fot. Mat. prasowe

Nie tylko morze czy góry mogą być dobrymi kierunkami turystycznymi. Miasto również kryje w sobie mnóstwo atrakcji, czego najlepszym dowodem jest Warszawa.

Można spojrzeć na stolicę Polski z zupełnie innej strony i odkryć jej słodkie oblicze i czekoladowe atrakcje. Między innymi kunsztowną kamienicę w sercu miasta, z której na przechodniów zerka chłopiec dosiadający zebrę…

Kamienica z tajemniczym chłopcem na zebrze

Wycieczkę słodkim szlakiem trzeba rozpocząć od miejsca magicznego, uważanego za najpiękniejszą kamienicę stolicy. To tu gorącą czekoladę pijał Prus, Tuwim czy Iwaszkiewicz. Budynek zlokalizowany na rogu Szpitalnej i Górskiego w samym centrum miasta zachwyca swoją architekturą, wysmakowanym wnętrzem i niezwykłą historią.

Budynek powstał w 1893 r. i od początku na jego parterze znajdował się słodki sklep sprzedający czekoladowe smakołyki E.Wedel. Miejsce szybko obrosło legendą i zyskało miano „najpiękniejszego domu w Warszawie” („Kurier Warszawski”, 343/1894 r.) W trakcie jednego z wojennych bombardowań frontowa część kamienicy została doszczętnie zniszczona, a następnie spalona. Po wojnie Jan Wedel odbudował obiekt i w 1958 r. ponownie otwarto zrekonstruowaną Pijalnię. Nowe wnętrze było wzorowane na przedwojennych wspomnieniach, a kamienica odzyskała swoją świetność. Po dziś dzień stanowi prawdziwe świadectwo bogatej historii miasta.

Na dachu znajduje się neon przedstawiający sylwetkę egzotycznego chłopca na zebrze. Jest to hołd oddany Janowi Wedlowi, który w 1926 r. zlecił słynnemu plakaciście – Leonetto Cappiello, przygotowanie symbolu firmy. Tak właśnie powstał chłopiec dzierżący tabliczki czekolady, zasiadający psotną zebrę.

Królestwo czekolady na Kamionku

W 1937 r. Jan Wedel wybudował na Pradze Fabrykę Czekolady. Budynek wyposażony był w nowoczesne linie produkcyjne pozwalające produkować jeszcze więcej słodyczy. Fabryka była ważnym punktem podczas II wojny światowej i Powstania Warszawskiego, stanowiąc schronienie dla mieszkańców Warszawy.

Do dziś ludzie mijający ulicę Zamoyskiego są uwodzeni niezwykłym aromatem czekolady.

Aleja Wedla w Parku Skaryszewskim

Tuż za murami Fabryki znajduje się malowniczy Park Skaryszewski. Można tu znaleźć chwilę wytchnienia i ochłody w upalne dni. W skład parku wchodzi jeziorko Kamionkowskie – dawne starorzecze Wisły, a nad nim Aleja Emila Wedla – malownicza trasa, która ciągnie się wzdłuż zabudowań fabryki.

Warszawa to miasto o bogatej historii. Znajduje się tu wiele architektonicznych perełek oraz śladów dawnych dziejów. Warto spojrzeń na to miasto z innej perspektywy i zacząć zwiedzanie od słodkich zakątków, z mapą i tabliczką czekolady w plecaku. Taki spacer słodkim szlakiem z pewnością dostarczy wiele dziecięcej radości!

E.Wedel

10 lipca 2017 17:26
[fbcomments]