W najbliższy weekend po raz pierwszy na trasę wyjadą zabytkowe autobusy na linię numer 100.
To kolejne, uzupełnienie ulic ofertą Warszawskich Linii Turystycznych.
Można tam spotkać już zabytkowe tramwaje kursujące w ramach linii T.
A na wodzie tramwaje wodne, promy i statek do Serocka.
Historia Setki
Jak można sprawdzić w kartotekach warszawskich linii komunikacyjnych serwisu historycznego warszawskiej komunikacji miejskiej Trasbus, linia 100 była następczynią uruchomionej 22 lipca 1949 roku a zlikwidowanej 19.08.1979 roku linii 100 L i P (czyli lewo i prawo). Likwidacja nastąpiła w związku z bardzo trudnymi warunkami drogowymi istniejącymi na całej trasie linii oraz pogarszającą się od dłuższego czasu frekwencją (wersja oficjalna).
Ponownie Setka została uruchomiona 21 kwietnia 2001 roku jako druga , obok linii 180, jednokierunkowa turystyczna linia w Warszawie. Jej trasa zaczynała się i kończyła przy Placu Zamkowym. Z czasem włączono do obsługi linii autobus piętrowy MAN SD202.
Skocz do roku 2008 [LINK]
W kwietniu 2016 roku MZA miały na kilka chwil piętrowego MANa i sympatycy Warszawy łudzili się, że może Piętruś wróci na Warszawskie Linie Turystyczne. Zobacz informację: [LINK]
Może teraz jest szansa.
Ostatecznie piętrowe autobusy prywatnych przewoźników jeżdżą po mieście.
Teraz
Autobusy linii 100 będą jeździły po Warszawie od 23 czerwca do
2 września w soboty, niedziele oraz 15 sierpnia.
Początek trasy znajdzie się na przystanku Centrum 04 (za Rotundą pod Domami Centrum).
Pierwszy odjazd o godzinie 12:00 i co 45 minut do ostatniego o 18:00.
Trasa została tak przygotowana, aby linią 100 można było dotrzeć do wielu ciekawych i atrakcyjnych turystycznie miejsc w stolicy, m.in.: Starego Miasta, Muzeum Powstania Warszawskiego Centrum Nauki Kopernik, Stadionu PGE Narodowego, Łazienek Królewskich czy Ogrodu Zoologicznego.
Trasa Setki
- CENTRUM 04
– Marszałkowska – Królewska – Grzybowska – Towarowa – Okopowa – Anielewicza – Andersa – Muranowska – Konwiktorska – Sanguszki – Wybrzeże Gdańskie – most Śląsko-Dąbrowski – al. Solidarności – Targowa – al. Zieleniecka – rondo J. Waszyngtona – al. Poniatowskiego – Wybrzeże Szczecińskie – most Świętokrzyski – Zajęcza – Topiel – Herberta – Rozbrat – Łazienkowska – Czerniakowska – Szwoleżerów – Myśliwiecka – Górnośląska – Piękna – Aleje Ujazdowskie – pl. Trzech Krzyży – Nowy Świat – Aleje Jerozolimskie – Marszałkowska – - CENTRUM 04
Tramwaj
To kolejne rozszerzenie lądowej oferty Warszawskich Linii Turystycznych. W maju na tory wyjechały zabytkowe tramwaje linii T, które od 23 czerwca kursować będą stałą trasą:
- NARUTOWICZA
– Grójecka – pl. A. Zawiszy – Aleje Jerozolimskie – most Poniatowskiego – rondo J. Waszyngtona – al. Zieleniecka – Targowa – al. Solidarności – most Śląsko-Dąbrowski – al. Solidarności – pl. Bankowy – Marszałkowska – pl. Zbawiciela – Nowowiejska – Filtrowa – - PL. NARUTOWICZA.
Bilety
W autobusach linii 100 oraz w wagonach linii T honorowane są wszystkie rodzaje biletów Zarządu Transportu Miejskiego. Na biletach jednorazowych przesiadkowych (75- i 90-minutowych) oraz czasowych (20-minutowych) konduktorzy z Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie przybiją pieczątkę wraz z adnotacją o dacie i godzinie rozpoczęcia przejazdu. Przejazd na podstawie ważnego biletu okresowego (dobowego, 3-dniowego, weekendowego, 30-, 90-dniowego) możliwy jest po wcześniejszym jego skasowaniu (aktywowaniu karty) w innym pojeździe komunikacji miejskiej lub w bramce metra. Dodatkowo, w co trzecim kursie tramwaju linii T, przejazd umilą opowiadania warszawskiego przewodnika.
Promy
Warszawskie Linie Turystyczne to oczywiście także jednostki pływające po Wiśle – promy „Pliszka”, „Słonka” „Wilga”, „Turkawka” i statek „Zefir” pływający do Serocka. Od 2009 r. kiedy po raz pierwszy wypłynęły na rzekę z rejsów skorzystało ponad milion osób. Przed rokiem na ich pokłady weszło aż 168 995 pasażerów, z czego aż 147 488 osób skorzystało z promów.
Publiczność
W tym roku frekwencja również dopisuje.
Od początku sezonu z rejsów WLT skorzystały 59 464 osoby. W podróż do Serocka wybrało się 2511 pasażerów, a na promy wsiadło 56 953 osób.