0

Wstępne przyczyny awarii kolektora

Od soboty trwa ozonowanie ścieków odprowadzanych do Wisły
Od soboty trwa ozonowanie ścieków – odprowadzanych do Wisły
fot. UM Warszawa

Urząd miasta przesyła informację na temat wstępnie ustalonych przyczyn awarii kolektora ścieków komunalnych.

Znane są już pierwsze, wstępne wyniki analiz ekspertów, którzy pracują nad ustaleniem przyczyn awarii rurociągów przesyłowych. Równocześnie nie zwalniają prace mające ograniczyć zrzut nieczystości do Wisły.

Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy:

Ważne jest, abyśmy mówili o faktach. Dlatego w kolejnych dniach i tygodniach będziemy dzielili się z Państwem bardzo dokładnymi informacjami co do przyczyn i danymi w stu procentach potwierdzonymi. Dziś mówimy o pierwszych, wstępnych wynikach analiz. Wynika z nich, że do rozwarstwienia, a następnie rozszczelnienia, doszło w wyniku błędów wykonawczych. To wówczas mogło nastąpić niewłaściwe połączenie elementów.

W toku dalszych prac będzie ustalane, czy nie doszło także do błędów na etapie koncepcji.

Wstępną analizę przyczyn awarii sporządzili eksperci z Politechniki Warszawskiej:

  • profesor Zbigniew Kledyński
  • i dr inż. Apoloniusz Kodura.

W ich ocenie nie dochowano należytej staranności przy łączeniu i izolowaniu poszczególnych elementów. Opinię naukowców potwierdzają oględziny miejsca awarii. Do pęknięcia rurociągu ciśnieniowego z tworzywa sztucznego doszło w sąsiedztwie jego połączenia z odcinkiem rurociągu stalowego.

Fragment jednego z uszkodzonych rurociągów kolektora ściekowego

Określenie przyczyn jest tylko jednym z elementów działań prowadzonych w związku z awarią. Równolegle toczą się prace mające na celu ograniczenie zrzutu nieczystości do Wisły. Od soboty 31 sierpnia nieczystości, które trafiają do rzeki, są ozonowane. Jak potwierdzają wyniki badań, ścieki poddane takiemu procesowi nie tylko nie zawierają bakterii (ozon zabija blisko 90% z nich), ale także zawierają znacznie więcej tlenu, co jest szczególnie ważne dla rzecznej fauny i flory.

Dodatkowo trwają prace przy budowie mostu pontonowego na Wiśle, na którym miałby być położony rurociąg do przesyłu nieczystości. Za te działania odpowiada strona rządowa i Wody Polskie. W tym samym czasie miasto pracuje nad awaryjnymi scenariuszami: analizowana jest m.in. możliwość ułożenia tymczasowego rurociągu na moście Marii Skłodowskiej-Curie lub w tunelu, nad uszkodzonymi kolektorami.

Niezależnie prowadzona jest również analiza dokumentacji dotyczącej budowy i eksploatacji samego kolektora. W wyniku postępowania wewnętrznego ustalono uchybienie formalne – brak jednego z 5-letnich przeglądów technicznych tunelu.

Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy:

Przeglądy roczne były wykonywane regularnie. Brakuje jednego przeglądu pięcioletniego, który dotyczył nie samych kolektorów, ale tunelu, w którym są poprowadzone. Nie mogę tolerować jakichkolwiek uchybień w momencie, gdy mamy do czynienia z tak poważną awarią. Dlatego został zwolniony członek zarządu MPWiK, który był odpowiedzialny za nadzór wszystkich dokumentów. Konsekwencje zostaną wyciągnięte również wobec pozostałych osób, które nadzorowały ten proces.

UM Warszawy

 

3 września 2019 18:17
[fbcomments]