0

Wypadek rowerzysty na przejściu dla pieszych

Wypadek na przejściu dla pieszych przez ulicę Wincentego z udziałem osoby na rowerze i samochodu osobowego
Wypadek na przejściu dla pieszych przez ulicę Wincentego – z udziałem osoby na rowerze i samochodu osobowego
fot. Janusz Bubel NRW

Osoba jadąca rowerem wjechała na przejście dla pieszych i spowodowała kolizję z samochodem osobowym.

Jak podał serwis Nadzór Ruchu Warszawa, o 8:45 na przejściu dla pieszych przez ulicę Wincentego, przy ratuszu dzielnicy Targówek, osoba na rowerze wjechała na przejście dla pieszych i doprowadziła do kolizji z samochodem osobowym.

 

Miejsce to nie ma przejazdu dla rowerzystów i każdy kierujący rowerem ma obowiązek zejść i przeprowadzić pojazd na drugą stronę ulicy.

Wydawało się osoba na rowerze, która spowodowała kolizję doznała na tyle poważnych obrażeń, że karetka odwiozła ją do szpitala.

To kolejny, przypadek lekceważenia przez większość rowerzystów jakichkolwiek zasad obowiązujących w ruchu drogowym. Jeżdżenie po chodnikach i przejściach dla pieszych jest nagminna praktyką olbrzymiej części użytkowników rowerów.

Wynika to z bezmyślności, nieznajomości lub lekceważenia prawa drogowego i ewidentnego braku szacunku dla pieszych. Dla pieszych, którymi rowerzyści są gdy zsiądą z roweru.

Bezmyślność, w tym wypadku, doprowadziła również do poważnych utrudnień komunikacyjnych na ulicy Wincentego, o czym pisze Nadzór Ruchu [LINK]

Co z osobą na rowerze?

Jak dowiedzieliśmy się w Komendzie Stołecznej Policji, osoba na rowerze była rowerzystką i na szczęście nie doznała ona obrażeń kwalifikujących do zatrzymania w szpitalu. Ponieważ odmówiła przyjęcia mandatu karnego, policjanci skierowali sprawę do rozpatrzenia przez Komendę Rejonową Policji Warszawa VI przy ulicy Jagiellońskiej.

Przypominamy,

że rowerzysta nie może przejeżdżać po przejściu dla pieszych.
Jeżeli obok przejścia wyznaczony jest przejazd dla rowerzystów, do którego prowadzą wyznaczone ścieżki rowerowe , to rowerzysta ma obowiązek przejeżdżać przejazdem a nie przejściem dla pieszych.

Mandat karny za takie wykroczenie wynosi 100 zł.

Może się zdarzyć, że policja ukarze rowerzystę, zgodnie z art. 97 kodeksu wykroczeń, karą grzywny nawet do 3000 zł jeżeli naruszy on przepisy bezpieczeństwa lub porządku ruchu na drogach publicznych.

Art. 97 Kodeksu Wykroczeń
Uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie podlega karze grzywny do 3000 złotych albo karze nagany.

Zdjęcia: Janusz Bubel

(Nadzór Ruchu Warszawa)

14 sierpnia 2017 19:08
[fbcomments]