0

Za rok chcemy 100 milionów!

Za rok chcemy 100 milionów!
Za rok – chcemy 100 milionów!
fot. MPawlik

Urząd miasta ogłosił dziś wyniki głosowania na projekty, które będą realizowane w ramach budżetu obywatelskiego w 2015 r.

Przed głównym wejściem do Pałacu Kultury i Nauki wystawiono scenę z ekranem, przed którą ustawiono długi stół jak do ostatniej wieczerzy. Oczywiście na elegancki stół wdarli się natychmiast operatorzy kamer ze swym ukochanym sprzętem.

Na konferencję przyszło niespodziewanie mało osób. Wśród niewielkiej liczby dziennikarzy przeważali mieszkańcy, którzy byli żywotnie zainteresowani swoimi projektami. Rzucał się w oczy brak radnych z dzielnic, na których będą realizowane projekty.

Przybyłych przywitali przedstawiciele Centrum Komunikacji Społecznej urzędu miasta. Pani Urszula Majewska – zastępca dyrektora CKS i Jarosław Jóźwiak – dyrektor CKS.

Zaprosili oni na scenę panią Hannę Gronkiewicz-Waltz – prezydent Warszawy, która krótko podsumowując uznała sukces mieszkańców, którzy zaangażowali się w to przedsięwzięcie. Ucieszyła się też szczerze na widok transparentu jaki pojawił się w rękach grupy młodych aktywistów warszawskich grup rowerowych i Zielonego Mazowsza z hasłem: „Za rok chcemy 100 milionów!”(Do podziału na projekty społeczne urzędnicy przeznaczyli ponad 26 mln. zł). Nie omieszkała też przypomnieć, że dla jej pokolenia takie hasło kojarzy się z obietnicą Lecha Wałęsy.

W trakcie prezentowania wyników głosowania grupa aktywistów od 100 milionów była najczęściej i najbardziej żywiołowo reagującą wybuchami radości. Okazuje się, że projektów związanych z infrastrukturą dla rowerzystów i projektów związanych z ochroną przyrody było bardzo dużo.

Najtańszym projektem ze wszystkich, za 168 zł, okazał się być projekt „Domki dla skrzydlatych pasiastych przyjaciół” (Praga-Południe – Grochów Kinowa, Wawer – Zerzeń, Włochy – Niskie Okęcie), a „Utworzenie ośrodka wsparcia jako pierwszego modułu integracyjnego centrum aktywności” (Ursynów) za 3 mln. zł – najdroższym

Na ponad 2200 zgłoszonych projektów do etapu głosowania zostało zakwalifikowanych 1390. Do realizacji wybrano 336 projektów.

Największe zainteresowanie wyborami projektów było w dzielnicy Ursynów, gdzie swoje głosy oddało 15,51 procent mieszkańców dzielnicy najsłabsze na Bielanach – 4,83%.

Głosowało 166 839 osób, w tym ważnych głosowań było 148 814.

  • 42 113 osób głosowało w sposób tradycyjny,
  • 106 701 oddało głosy przez Internet.

120714 głosów oddano przez Internet a 46179 metodą tradycyjną.
Nieważnych głosów było 18 078 (oddanych przez Internet: 14 013, w formie papierowej 4 065). Główne powody nieważnych głosów to: niepotwierdzenie linka aktywacyjnego, głosy podwójne, z brakiem lub błędnym numerem PESEL, bez podpisanej karty papierowej.

57,81% głosujących to były kobiety.

12 lipca 2014 02:47
[fbcomments]