0

Zaproszenia na weekend

Zielona Warszawa z kominem w tle
Zielona Warszawa – z kominem w tle
fot. MPawlik

Coś tam się otwiera, coś tam się zamyka, jedni będą spacerować inni zaś balować. Jak to w weekend.

WŁOCHY

Spacer z przewodnikiem

8 września (sobota) o godz. 11
przy wyjściu z Dworca PKP Włochy od strony ul. Chrobrego rozpocznie się spacer „Nowe Włochy, czyli żydowskie getto w mieście ogrodzie”. „Pałac, miejsca kaźni NKWD, stare kino, zagubione ogrody, charakterystyczny układ ulic i przedwojenna architektura – wszystko w jednym miejscu. Odkryjemy, co kryje się we włochowskich stawach, ale przerwiemy też sielankę na opisy wprost z komunistycznych aresztów i żydowskiego getta” – informują organizatorzy.

PRAGA-PÓŁNOC

Spacer z przewodnikiem

8 września (sobota) o godz. 12
przy ul. Namysłowskiej 5 rozpocznie się spacer „Wyklęte adresy Pragi”. „Zapraszamy na spacer o bardzo trudnym temacie w historii warszawskiej Pragi – sieci punktów na mapie, zidentyfikowanych jako miejsca związane z represjami i kaźnią w okresie reżimu komunistycznego. To w nich, w latach 1944–1956, odbywały się brutalne przesłuchania i bezprawne przetrzymywania, a nawet dokonywano morderstw. Ofiarami byli żołnierze Armii Krajowej i innych formacji podziemnych, ale nie tylko. Sprawcami natomiast byli funkcjonariusze sowieckiego i polskiego aparatu bezpieczeństwa” – zachęcają organizatorzy.

URSYNÓW

Piknik z zawodowcem

8 września (sobota) w godz. 11–16
w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy ul. Rydzowej 1A odbędzie się piknik „Jak to drzewiej bywało”. „Serdecznie zapraszamy na piknik, podczas którego przyjrzymy się z bliska profesjom, które dzisiaj już odeszły lub odchodzą w zapomnienie. Na piknik przybędą specjaliści, którzy wciąż posiadają fach w ręku i potrafią wykonywać z gliny, wikliny, drewna, skóry, roślin niesamowite rzeczy. To niezwykła okazja, aby przenieść się w czasie 30, 40, 50 i więcej lat wstecz, i zobaczyć, jak kiedyś wytwarzano przedmioty codziennego użytku” – zachęcają organizatorzy.

WAWER

Potańcówa

8 września (sobota) o godz. 17
na stadionie Syrenki przy ul. Starego Doktora (muszla koncertowa – OSiR Syrenka) odbędzie się „Potańcówka Marysińska”. Program wydarzenia: godz. 17 – rozpoczęcie, malowanie buziek dla najmłodszych, godz. 18–20 – fotobudka, godz. 18–20.30 – warsztaty taneczne, godz. 20.30 – pokaz tańca zawodowego. Organizatorzy zapewniają napoje i drobny poczęstunek.

WILANÓW

Widowisko historyczne

8 września (sobota) o godz. 16 w
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie odbędzie się widowisko rekonstrukcyjno-historyczne. „Przenieśmy się w czasie i poznajmy rodzinę Sobieskich mieszkającą w Wilanowie ponad 300 lat temu. Bądźmy świadkami niezwykłej historii, która wydarzyła się tuż przed wyprawą pod Wiedeń w 1683 r.” – informują organizatorzy.

WŁOCHY

Piknik z Niepodległością

8 września (sobota) w godz. 15–20:30
w parku Marka Kotańskiego przy ul. 1 Sierpnia odbędzie się Piknik Historyczny z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Wystąpią: Kapela Warszawiaki – Trupa Teatralna – godz. 17.30 oraz Jacek Kawalec śpiewa Joe Cockera – godz. 19. Ponadto w programie m.in.: inscenizacja „Bitwa Warszawska 1920”, strefy historyczne, turnieje i konkursy, pokazy kawaleryjskie, pojazdy historyczne i inne atrakcje.

niedziela

OCHOTA

Skate Park

9 września (niedziela) o godz. 16 w parku Zachodnim odbędzie się otwarcie skateparku. W programie m.in.: godz. 16 – pokaz PRO riderów BMX i Skate (w tym mistrzowie Polski); godz. 17 ‒ szkółki deskorolki i BMX; godz. 18. – CASH FOR TRICKS BY MPG i godz. 19 – koncert LILU.

PRAGA-POŁUDNIE

Warsztat perkusyjny na piachu

9 września (niedziela) w godz. 16–20.30
na plaży Poniatówce odbędą się warsztaty perkusyjne z warszawskim plażowym nad Wisłą. „Bez zapisów, bez ograniczeń wiekowych – po prostu przyjdź! Weź do ręki instrument i pokaż, co Ci gra w duszy. Zapewniamy instrumenty” – informują organizatorzy.

WILANÓW

Dyktando

9 września (niedziela) o godz. 12
w Międzypokoleniowym Centrum Edukacji przy ul. Radosnej 11 odbędzie się Pierwsze Wilanowskie Dyktando. „W tekście ułożonym przez prof. Andrzeja Markowskiego, językoznawcę i leksykografa, przewodniczącego Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN, profesora zwyczajnego w IJP UW, nie zabraknie najtrudniejszych wyrazów, które pozwolą sprawdzić Państwu swoją wiedzę z zakresu ortografii, a także zmierzyć się z zawiłościami interpunkcji” – informują organizatorzy.

WILANÓW

Warsztaty w muzeum

9 września (niedziela) o godz. 15
w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie przy ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16 odbędą się warsztaty badawcze dla wszystkich. „Ogrody wilanowskie to pełen niezwykłych stworzeń fascynujący mikrokosmos. Zapraszamy na otwarte warsztaty przyrodnicze, w czasie których za pomocą lup, binokularów i mikroskopów będziemy poznawać najmniejszych mieszkańców królewskich ogrodów. Warsztaty mają charakter otwarty – można dołączyć w dowolnym momencie. Przewidujemy aktywności skierowane zarówno do dorosłych, jak i do dzieci” – informują organizatorzy. Wstęp w ramach biletu do muzeum.

 

WŁOCHY

Fajfy na dechach

9 września (niedziela) od godz. 15 w parku Koziorożca trwać będą Sąsiedzkie Fajfy na dechach. Piknik będzie utrzymany w klimacie przedwojennej Warszawy i nawiązujący do tradycji cotygodniowego chodzenia na „dechy”, czyli potańcówki. Jako atrakcja wieczoru wystąpi Muniek Staszczyk i Przyjaciele, który zaśpiewa utwory z repertuaru Szwagrakolaski i T.Love.

7 września 2018 10:27

Komentarze