0

Zwiedzanie śluzy na Kanale Żerańskim

Śluza Żerań im. Tadeusza Tillingera
Śluza Żerań – im. Tadeusza Tillingera
fot. A.Barabasz (Chepry) (Wikimedia)

W związku z trwającym Rokiem Rzeki Wisły 2017 Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie zaprasza mieszkańców na zwiedzanie wyjątkowej i jedynej w Warszawie Śluzy Żerań im. Tadeusza Tillingera.

W sobotę, 20 maja br., w godzinach 11:00 – 16:00 na terenie siedziby RZGW
w Warszawie będzie możliwość zobaczenia i poznania śluzy położonej na Kanale Żerańskim, a dla 60 osób zaplanowane jest zwiedzanie całego obiektu z przewodnikiem.

Na wszystkich, którzy przyjdą, będą czekały dodatkowe atrakcje: zdjęcia z Królową Wisłą (fotobudka), 3 spacery przyrodnicze nad Wisłą i opowieści o życiu ptaków, pokaz sprzętu policji rzecznej i straży pożarnej, gry i zabawy dla wszystkich, malowanie twarzy, wata cukrowa i pyszne jabłka.

Zapisy

Zapisy na zwiedzanie śluzy i spacery przyrodnicze:

  • w dniach 16-18 maja,
  • w godz. 11:00-12:00,
  • tel. 22 58 70 239.

Zwiedzanie

  • W sobotę,
  • 20 maja br.,
  • w godzinach 11:00 – 16:00,
  • Adres: ul. Zarzecze 13 B,
  • Warszawa – Żerań

O śluzie

Śluza imienia Tadeusza Tillingera, inżyniera hydrotechnika, projektanta dróg wodnych, autora pierwszej koncepcji żeglugowego kanału od Żerania do Jeziora Zegrzyńskiego, zlokalizowana jest na odcinku 0,321 – 0,425 kilometra  Kanału Żerańskiego.

Śluza Żerań im. Tadeusza Tillingera
Śluza Żerań – im. Tadeusza Tillingera
fot. Barbara Klem

Jest to budowla jednokomorowa, betonowa o wymiarach komory 85 x 12 m i długości 104 m, zamykana przy pomocy zasuw (wrót) płaskich  poruszających się w poziomie na mostach zwodzonych. W chwili otwarcia wrota chowają się w kieszeniach głów śluzy. Po ich schowaniu się, w zależności od wielkość jednostki przepływającej, uruchamiane są mosty podnoszone, umożliwiając bezpieczne przepłynięcie obiektów pływających. Pod dnem komory, po obu stronach śluzy, przy głowach usytuowane są kanały obiegowe z zasuwami płaskimi. Zasuwy te pracują w pionie. Wrota, jak i zasuwy maja za zadanie utrzymanie poziomu wody – zarówno od strony Kanału Żerańskiego, jak i od strony Wisły.

Śluza Żerań im. Tadeusza Tillingera
Śluza Żerań – im. Tadeusza Tillingera
fot. A.Barabasz (Chepry) (Wikimedia

O RZGW

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie zarządza obszarem o powierzchni 111,47 tys. km2 (ok. 1/3 powierzchni Polski). Obejmuje on dorzecze Wisły (region wodny Środkowej Wisły) i regiony wodne rzek Jarft, Świeżej, Łyny, Węgorapy i Niemna, a także Wielkie Jeziora Mazurskie.

Do głównych zadań RZGW w Warszawie należy utrzymywanie wód i urządzeń wodnych (nadzór nad budowlami hydrotechnicznymi, prace regulacyjne, ochrona brzegów, roboty pogłębiarskie), ochrona przeciwpowodziowa (plany zarządzania ryzykiem powodziowym, uzgadnianie planów zagospodarowania, ograniczanie ryzyka wystąpienia negatywnych skutków powodzi), zarządzanie gospodarowaniem wodami, zarządzanie wodami powierzchniowymi i podziemnymi, wyznaczanie i oddawanie obwodów rybackich, zarządzanie majątkiem Skarbu Państwa związanym z gospodarką wodną, gromadzenie informacji w katastrze wodnym.

Znaczące obiekty utrzymywane przez RZGW w Warszawie to: Stopień Wodny Dębe na Narwi, Stopień Wodny Włocławek na Wiśle, Zbiornik Wodny Brody Iłżeckie na Kamiennej, Zbiornik Wodny Wióry na Świślinie, Zbiornik Wodny Sulejów na Pilicy, Kanał Żerański, Kanał Augustowski, obiekty piętrzące w Systemie Wielkich Jezior Mazurskich. RZGW w Warszawie administruje 29 rzekami o łącznej długości 3 001,36 km.

RZGW w Warszawie jest państwową jednostką budżetową działającą na podstawie przepisów ustawy z 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2015 r. poz. 469), rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 czerwca 2006 r.  w sprawie przebiegu granic obszarów dorzeczy i regionów wodnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 126 poz. 878), zarządzenia Nr 45 Ministra Środowiska z dnia 30 lipca 2013 r. w sprawie nadania statutu Regionalnemu Zarządowi Gospodarki Wodnej w Warszawie. Do realizacji statutowych działań wykorzystuje środki finansowe z budżetu państwa, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz środków UE.

Zwiedzanie Śluzy Żerań - plakat
Zwiedzanie Śluzy Żerań – plakat
fot. RZGW
15 maja 2017 19:09
[fbcomments]